https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tip-na-vystavu-zajdete-ochutnat-tresne-slavnych-cisaru-napoleona-a-frantiska-ii?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tip na výstavu: zajděte ochutnat třešně slavných císařů Napoleona a Františka II.

15.7.2021 15:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Někoho možná překvapí, že višní je na výstavě stejně jako třešní. Ilustrační snímek.
Někoho možná překvapí, že višní je na výstavě stejně jako třešní. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Ve čtvrtek 15. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody druhá letošní výstava letního ovoce starých odrůd - pozdních třešní, višní a meruněk. Výstava potrvá jen do soboty 17. července 2021. Součástí pátečního doprovodného programu jsou i zajímavé metody zpracování ovoce, tentokrát zaměřené na ovocné omáčky a šťávy. Vstup je zdarma. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody.
reklama

 

A co je k vidění? Plné stoly pestrobarevných třešní, kde vyniká nejen tradiční třešňově červená. Vystaveny jsou i třešně žluté i mramorované. A také meruňky. Nejsou to výstřelky moderního šlechtění, ale ukázka tradice a píle našich předků, kteří ovocným stromům věnovali svou péči a náležitou pozornost. Český svaz ochránců přírody chce napomoci jejich záchraně v naší krajině i pro další generace.

Skořicovka je synonymem kořenité odrůdy Hedelfingenské. „Jde o velmi chutnou třešeň, která se dá jíst záhy po zčervenání, později má až hnědočernou barvu a vydrží dlouho na stromech," sděluje Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody.

Jejím barevným opakem je žlutoplodá třešeň Droganova, která svou zlatou barvou zaujme opravdu každého. „Navíc jde o odrůdu, která spolehlivě plodí prakticky každý rok a co víc, díky své barvě jí minou i špačkové, kteří si jinak nenechají ujít žádnou třešeň," upozorňuje Martin Lípa, garant programu Oživení starých odrůd.

Košík pozdních třešní je opravdu pestrý. Na výstavě můžete ochutnat i několik pestrobarevných a mramorovaných žlutočervených odrůd. Vedle slavné Napolenky je tu i o něco pozdnější Františkova, pojmenovaná podle císaře rakouskouherského.

Někoho možná překvapí, že višní je na výstavě stejně jako třešní. Málo známou, ale vynikající starofrancouzskou odrůdou je Olivet, u nás se jí také říkalo Olivetka. Patří mezi velmi kvalitní kyselky a mezi višněmi vyniká také svou velikostí. Na výstavě najdete také zástupce amarelek, třeba Amarelku královskou ale také sladkovišně, třeba původní českou odrůdu Dobřínovskou.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, najdete na www.stareodrudy.cz.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist