https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/predmyvanim-nadobi-vyplytvaji-cesi-rocne-vodu-v-objemu-cerneho-jezera?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Předmýváním nádobí vyplýtvají Češi ročně vodu v objemu Černého jezera

21.4.2021 12:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nepředmývejte. Myčka si s tím poradí.
Nepředmývejte. Myčka si s tím poradí.
Pokud hledáte, kde jednoduše snížit spotřebu vody v domácnosti, jednoduše to můžete udělat pro mytí nádobí. Velký vliv na spotřebu vody má totiž pořízení myčky. Při jejím používání se spotřebuje během jednoho mycího cyklu v průměru 9,5 litru vody. To je devětkrát méně, než při mytí stejného množství nádobí v ruce (88 litrů).
reklama

 

Přestože v žebříčku spotřebovaného množství vody je mytí nádobí až za sprchováním, splachováním WC a praním, je úprava návyků při mytí nádobí jedním z nejjednodušších opatření, kterým můžete spotřebu vody snížit. Zvláště, pokud vlastníte myčku. Stačí přestat nádobí před vložením do myčky předmývat.

Předmýváním se nadbytečně spotřebuje více než tři miliardy litrů vody ročně, což je objem, který by naplnil největší přírodní jezero v České republice, Černé jezero. Vyplývá to z analýzy společnosti Ipsos pro značku Finish. Namísto toho je vhodné najít mycí program, který nádobí umyje dostatečně v myčce.

Jak souvisí mytí nádobí se suchem?

Voda, kterou doma spotřebováváme, pochází přibližně z poloviny z podzemních zdrojů. Po použití se dostává přes čističky odpadních vod do řek, které ji odnášejí do Severního, Baltského nebo Černého moře. A podle posledních zpráv o stavu vodního hospodářství České republiky Ministerstva zemědělství a dat Českého hydrometeorologického ústavu se zásoby spodních vod mezi lety 2010 a 2019 snížily více než o polovinu z 1 590 milionů m3 na 789 milionů.

Doplňování hladiny spodních vod v posledních sedmi letech zpomalilo vzhledem k dlouhodobému suchu v krajině. Podle dat projektu HAMR je současná situace oproti minulým rokům příznivější, ta dlouhodobá ale nabízí jiný pohled.

„Za posledních sedm let se Česká republika potýká se suchem, které je jedním z největších v historii. Dle posledních studií hraje významný vliv nárůst teplot, který mění vodní režim krajiny. Z tohoto pohledu lze očekávat sníženou dostupnost vody v krajině i v následujících letech i při normálových srážkových úhrnech, a to zřejmě i ve větším měřítku,“ upozorňuje Adam Vizina, vedoucí oddělení hydrologie ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

21.4.2021 13:57
500letý sucho je za námi, vody je dost. Horší je to množství chémie (za pomoci mediální reklamy/masáže ), co se při tom používá a téměř nikomu to nevadí !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.4.2021 18:22 Reaguje na smějící se bestie
Myslím, že se radujete předčasně. Obávám se, že zatímco kdysi připadly v průměru na deset let dva suché roky, teď bude pokračovat stav sedmi suchých let za desetileté období.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

21.4.2021 18:39 Reaguje na Majka Kletečková
Tak trochu se začíná něco dělat pro to, aby dešťová voda nešla rovnou do kanálů, ale aby se někde vsakovala( retenční nádrže ) a podle Cílka nastává chladnější, vlhčí období.
Odpovědět
ig

21.4.2021 14:04
První myčku, AEG, někde sehnali rodiče ještě v osmdesátých letech. Tam nás nádobí ani nenapadlo předmývat, pokud zrovna na talíři nezůstala půlka oběda, myčka to umyla. Od té doby mám doma myčku jako nedílnou součást domácnosti, protože bez ní je to složité a tudíž sleduju, jak se vyvíjejí. Původní AEG umyla všechno za půl hodiny, program na připálené hrnce trval 45 minut. Dostali jsme se k tomu, že moje současná myčka myje 3 1/2 hodiny, krásně při tom šetří vodou, ale myje nedokonale, špatně suší a nádobí je někdy nezbytné předmýt (=opláchnout horkou vodou z kohoutku) aby se vůbec umylo a občas se pár kousků nádobí musí nechat do příštího cyklu. Dokonalý příklad vynuceného předstírání šetření, které je ve skutečnosti kontraproduktivní.
Odpovědět
AM

Anežka M

21.4.2021 14:47
88 litrů při mytí nádobí v ruce? Co to je za blábol?

Ještě pamatuju dobu kdy se nádobí mylo "v ruce". Probíhalo to tak, že se napustil dřez teplou vodou (cca 5 litrů), lavór studenou na oplachování (cca 4 litry), toť vše. Spotřeba vody srovnatelná.

Myčka se pořizuje kvůli zvýšení životního komfortu, ne kvůli ekologii.

Greenwashing jako vyšitý.
Odpovědět
ig

21.4.2021 19:36 Reaguje na Anežka M
Přiměla jste mě k provedení experimentu. Umyl jsem ručně tři talíře (navyklým způsobem, pod tekoucí vodou) a stopkami měřil čas kdy byla puštěná voda. Potom jsem stejným průtokem po stejnou dobu naplnil vodou odměrný válec a vyšlo mi, že na jeden talíř spotřebuji 0.44 l vody. Takovou hostinu bych chtěl mít, aby na umytí nádobí padlo 88 litrů vody :-) Zjevně jste odhalila podstatnou a zavádějící chybu v článku.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.4.2021 08:51 Reaguje na
experiment dobrý. dramatická spotřeba vody na ruční mytí nádobí je u "klasických" baterií" (dva sedlové ventily) a obzvlášť v kombinaci s karmou (či postarším průtokovým plynovým topení+TUV kotlem), kdy je ukrutná práce naladit teplotu vody tak, aby myla a neopařovala. s pákovými bateriemi je zavírání a pouštění vody výrazně menší pakárna, takže není nutno při drhnutí hrnce nechat vodu téct do kanálu. instalací termostatických baterií spolu s výměnou plynového kotle za tzv. kaskádový a instalací malého elektrického bojleru přímo pod dřez klesla spotřeba vody i plynu (takže TUV, topíme furt stejně) poměrně dramaticky. soudím ale, že na spotřebu vody měla podstatný vliv také instalace pisoáru, kdy já a oba synkové nesplachujeme po malé spotřebě třemi litry, ale pár decilitry.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

21.4.2021 20:53 Reaguje na Anežka M
nejenže vyšitý, ale na kvadrát!
Kdybych si na mytí nádobí po velké večeři/obědě (4 os.: sklenice, pol., hlavní chod, hrnce + příbory) natočil 9,5 L vody do dřezu, tak vyplavím kuchyň!
Ergo kladívko: myčka by zásadním způsobem zvýšila spotřebu vody v naší domácnosti. A "chemie"? Zkusil někdo v myčce nádobčo po večeři "osprchovat" bez tablet? Hádám, že to teprve muší bejt nářez!

P.S. Omastek z pánve, omáčku z talíře apod. mě inspirovali Italové (kousek bagety, chleba a ham). Takovou dobrotu a do výlevky?! NEVER!!!
Odpovědět

Jirka Černý

22.4.2021 07:08 Reaguje na Anežka M
To je hodně blábol, i to sprchování vychází asi z njaké statistiky z 80. let.
Potřeboval jsem sprchou napustit kýbl vody který má cca 10 litrů a trvalo to rozhodně sakra déle než se sprchuju.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.4.2021 18:28
Co takhle po sobě doma vždy po dojedení vylízat svůj talíř? S touto předmývací službou mohou pomáhat i psí členové domácnosti.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.4.2021 18:44 Reaguje na Majka Kletečková
vedu doma s kultivovanou manželkou a mimoňskými dětmi dlouhodobě převážně marný boj. v hospodách už mi to zakázali, že prý dělám vostudu.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

21.4.2021 20:55 Reaguje na Lukas B.
servírka musí po jídle zapochybovat, jestli mi omylem nedonesla prázdný talíř! Jinak jsem kuchaři nepoděkoval dostatečně výmluvně.
Odpovědět
ig

21.4.2021 19:38 Reaguje na Majka Kletečková
Na tohle mám doma kocoura. Ale má jednu nevýhodu, takhle vyčistí jen talíř od svíčkové, ostatní nechá netknuté :-)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.4.2021 21:29 Reaguje na
Kočky nejsou na tuhle službu příliš využitelné, jejich chování je příliš noblesní.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.4.2021 09:42 Reaguje na Majka Kletečková
To není noblesou - náš kocour prostě nikdy NEDOKÁŽE nádobu dočista vylízat. Přestože o to co tam ještě je, tuze stojí. Když mu to shrnu dohromady, vděčně pokračuje.
Pes je jinačí borec, ten pomoc nepotřebuje a po něm je nádobí lesklejší než z myčky. :-)
Odpovědět

Jirka Černý

22.4.2021 10:29 Reaguje na Karel Ploranský
To je kus od kusu, naše kočky dokážou dokonale vylízat vysokou konzervu od psího žrádla, myslím že na 1250g.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.4.2021 21:08 Reaguje na Majka Kletečková
Nám doma omáčky taky tak moc chutnaji... Ale syn se jednou zapomněl v hospodě, nastesti ho nikdo nevidel, prostě je pravda, že priklady táhnou, od té doby je social. výchova, tzn. doma a na veřejnosti je rozdíl.
Co se týče těch 7 suchých let na každých 10 let, to nikdo nevíme.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.4.2021 09:36
Nebudu zdržovat, budu stručný.
Bez předmývání si s tím myčka NEPORADÍ. Tečka.

Kdo spotřebuje na ruční mytí 88 litrů vody, je neskutečné nemehlo a měl by někoho požádat aby mu ukázal, jak to má dělat správně.

Při předmývání jen malou část vody pouštím do dřezu, většinu vody zachytávám do kbelíku, který do dřezu stavím. Pak putuje na zahradu.
Voda z myčky jde kompletně všechna do kanálu.

Článek je typickým příkladem toho, jak může mozek začít "ujíždět" při zacházení s čísly, když zezelená nadměrně.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.4.2021 15:08 Reaguje na Karel Ploranský
To je přesný popis tohoto pokusu, nejspíš dobře placeného výrobci mček. Jestli někdo spotřebuje 88 litrů vody na jedno mytí nádobí, musí mít buď aspoň 10 členů v domácnosti, nebo je kromě nemehla, ještě vykleštěný býk.
Odpovědět
JM

Joska Malý

23.4.2021 08:35
To je ale blbost! Stejně tak můžeme říci, že polovina u nás spotřebované vody je z povrchových zdrojů, ty jsou pro účely spotřeby a její zásoby zpravidla jímány. Pokud by nebyly, pak by, vzhledem ke stavu krajiny a vodních toků, z našeho územi rychle odtekla. Tato voda je dale zpracovavaná, dopravována, skladovana, spotřebovává, vyčištěna a teprve potom vypuštěna do vodních toků, ergo díky předmývání nádobí se u nás zpomalí odtok vody odpovídající objemu Černého jezera! Blahodárný vliv zpomalení odtoku, nechť si každý jako domácí úkol vybájí sám.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

11.5.2022 21:20
Tak ono všechno nádobí se do myčky dát nedá. Co vím, tak sada hrnců, pánve, plecháče tam manželka nedává. K Vánocům jsem jí koupil nové hrnce z https://www.smaltovane-nadobi-sfinx.cz/sady-nadobi/54/ , protože jsem nevěděl, co jiného mám koupit a nádobí, to jistí pokaždé :-D . Stejně tráví většinu svého volného času v kuchyni a hrnců není nikdy dost.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist