https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-zateplovani-bytovych-domu-jsou-pripraveny-miliardy-cas-na-podani-dotace-se-blizi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na zateplování bytových domů jsou připraveny miliardy, čas na podání dotace se blíží

12.11.2020 13:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Metr krychlový tepelné izolace by měl ušetřit až 50 kilogramů emisí oxidu uhličitého ročně. Ilustrační snímek.
Metr krychlový tepelné izolace by měl ušetřit až 50 kilogramů emisí oxidu uhličitého ročně. Ilustrační snímek.
Foto | VitVit / Wikimedia Commons
Ministerstvo pro místní rozvoj letos pro velký zájem žadatelů navýšilo evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na zateplování bytových domů a další energetické úspory. Původní 2,5 miliardy byly navýšeny na finálních 5,5 miliard korun. Zájemci o tuto finanční podporu mohou podávat své elektronické žádosti do 29. listopadu 2020 do 14 hodin. Informuje o tom Svaz českých a moravských bytových družstev.
 

“V květnu jsme upozorňovali, že původní 2,5 miliardový dotační balíček byl vzhledem k poptávce nedostatečný. Na modernizaci stále čeká zhruba 40 % panelových domů,” popisuje Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev, a dodává, “problémem bohužel zůstala velká administrativní zátěž, kvůli které se obávám, že nakonec nestihnou mnozí zájemci žádosti podat.”

Situaci podle něj zkomplikoval i fakt, že vedení družstev a SVJ byla kvůli karanténním opatřením mnohde paralyzovaná. “V návaznosti na navýšení rozpočtu programu se jeví jako nezbytné prodloužení termínu pro podání žádostí v rámci aktuální výzvy nebo deklarovat vyhlášení výzvy navazující tak, aby eventuální zájemci o podporu měli dostatek času na dokončení všech podkladů k žádosti o podporu,” říká Hanák.

Dotace má sloužit mimopražským vlastníkům bytových domů, společenství vlastníků a bytovým družstvům jakožto správcům bytových domů. Jen tyto subjekty tedy mohou o příspěvek žádat, a tím pro jeden svůj projekt získat od 300 tisíc až do 90 milionů korun. Získaná dotace následně může činit až 40 % z celkových výdajů na zateplovací úpravy, ale musí se vyčerpat v rámci projektu, který bude dokončen nejpozději v polovině roku 2023. Kromě samotného zateplení lze dotaci také čerpat na rekuperaci, instalaci solárních fotovoltaických soustav nebo termických kolektorů.

Důležité je vědět, že v této výzvě se jednotlivé projekty nebodují a nesoutěží se mezi sebou – podpořen bude každý projekt, který nyní splní zadaná kritéria a i posléze bude realizován podle pravidel. Výše jednotlivých dotací je samozřejmě určována individuálně a závisí například na ploše zateplované konstrukce nebo na plánovaných úsporách energie.

“Pokud se nechystáte využít příležitosti na dotaci ještě letos, můžete se do podobných programu zapojit i v dalších letech. Jen je potřeba počítat s tím, že správa dotací z Integrovaného regionálního operačního programu v polovině roku 2021 kontinuálně přejde pod Ministerstvo životního prostředí,” vysvětluje Hanák. Tam se zařadí pod jejich program Nová zelená úsporám, který nabízí dotace zájemcům i nyní, a včetně těm z Prahy.

Dobré zateplení se vyplatí

Tradičně je největší zájem přímo po dotacích na zateplování, díky kterému lze dosáhnout největších úspor. V případech, kdy se v rámci rekonstrukce vylepší i další energeticky úsporné opatření a současně proběhne například výměna starých oken nebo nešetrného zdroje vytápění, lze ušetřit až 50 % na vytápění. Dále, i když k tomu samotné označení “zateplení” nenabádá, by mělo to dobře provedené zajistit optimální tepelné podmínky po celý rok. V zimě by tedy mělo vést k úspoře za teplo a v létě omezit přehřívání interiérů vlivem slunečního záření.

Co se týče investice do zateplení, ta se vlastníkům vrací nejen ve zmíněných úsporách, ale také v hodnotě nemovitosti na trhu a v prodloužené životnosti objektu. Se zateplením jde zpravidla ruku v ruce nová fasáda, která na realitním trhu umí dělat divy. “Nejen že díky ní dům působí jako nový a lidem se v něm lépe bydlí, ale také zvyšuje hodnotu nemovitosti – zpravidla o 10–15 procent,” potvrzuje Martin Hanák. Kromě ekonomického hlediska se zateplení vyplatí i z toho ekologického, jeden metr krychlový tepelné izolace by totiž měl ušetřit až 50 kilogramů emisí oxidu uhličitého ročně. Každý zateplený objekt tak má tedy pozitivní dopad na celou společnost.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

12.11.2020 15:15
Proč dotace?

÷ Buďto se investice do stavební úpravy vyplatí, pak dostanou své peníze zpátky a nemusí se jim všichni skládat na dárek.
÷ Nebo má investice do zateplení pochybnou návratnost - pak je ale ještě méně důvodů dát na to třeba jen pětník.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

13.11.2020 09:19 Reaguje na Viktor Šedivý
B je správně:-) Kamarád topenář to kdysi propočítával, a došel k resultátu, že doba návratnosti je vysoko nad předpokládanou dobou životnosti. Co má smysl jsou okna, dveře a zateplení stropů.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.11.2020 16:43
Stačí snížit DPH na izolační materiály na nulu. A přihodit k tomu třeba tepelná čerpadla. A trh si sám poradí s výhodnější cenou. Bez papírování, úředníků, zprostředkovatelů.
I když možná to je důvod, proč se to musí dělat přes dotace.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.11.2020 23:34
Izolovat pěnovým polystyrenem, třeba proti přenosu tak zvaného kročejového hluku, se nesmělo ani za komunistů, kvůli jeho hořlavosti. Dnes se dávají dotace na zvyšování požárního rizika izolováním celých fasád domů. Případ z Londýna, kde před lety kvůli takto zateplné fasády výčkového domu uhořelo téměř 80 lidí, je zřejmě už zapomenut. Jen by bylo zajímavé vědět, jestli jde o ztrátu paměti přirozenou, nebo účelovou. Správně je nejspíš ta druhá alternativa.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist