https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pres-150-tisic-jeseteru-se-vraci-do-moravy-a-dunaje?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přes 150 tisíc jeseterů se vrací do Moravy a Dunaje

26.4.2020 14:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od roku 2016 do současnosti se podařilo vypustit do Dunaje a Moravy už 145 tisíc z původně plánovaných 150 tisíc jeseterů malých.
Od roku 2016 do současnosti se podařilo vypustit do Dunaje a Moravy už 145 tisíc z původně plánovaných 150 tisíc jeseterů malých.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BOKU Wien
Už od roku 2016 se v chovné stanici ve Vídni úspěšně množí desetitisíce jeseterů ročně. Někteří z nich se po vypuštění do Dunaje a řeky Moravy usídlí i v Česku. Na projektu se podílí i Povodí Moravy.
reklama

 

Od roku 2016 do současnosti se podařilo vypustit do Dunaje a Moravy už 145 tisíc z původně plánovaných 150 tisíc jeseterů malých. Ti se líhnou a vyrůstají pod dohledem expertů z vídeňské univerzity BOKU ve speciální chovné stanici na vídeňském ostrově Donauinsel. Cílem evropského projektu je posílit populaci jeseterů malých, aby ve volně tekoucích řekách vznikly populace schopné samoreprodukce.

V uplynulém roce prošlo vídeňskou chovnou stanicí kolem 200 tisíc jiker, které se podařilo získat na území Rakouska a Maďarska. Z nich se vylíhlo 71 tisíc malých jeseterů, které pracovníci projektu postupně v různých fázích růstu vypouštěli do Dunaje a Moravy.

Na chov jeseterů dohlíží odborníci.
Na chov jeseterů dohlíží odborníci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BOKU Wien

Při vypouštění jsou některé z ryb opatřeny vysílačkami a výzkumníci tak mohou dlouhodobě sledovat jejich pohyb i oblíbená místa. Podobně důležitou roli v projektu mohou hrát i dunajští a moravští rybáři, kteří nahlašují odchyt jeseterů v obou řekách. Výzkumníci pro ně proto připravili přehledové kartičky pro rozeznání jednotlivých druhů jeseterovitých ryb.

Chráněný jeseter malý

Jeseter malý, dorůstající do délky jednoho metru, je nejmenší z čeledi jeseterovitých a žije ve volných tocích větších řek v úmoří Černého, Kaspického a Baltského moře. Někteří z jeho příbuzných, žijící zejména v severoasijských veletocích, přesahují i délku tří metrů. Jesetery malé chrání zákon a od roku 2019 i panevropský akční plán schválený Evropskou komisí.

Na mezinárodním projektu pro obnovu jejich přirozené populace se kromě univerzity BOKU Wien a města Vídně podílí i řada dalších rakouských institucí včetně ministerstev, ale součástí je i český státní podnik Povodí Moravy nebo slovenská Akademie věd. Chov jeseterů se těší i velkému mezinárodnímu zájmu – vídeňskou chovnou stanici už navštívila padesátka delegací včetně zástupců různých evropských zemí nebo expertů z Činy. EU projekt LIFE Sterlet poběží do roku 2021 a předpokládaný počet 150 tisíc jeseterů se tak s nejvyšší pravděpodobností povede výrazně překonat. Projekt čerpá z 60 procent unijní prostředky z programu LIFE.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

jj

jrrs jrrs

26.4.2020 17:23
jako rybar muzu garantovat jednu vec, ty ryby sezerou jini predatori. Bolen,stika,sumec
Odpovědět
RT

Richard Toman

3.5.2020 13:16 Reaguje na jrrs jrrs
A ktere ryby ti predatori nesezerou? Nejvic stejne sezerou ti dvounozi. Jako rybar jsem rad, ze se tam vysadilo neco jineho nez kapr.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.4.2020 05:39
Tak hlavně aby v dnešních změněných řekách byly pořád dobré podmínky k tomu, aby se ten vysazený jeseter udržel.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.4.2020 08:06
Jesetery už léta množí i ve Vodňanech. Byl jsem tam před deseti lety.
Odpovědět
ig

27.4.2020 10:55
Jak funguje ta vysílačka? Nějaké pásmo VLF nebo se počítá s tím, že jeseter občas vystrčí hlavu z vody a odvysílá depeši?
Odpovědět
VL

Vladimir Logik

27.4.2020 11:42
Hezky pocinek ,ktery ma sve ale.V roce 2006, byl do reky Moravy ve velkem, ve dvou vlnach, vysazen rak ricni,ted se do tohoto povodi vysazuje jeho nejvetsi predator jeseter,myslim si ,ze by to chtelo psychiatra.
Odpovědět
RT

Richard Toman

3.5.2020 13:23 Reaguje na Vladimir Logik
No rak ricni ma u nas mnohem vetsi problemy nez je nejaky jeseter, o jehoz zasadnim vlivu na raky v Morave silne pochybuji.
Odpovědět
va

vaber

27.4.2020 15:49
vysadit malé je docela snadné, přirozeně se asi již nemohou množit ,kolik jich vyrostlo do dospělosti ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.5.2020 09:38
To je dobrý, ale za pár let můžeme udělat skutečně průlomový pokus. JE Dukovany už nebude mít asi dost vody na odpařovací chlazení, tak budou asi horkou vodu vracet do přehrady Dalešice. Tím tam silně stoupne teplota vody a můžou tam žít piraně a jiné tropické ryby, krokodýlové všeho druhu i malárioví komáři a mikroklima možná 1 metr nad hladinou umožní růst přímo tropické vegetaci.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist