https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-je-to-se-susickami-pradla-a-odstranovaci-skvrn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak je to se sušičkami prádla a odstraňovači skvrn?

21.11.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přestože návod k sušičce nemusí být zcela jasný, z běžných odstraňovačů skvrn není potřeba mít obavy.
Přestože návod k sušičce nemusí být zcela jasný, z běžných odstraňovačů skvrn není potřeba mít obavy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
„V návodu k sušičce prádla jsem se dočetla, že se do ní nesmí dávat prádlo, které bylo čištěné pomocí odstraňovače skvrn,“ napsala nám čtenářka. Na praní prádla přitom běžně používá mýdlový prací prostředek a k bílému prádlu přidává perkarbonát sodný, což je odstraňovač skvrn. „Je to problém? Můžu takto prané prádlo sušit v sušičce?“ zní její dotaz.
 

Formulace použité v návodech ke spotřebičům často vznikají překladem z jiných cizojazyčných originálů a klade se v nich důraz na stručnost. Výsledkem pak je, že některé formulace nemusí být srozumitelné a mohou vyvolat obavy. Jako se to stalo naší čtenářce.

Z odpovědí oslovených výrobců sušiček vyplývá, že varovné věty se týkají vznětlivých odstraňovačů skvrn. Například prádlo čištěné pomocí benzínu či jiných podobných rozpouštědel a odstraňovačů skvrn do sušičky skutečně nepatří. V souhrnu jde o látky, které jsou hořlavé či výbušné – ty by v sušičce mohly být nebezpečné. Jejich páry by se při styku s horkým vzduchem v sušičce mohly vznítit, vysvětluje Kristina Hlaváčová ze společnosti Indesit.

Prádlo vyprané s použitím perkarbonátu sodného (peruhličitan či peroxouhličitan sodný) ale do sušičky prádla dát můžete bez obav. Perkarbonát sodný je běžná součást řady komerčních odstraňovačů skvrn a čisticích prostředků.


reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist