https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/raj-orchideji-v-byvalem-odkalisti?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ráj orchidejí v bývalém odkališti

23.1.2021 07:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bývalé odkaliště u Jivky.
Bývalé odkaliště u Jivky.
Foto | Jan Moravec / Český svaz ochránců přírody
Český svaz ochránců přírody vykoupil za finanční podpory Nadačního fondu Veolia část přírodovědně unikátní lokality na Broumovsku. Jde o bývalé odkaliště dolu a úpravny měděné rudy.
reklama

 

Při těžbě a zpracování rud vzniká odpad v podobě jakési kaše z rozdrcených hornin, která je ukládána na odkaliště. Na první pohled se může zdát, že snad ani nemůže být průmyslem zdevastovanější plocha, nehostinná pro cokoliv živého. Opak je však pravdou. Podobná na živiny chudá místa záhy osidlují ty nejvzácnější druhy rostlin a živočichů. Vzácných proto, že potřebují otevřený prostor, kterého v naší krajině mnoho není. Ve snaze každý kousek půdy nějak využít se i takováhle místa „rekultivují“, což ve výsledku znamená ničení jejich unikátnosti. Odkaliště u Jivky naštěstí tento osud minul. Díky tomu se uměle vytvořená planina se spoustou jezírek a mokřin stala mimo jiné domovem několika druhů orchidejí (kruštík tmavočervený, prstnatec pleťový), vzácné přesličky cídivky různobarvé, skokanů, užovek, ještěrek, čolků, vážek…

Bývalé odkaliště u Jivky
Bývalé odkaliště u Jivky
Foto | Jan Moravec / Český svaz ochránců přírody

Odkaliště je rozděleno údolím potoka na dvě části. Jižní patří státu, Velkojaroměřský pozemkový spolek na ní dělá již roky cílená opatření ke „zbrždění sukcese“ (stará se, aby nezarostla) a díky tomu patří k biologicky nejcennějším plochám chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Severní část byla v soukromých rukách, a proto byla možnost nějaké cílené ochrany omezená, naopak hrozilo riziko zalesnění. Z tohoto důvodu zde Český svaz ochránců přírody za finanční pomocí Nadačního fondu Veolia celých 4,5 hektaru odkoupil. Nadační fond Veolia přispěl i na následnou údržbu lokality – obnovu tůní a redukci náletových dřevin – která proběhne během zimy.

Odkaliště Jivka je již čtvrtou lokalitou vykoupenou ve spolupráci Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia (po Chválovně u Vimperka, Sedmihorských mokřadech v Českém ráji a Znosimského mokřadu u Vlašimi). „Pro společnost Veolia je ochrana přírody samozřejmým závazkem, protože veškerá naše činnost je s životním prostředím pevně spjata. S Českým svazem ochránců přírody spolupracuje náš nadační fond od roku 2018. Pomáháme jim mokřadní oblasti vykupovat a dále je chránit,“ řekla Eva Kučerová, ředitelka komunikace skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Vajíčka skokanů
Vajíčka skokanů
Zdroj | Velkojaroměřského pozemkového spolku

Velkojaroměřský pozemkový spolek je jednou ze základních organizací Českého svazu ochránců přírody. Patří k největším pozemkovým spolkům u nás – pečuje o více jak 80 lokalit (téměř 500 hektarů) po celé republice. Pozemkové spolky jsou neziskové organizace, chránící přírodní a kulturní dědictví na základě vlastnických či uživatelských práv k cenným pozemkům a objektům.


reklama

foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.1.2021 09:24
Vynikající zpráva , klobouk dolů před lidmi z Velkojaroměřského pozemkového spolku.
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

24.1.2021 16:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
sem četl asi něco jiného, za to, že to tam vypadá, jak to vypadá, můžou nezodpovědní průmyslníci, "ochránci" lokalitu akorát zničí, uvidíte za 20 let :-)))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.1.2021 20:16
Překvapuje mne, jak na „nerekultivovaném“ bývalém odkališti dolu a úpravny měděné rudy může vzniknout cenný ekosystém a rostliny a živočichové, kteří u nás nemají moc vhodných míst pro přežití, zde mohou nalézt dobrý azyl. Propojení mezi ČSOP a firemním nadačním fondem Veolia přináší dobré ovoce.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.1.2021 20:15 Reaguje na Majka Kletečková
Jde jen o propagační článek francouzské firmy Veolia, která se stále balí provozování vodáren a kanalizací, které ji před destiletími neprozřetelně mnohá města a vesnice daly téměř zdarma do užívání. Více viz adresa Radek Novotný.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.1.2021 22:57 Reaguje na Jiří Daneš
Článek je dobrou propagací ČSOP i nadnárodního koncernu. Kéž by na podobné užitečné projekty přispívalo mnohem více mocných firem. Je to výborné PR jak pro firmu, tak dobrý skutek pro přírodu.

To, že obce uzavřely nevýhodné obchodní smlouvy, je jejich chyba. Dřívější vedení řady obcí dobrovolně „prodala“ provozování vodáren a kanalizací „cizákům“ a nikdo je k tomu nenutil. Nynější zastupitelé mají omezené možnosti k nápravě. O Veolii toho moc nevím, v mém městě je provozovatelem „vodovodů a kanalizací“rakouská firma.

Nepochopila jsem, co míníte Vaší poslední větou.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.1.2021 20:16 Reaguje na Majka Kletečková
Radek Novotný je zakladatel Nadačního fondu PRAVDA O VODĚ.
Odpovědět
DA

DAG

26.1.2021 13:03 Reaguje na Majka Kletečková
Mě to moc nepřekvapuje. Každý kousek krajiny zničený člověkem si najdou druhy, kterým to vyhovuje. V dnešní době jsou nejcennější místa, ty které se vzpamatovávají po zásahu člověka. Jiné a mnohdy lepší než průmyslová pole a lesy. Ovšem vím to jen z vlastního pozorování ;)
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

26.1.2021 15:13 Reaguje na Majka Kletečková
Mě spíš překvapuje, že ty "vzácné" druhy se tak bleskově nastěhují všude, kde se objeví jen kousek vhodného místa. Buď nejsou až tak vzácné, jen je není tolik vidět, anebo mají dokonalý informační systém, kterým si předávají GPS souřadnice vhodného stanoviště (obdivuhodné, že se při svém vzácném výskytu vzájemně najdou). Jo, trocha přírodního bince nikdy není na škodu. To odkaliště znám jako mrtvou plochu zarůstající - tehdy - suchomilnými rostlinami. No vida, trochu zaprší a už máme senzaci na světě.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.1.2021 20:01 Reaguje na Marcela Jezberová
Četl jsem před pár léty článek o podobné lokalitě kdesi v USA. Tam se "naráz" objevily milióny orchidejí jednoho druhu. Za oběma případy vidím skrytou aktivitu nějakého ochranáře, který se o výsev, případně o vysázení těchto druhů postaral. Nemyslím si, že se jedná o něco závrženíhodného. Rozhodně je to mnohem lepší přístup než fatalisticky čekat, zda se vzácné druhy někam rozšíří a mezitím vyplňovat spoustu obsáhlých formulářů, jak vidíme u řady našich ekologů.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

28.1.2021 09:45 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je zajimave. Poradte, jak prestehovat vstavace na jeden soukromy, asi vhodny pozemek, je to jen 3 km od bohate (a zatim nechranene) vstavacove louky
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2021 10:48 Reaguje na Miloš Zahradník
Vzhledem k tomu, že všechny orchidejovité jsou chráněné, jakákoliv manipulace s nimi je bez povolení patřičných orgánů nezákonná. Jinak si myslím, že stačí napodobit podmínky původní lokality a pak bych kytky stěhoval s větším kořenovým balem. Orchideje totiž potřebují ke generativnímu rozmnožování určitou houbu a pokud byste rostlinu vykopal bez balu, hrozí jednak poškození kořenového systému a následně i úhyn rostliny a jednak nepřenesení houby může znamenat, že kytky se v budoucnu nebudou moci množit výsevem.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

28.1.2021 11:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dik. Delat to urcite nebudu :) takze jen zvedavy dotaz: kdy je nejvhodnejsi doba k vyrypnuti takoveho korenoveho balu?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2021 13:26 Reaguje na Miloš Zahradník
Pokud neporušíte kořenový systém orchideje, tak skoro kdykoliv. Akorát bych vynechal zimu, kdy je mráz.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.1.2021 20:13 Reaguje na Majka Kletečková
Veolia je francouzská firma co skoupila provozování mnoha Vodáren a kanalizací, bez povinnosti pečovat o rozvody pitné vody a kanalizační potrubí. Díky ní máme 1m3 za stovku i víc.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

2.2.2021 07:15 Reaguje na Jiří Daneš
A kdo jí to asi tak za nevýhodné podmínky prodal co? Chybu hledejte ve zkorumpovaném státě a jeho samosprávních strukturách...

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.1.2021 11:45
Tak už to je. Co je pro jednoho cenné, tak je pro druhé bezcenné a naopak.
Naše černouhelné haldy jsou pro některé ekologická zátěž a pro jiné cenný biotop v mnohém podobný sopkám s výskytem endemitů. Pak jsou tu i ty
hnědouhelné vytěžené lomy, které jsou rájem pro některé ptáky, hmyz a zvěř.
Jiní by je nejraději viděli pokryté solárními panely a jiní zaplavené
vodou. Co člověk to názor a bojovník za své priority. Jeden chce les
jako kdysi, jiný prales a třetímu je to lautr putna. Vítězí hlasitější,
vlivnější a nebo nakonec vlastník. Koupí si danou lokalitu a provozuje
podle sebe. Nejhorší jsou ale ti, co by chtěli rozhodovat na cizím
pouze podle sebe a nebrat v úvahu i jiné názory (viz.Soutok). To pak
smrdí uzurpací pouze pro sebe něčeho společného, kde je potřeba jít
na kompromisní řešení a nelpět pouze na tom svém. Jakákoliv uzurpace
něčeho pro něco budí emoce na obou stranách a záleží na dohodě. Bez
dohody by nebyla ani tato lokalita a tak chválím všechny, kteří byli
schopni chránit třeba i vyjímečné odkaliště a nelpěli třeba na nějaké
rekultivaci na zcela běžný biotop.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.1.2021 20:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Souhlasím.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.1.2021 18:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud jsou v lokalitě evropsky významné druyh živočichů a rostlin, není zde místo pro kompromis. Kompromisem bychom porušili směrnice EU a tedy naše závazky. Je dost nepochopitelné, že státní podnik Lesy ČR takto postupuje. Na Z od našich hranic to není možné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.1.2021 10:15 Reaguje na Karel Pavelka
Kdo pouze nařizuje a neumožní po diskusi kompromisní dohodu
není demokrat, ale diktátor. Mám dojem, že jsme zatím ještě
demokratická země, kde si občané rozhodují bez nařízení EU
to, co se jich bezprostředně týká. Směrnice a nařízení
jsou často byrokratické nesmysly, které spíše škodí, než
aby byly ku prospěchu. Samozřejmě pro někoho jsou zákonem,
který je schopen prosadit hlava-nehlava, bez možných
dopadů na přírodu. Co člověk, to názor a pouze dohoda
je východisko. Diktát plodí zášť a nenávist, ale v tom
si někteří libují, když "bojují" proti většině.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.1.2021 20:04
fotka skokaních vajíček, to mně připomnělo dětství, kdy v okolí mého bydliště bylo všelijakých malých vodních ploch bezpočet a na jaře v nich ta vajíčka.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

27.1.2021 18:04
Takže firma Veolia si vylepšuje pověst přes výkupy pozemků pro přírodu. Nezdá se mně to etické z hlediska nevládní ekologické organizace - naštěstí v ČSOP již nejsem členem téměř 20 let..
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist