https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nekrmte-nam-krkavce?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nekrmte nám krkavce!

3.6.2023 05:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Ondřej Prosický / Naturephoto
V posledních dnech je často pozorován v oblasti Bílé louky (okolí Luční boudy) krkavec, který vyhledává blízkost lidí. Toto chování je nezvyklé a mohl by být pro něho nebezpečné, pokud přijme lidmi nabízenou potravu. Nabádáme veřejnost, aby při setkání s ním udržovali bezpečnou vzdálenost. A nekrmili jej.
reklama

 
O daném jedinci nevíme žádné podrobnosti (nemá ornitologický kroužek). Pravděpodobně se jedná o mladého jedince, který je v dobré kondici. Může to být ale utečenec ze zajetí. Naneštěstí pták vyhledává blízkost lidí a je schopen je i kus cesty doprovázet.

Prosíme návštěvníky, aby ptáka nekrmili a ignorovali ho. V opačném případě by se jeho vazba k lidem ještě posilovala a v důsledku by to pravděpodobně znamenalo, že dříve či později bude muset být z volné přírody umístěn do záchranné stanice.

Krkavec velký (Corvus corax) je velký černý pták z čeledi krkavcovitých. Je chráněný zákonem jako ohrožený druh. Historické prameny jeho výskyt v Krkonoších neuvádějí, novodobá pozorování jsou z roku 1974. Od začátku 90. let jeho početnost vzrostla na 50–90 hnízdících párů.


reklama

foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

4.6.2023 10:45
Krmit lidmi se v přírodě nemá v zásadě nic (mimo třeba ptáky na krmítku a i to může mít úskalí).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.6.2023 13:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Neříká se tomu krmítka, ale jsou to fakticky švédské stoly, ovšem pro predátory: skládky komunálního odpadu, komunikace, posečené louky a po/diskovaná pole. Krkavci, racci, čápi, dravci, lišky, vlci, kuny... Zároveň to slouží (b) jako významný regulační činitel vyjmenovaných druhů.

Přikrmovat v dnešní zdevastované krajině je dobré a nutné, počínajíc napaječkami (i v lidských sídlech). Dešťovou vodu kanalizace svede rychle do řek, takže chybí mnohde i bláto na stavbu hnízd jiřiček a vlaštovek. Zmizí-li zvěři zdroj potravy po žních a chybí-li tam meze, remízky, biopásy, zvěř hladoví. Proto jsem názoru, že je třeba ("paradoxně") více krmit v létě (aspoň řepa, oves), než v (dnešní mírné) zimě, kdy už jsou zapojené ozimy.

U pěvců je letní příkrm (slunečnice, vločky, moučňáci) také na místě, neb v parcích s okrasnými dřevinami a angličáky je hmyzu naprosté minimum. Člověk, bohužel, krajinu téměř dokonale zbavil vody a hmyzu, tak by měl hledat způsoby, jak danou situaci řešit. Ovšem krmení krkavce neschvaluji, je jich víc než dost, pokud některý pojde hlady, přírodě to jen prospěje.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist