https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-prezit-silvestr-odvezte-chlupate-milacky-nekam-kde-to-neboucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak přežít Silvestr: odvezte chlupaté miláčky někam, kde to nebouchá

27.12.2017 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jako další dobrý trik je umožnit zvířeti, aby si mohlo někam zalézt a schoulit se. Pod postel, pod křeslo, do vany.
Jako další dobrý trik je umožnit zvířeti, aby si mohlo někam zalézt a schoulit se. Pod postel, pod křeslo, do vany.
Kdo někdy viděl psa k smrti vyděšeného rachejtlemi a dělobuchy, ví, že Silvestr není jen radostné vítání Nového roku, ale také děs a hrůza pro němé tváře. Jednoduchá rada veterinářů, jak přežít Silvestra, je odjet s domácím zvířectvem někam, kde to nebouchá.
 

Pohodlnější je psi nebo kočky nadopovat utišujícími léky. „Když je to jen trochu možné, tak doporučujeme zvířata takto neutišovat,“ říká opavská veterinářka Mariana Mazumderová. „Mnohem lepší je zvířata odvézt někam, kde bude klid.“

Když není jiné řešení a musíte se svými chlupatými miláčky strávit Silvestra ve městě, je dobré se na to předem připravit a předejít tomu, aby je první petardy vyděsily. „Je možné pustit hodně nahlas rádio, televizi, hudbu, cokoliv, co překryje venkovní oslavy,“ říká Mariana Mazumderová. Zvukovou kulisu ovšem musíte pustit ještě před tím, než začnou rachejtle lítat. S tím je trochu háček, protože oslavy Silvestra mají kvůli dětem často malou předehru už večer.

„Aby zvíře přečkalo oslavy Silvestra v co největším klidu, je potřeba být připraven včas. Zvíře nesmí zahlédnout ani zaslechnout, že venku nějaký Silvestr je,“ doporučuje Mazumderová. „Je skoro nemožné zvíře utišit, když už se kvůli ránám a zábleskům vyleká a začne hysterčit.“

Jako další dobrý trik je umožnit zvířeti, aby si mohlo někam zalézt a schoulit se. Pod postel, pod křeslo, do vany. „Pochopitelně to musí být takové místo, kde si v případě, že začne vyvádět, nemůže nijak ublížit,“ doplňuje Mazumderová. „Také to musí být místo, odkud nemůže utéct ven, protože vyděšené zvíře by se mohlo zaběhnout.“

Podle Mazumderová snášejí kočky silvestrovské oslavy lépe než psi. Pokud majitel psa ví, že žádné popisované opatření nezabere a že hrozí, že si zvíře ublíží nebo zdemoluje byt, pak se dá podat gel Sedalin, který obsahuje poměrně šetrné sedativum. Lék je k dostání jen u veterinářů, je proto potřeba ho začít shánět předem. „Gel ale účinkuje hodně individuálně a někteří psi po něm spí dva dny. Jiní jsou třeba jen hodinku jako ‚zakletí‛. Každopádně i sedativum je nutné podat ještě před tím, než začnou lítat petardy,“ vysvětluje veterinářka. „Jakmile se nervový systém hlukem nabudí, tak na tyto uklidňující látky reaguje velmi málo.“

V každém případě není vůbec dobrý nápad vzít vyděšeného psa s sebou ven a doufat, že si na rány zvykne. Nezvykne, tvrdí Mazumderová. Spíš bude mít daleko větší strach, až zaslechne rány příště.

Je to krása. Tedy pokud nejste vyděšená srna
Je to krása. Tedy pokud nejste vyděšená srna

Silvestrovská zábava není problematická jen pro psy a kočky. Jak varují ochránci zvířat, i divoká zvířata jsou z náhlého a nečekaného hluku a světla vyděšená a ve stresu. Ochránci zvířat popisují, že například labutě vyplašené ohňostrojem v úleku a šoku vzlétají do vzduchu. Ptáci jsou dezorientovaní a jejich zmatený noční let například noční Prahou může snadno skončit nárazem do tramvajových trolejí. To je srážka, která zpravidla končí vážným zraněním zvířete.

Nejde ale jen o labutě. „Světlo nad rámec přirozeného světla a hluk má negativní vliv i na lesní zvěř. Ta v noci potřebuje klid,“ říká Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku. „Zvěř v zimě nemá tak snadný pohyb, aby před hlukem utekla.“ A často ani není kam, protože rány a světlo přicházejí ze všech stran.

Doporučení na závěr: Až budete v obchodě vybírat, které petardy a rachejtle si koupíte, zkuste je vrátit do regálu a nic takového nekupovat. Můžete Nový rok přivítat bez nich. Třeba výletem na nějaké odlehlé místo, kam třeštění oslav dolehne jen slabě. Podívejte se na nebe. Když bude obloha bez mraku, uvidíte hvězdný ohňostroj. Zaposlouchejte se a třeba uslyšíte tlukot svého srdce.


reklama

Další informace |
Tento článek je reedice.
foto - Mach Ondřej MartinMartin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HJ

Honza Jánský

5.12.2016 06:28
My bydlíme na malém městě. Labutě, ani nic takového tady nikde nežije, jen psi v sousedství. Ti ale každý rok zůstanou hezky zavření někde, kde je rachejtle nebudou rušit, protože u nás se každý rok bouchá něco takového http://www.ohnostrojekralik.cz/zahradni-ohnostroje sám mám 2 psy a ty vždycky zavřeme do nejhlubších útrob sklepa i s pelíšky a tam jsou spokojení. Jednou za rok to ty zvířata kdyžtak přežijou. :)
Odpovědět
JH

Jana Hrdličková

1.1.2017 11:10
Než vozit někam zvířátka a co ty v přírodě??O tom hodně vědí v záchranných stanicích divoké zvěře.Co takhle nebýt sobecký a upravit zákon ve prospěch zvířat jako v Itálii,tam už někdo dostal rozum http://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/75764/revolucni-vyhlaska-v-italii-z-respektu-ke-zviratum-naridila-radnice-pouzivat-pouze-tiche-ohnostroje.html tady sobecký čecháčci by to jen tak nenapadlo.Proč se tu práská i na Štědrý den,to teda nechápu.
Odpovědět
reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist