https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-co-si-dat-pozor-kdyz-si-misto-klasicke-zarivky-chcete-dat-led-trubici?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na co si dát pozor, když si místo klasické zářivky chcete dát LED trubici?

25.3.2019 01:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na snímku jsou dvě LED trubice a jedna klasická zářivka.
Na snímku jsou dvě LED trubice a jedna klasická zářivka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Staša / SEVEn
LED umožňují nahradit už téměř všechny typy světelných zdrojů a to včetně obvyklých lineárních zářivek. Náhrady jsou dnes bezpečné a velmi jednoduché na výměnu. Přesto je třeba si zkontrolovat několik důležitých detailů.
reklama

 

Lineární zářivky jsou již několik desetiletí jedním z nejčastěji zastoupených světelných zdrojů v kancelářích, nemocnicích, školách, průmyslu a mnoho dalších prostorech. Dle připravované regulace ekodesignu čeká od roku 2023 lineární zářivky postupné stahování z trhu, takže lze očekávat zvýšený tlak na náhrady se světelnými diodami, tzv. LED trubice.

LED trubice umožňují nahradit většinu výkonových typů zářivek, ale nabídka je nejpestřejší pro T8 zářivky v příkonových řadách 18 W, 36 W a 58 W. Ty jsou také nejpoužívanější. O něco užší T5 zářivky lze také nahradit LED trubicemi, nicméně na tyto zářivky se nová evropská regulace nevztahuje, a díky jejich vyšší účinnosti není výběr LED náhrad příliš velký.

Důvodem pro náhradu zářivek za LED trubice je především úspora energie. LED trubice mají výrazně nižší příkon. Úspora je založena na dvou principech: za prvé světelné diody jsou účinnější světelný zdroj než zářivky a za druhé světelné diody jsou směrový světelný zdroj, světlo se tedy ve svítidle méně odráží a svítí převážně v požadovaném směru (obvykle dolů). Náhradou zářivky LED trubicí tak lze uspořit přibližně polovinu nákladů na elektrickou energii.

Samotná náhrada zářivky LED trubicí je velmi jednoduchá. Je třeba zjistit typ předřadníku ve svítidle: elektromagnetický (bliká při rozsvícení) nebo elektronický. Pro každý z těchto typů pak výrobci nabízejí specifický typ LED trubic: EM pro elektromagnetický, HF pro elektronický. Pro svítidla s elektromagnetickým předřadníkem je ještě nutné vyměnit startér za LED startér. Pokud si nechcete dělat starosti s typem předřadníku, nabízejí někteří výrobci dokonce univerzální LED trubice, které budou fungovat ve všech typech zářivkových svítidel (musí se ale nahrazovat adekvátní délka, výkon a patice). Výměna zářivky za LED trubici je tedy skutečně velmi jednoduchá.

Náhrada zářivek LED trubicemi ale má i svou odvrácenou tvář. Při náhradě si musíme být vědomi několik problémů, které při ní vznikají.

Takto nasvítí prostory klasická lineární zářivka...
Takto nasvítí prostory klasická lineární zářivka...
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SEVEn

Jedním z nejdůležitějších problémů je změna zodpovědnosti za svítidla, která při náhradě nastane. Při provozu s lineárními zářivkami nese zodpovědnost výrobce svítidla, který mu dal evropské prohlášení o shodě. Při provozu s LED trubicemi nicméně toto prohlášení neplatí a za důsledky spojované s provozem zodpovídá subjekt, který výměnu provedl. Problém nastává především v profesionálních provozech a všude tam, kde je důležitá případná pojistná událost.

Dalším problémem je změna ve způsobu vyzařování. Světelné diody jsou na rozdíl od lineárních zářivek směrový světelný zdroj a vyzařování svítidla s LED trubicemi se vždy změní oproti stavu s klasickou zářivkou. Tuto změnu nelze přesně popsat, protože vždy souvisí s konkrétním typem svítidla a konkrétním typem LED trubice. Obecně lze vysledovat pouze pravděpodobný trend. Menší vyzařovací úhly LED trubice (např. 120°) obvykle pod svítidlem dobře „nahradí“ množství světla původní zářivky, ale je možné, že celková rovnoměrnost osvětlení v místnosti klesne (v některých částech místnosti bude větší tma). U menších vyzařovacích úhlů také dochází k jevu menší zaplněnosti světlem a zhorší se možnosti rozpoznávání předmětů a tváří.

Vyšší vyzařovací úhly LED trubice (např. 160°) se více blíží klasické zářivce, rovnoměrnost se sníží pouze v menší míře či vůbec, ale může dojít ke snížení potřebného množství světla. Co z toho plyne? Pro pracovní místa, kde je závazná norma (ČSN EN 12464-1 Světlo a osvětlení - Osvětlení pracovních prostorů - Část 1: Vnitřní pracovní prostory) je třeba nahrazovat zářivky LED trubicemi opatrně a nejlépe s proměřením finálního stavu. Pro ostatní prostory je vhodné volit matné trubice s vysokým vyzařovacím úhlem a maximálním světelným tokem, který nalezneme v nabídce – snížíme možnost, že budeme mít v místnosti méně světla než se zářivkami a že osvětlení místnosti bude nepříjemné.

a takto LED trubice. Ta má vyšší směrovost světla.
a takto LED trubice. Ta má vyšší směrovost světla.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SEVEn

A v neposlední řadě je třeba zmínit třetí problém a tím je stav původních zářivkových svítidel, ve kterých dochází k náhradě za LED trubice. Je totiž obvyklé, že při snaze ušetřit narazíme na svítidla, jejichž fyzický stav je špatný a svítidla jsou zastaralá. Při náhradě musíme mít na paměti, že svítidla musí správně fungovat celou předpokládanou životnost LED trubic, která se řádově pohybuje v desítkách tisíc hodin.

Pro řadu lidí bude důležitý ekonomický aspekt. Jinak řečeno: vyplatí se mi vůbec náhrada zářivky za LED trubici? Odpověď závisí především na době provozu zářivek. Pokud svítíte více než 3000 hodin ročně (vícesměnné provozy, chodby a stále osvětlené garáže bez přístupu denního světla apod.), tak se vám náhrada ekonomicky vyplatí. Pokud používáte zářivky méně, závisí odpověď především na vaší ceně elektrické energie. Nad 3 Kč/kWh se pro LED trubice v ceně do 300 Kč náhrada vyplatí s návratností do 3 let. Dražší energie a dražší LED trubice návratnost ale zvyšují.

Pokud se rozhodnete nakonec své lineární zářivky vyměnit, tak je určitě nevyhazuje do obyčejného odpadu. Zářivky obsahují malé množství rtuti, není tedy vhodné je rozbíjet a je nejlepší je odevzdat ve sběrném dvoře nebo vrátit prodejcům. Při výběru nových LED trubic si také nastavte alespoň základní kvalitativní kritéria. Více informací nabízí projekt Premiumlight Pro a nová publikace Náhrady lineárních zářivek LED trubicemi z pohledu energetických specialistů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

vladimír šmídl

10.3.2021 00:22
V prodeji jsou LED trubice se světelnou účinností od 100 lumenů/watt do
150 lm/W. Dodávají se k nim sice ,,LED startéry", ale protože uvnitř představují dva zkratované kontakty a žádnou jinou funkci, vhodnější je nevratně upravit zapojení na LED verzi (LED trubice má již předřadník uvnitř, protější dvojice vývodů má jen upevňovací funkci), popřípadě koupit těleso , uzpůsobené pro LED trubice (je to prostý výlisek bez elektroniky, není drahý), který zachová vyzařovací charakteristiku diodové soustavy. Pouze svítidla se zářivkami T5 (průměr 16 mm) zaslouží úvahu, zda nahradit zářivku (mívá srovnatelnou světelnou účinnost, jako LED soustava) , nebo se se zářivkou T5 rozloučit , nejspíš tak, že ji umístíme na méně prestižní místo (má dlouhou životnost a je s diodovými soustavami srovnatelná). Nad stolem mám 60 cm dlouhou LED soustavu 15W, 2400 lm , 6400K s čínskými diodami (v ČR se žádné LED již nevyrábějí). Za vzpomínku stojí sabotáž, která se nazývala ,,Kompaktní žárovka".
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist