Tipy na ekoaplikace pro smartphony
Informační servis aneb O vzduchu a vodě
Velkou část aplikací tvoří ty, které uživatelům mobilních telefonů přinášejí aktuální informace z oblasti, která je zajímá. Kromě nepřeberného množství aplikací přinášejících zprávy o počasí, vznikají i aplikace informující o kvalitě ovzduší. V listopadu loňského roku vznikla česká aplikace SmogAlarm pro Android. Uživateli ukáže, jaká je aktuální hodinová koncentrace prachu, ozonu, oxidu siřičitého, uhelnatého, dusičitého v místě, kde se zrovna nachází. Jeho alternativou je stručný informátor o množství prachu v ovzduší widget Kvalita ovzduší a aplikace Čistota ovzduší pro operační systém Windows Phone. Všechny zmiňované aplikace jsou zdarma a získávají data z měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu.
Ani uživatelé produktů od společnosti Apple nepřijdou zkrátka. Aplikace recycleCZ pomůže najít nejbližší kontejner na tříděný odpad. Prozatím ukazuje místa s kontejnery pouze na území Prahy, autoři ale slibují její rozšíření o další města. Aplikace Kohoutková zaštítěná společností Veolia obdobným způsobem vyhledá nejbližší restaurace, kavárny a hotely, které jsou zapojeny do stejnojmenného projektu a bez váhání vám nabídnou vodu z kohoutku.
Na cestách s kolem, plavkami a smartphonem
Aplikace zprostředkovávající informace o jízdních řádech veřejné dopravy jsou dostupné napříč operačními systémy. Na svých výletech můžete kromě nich a běžně používaných mapových aplikací vyzkoušet i speciální Turistickou navigaci pro Android. Tato aplikace totiž nabízí kromě vyhledávání turistických a cykloturistických tras a cílů i záznam trasy nebo pořizování lokalizovaných fotografií míst. Pro opravdové sportovní nadšence, kteří chtějí mapovat své aktivity podrobně, existuje i mnoho dalších specializovaných aplikací zaznamenávající sportovní výkony.
Svoji aplikaci mají i milovníci vodních hrátek. Prográmek Kde se koupat je dostupný jak pro iPhone i iPad, tak Android. Databáze s tipy na místa k letnímu koupání obsahuje kromě informací o placených koupalištích i seznam příhodných lomů, pískoven a rybníků.
Vývojáři pro iPhone i iPad přišli i se specializovanými cestovními průvodci Tater nebo šumavskou Modravou. Aplikace Horská služba by měla být pomocníkem v případě nouze. Návštěvníkům českých hor usnadní přivolání pomoci v krizové situaci. Kromě toho nabízí aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě, návod na poskytnutí první pomoci a další užitečné instrukce.
Ty jsi chytrý jako... telefon
Nemálo aplikací do mobilních telefonů má vzdělávací charakter. Do Androidu si můžete nainstalovat Kvíz o životním prostředí, do iPhonu i do iPadu například EcoChallenge nebo Virtual Water. Oblíbené jsou i atlasy do kapsy jako iHoubař pro iPhone, příručka o hadech pro Windows Phone nebo hravý atlas hub Hele, houba a Atlas motýlů pro Android.
Mnoho environmentálně zaměřených aplikací v angličtině připravila pro své telefony společnost Nokia. K dispozici je hra se slovy Eco Forca, oceněný kvíz Green Plaza, rébus Climate Mission nebo stejnojmenná hra o snižování ekologické stopy. Rady pro šetrnější život nabízí WWF EcoGuru nebo 101 Green Tips.
Existuje i množství aplikací pomáhající efektivně a úsporně řídit automobil a ušetřit tak na palivu (pro Android, iPhone, Windows Phone a telefony Nokia) V neposlední řadě je dobré myslet i na samotnou spotřebu energie chytrého telefonu. Kromě jednoduchých aplikací, které vás zvukově upozorní na moment, kdy je mobilní telefon dobitý, existují i složitější aplikace, díky kterým můžete jednoduše změnit nastavení telefonu tak, aby se šetřila baterie (pro Android, iPhone, Windows Phone, telefony Nokia).
reklama