https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tipy-na-ekoaplikace-pro-smartphony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tipy na ekoaplikace pro smartphony

2.3.2012 01:27 | PRAHA (Ekolist.cz)
Smartphone vám může poradit, jak jezdit automobilem úsporněji.
Smartphone vám může poradit, jak jezdit automobilem úsporněji.
Foto | mb604 / Flickr
Díky chytrým telefonům můžeme být chytřejší i my. Alespoň co se životního prostředí okolo nás týká. S rozvojem aplikací pro mobilní telefony přibývá i těch s environmentální tématikou. Jejich vývoj stejně jako vývoj operačních programů pro tzv. smartphony běží nezadržitelně kupředu. Ekolist přináší jen malou ochutnávku toho, co bylo v této oblasti dosud vynalezeno.
 

Informační servis aneb O vzduchu a vodě

Velkou část aplikací tvoří ty, které uživatelům mobilních telefonů přinášejí aktuální informace z oblasti, která je zajímá. Kromě nepřeberného množství aplikací přinášejících zprávy o počasí, vznikají i aplikace informující o kvalitě ovzduší. V listopadu loňského roku vznikla česká aplikace SmogAlarm pro Android. Uživateli ukáže, jaká je aktuální hodinová koncentrace prachu, ozonu, oxidu siřičitého, uhelnatého, dusičitého v místě, kde se zrovna nachází. Jeho alternativou je stručný informátor o množství prachu v ovzduší widget Kvalita ovzduší a aplikace Čistota ovzduší pro operační systém Windows Phone. Všechny zmiňované aplikace jsou zdarma a získávají data z měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu.

Ani uživatelé produktů od společnosti Apple nepřijdou zkrátka. Aplikace recycleCZ pomůže najít nejbližší kontejner na tříděný odpad. Prozatím ukazuje místa s kontejnery pouze na území Prahy, autoři ale slibují její rozšíření o další města. Aplikace Kohoutková zaštítěná společností Veolia obdobným způsobem vyhledá nejbližší restaurace, kavárny a hotely, které jsou zapojeny do stejnojmenného projektu a bez váhání vám nabídnou vodu z kohoutku.

Na cestách s kolem, plavkami a smartphonem

Aplikace zprostředkovávající informace o jízdních řádech veřejné dopravy jsou dostupné napříč operačními systémy. Na svých výletech můžete kromě nich a běžně používaných mapových aplikací vyzkoušet i speciální Turistickou navigaci pro Android. Tato aplikace totiž nabízí kromě vyhledávání turistických a cykloturistických tras a cílů i záznam trasy nebo pořizování lokalizovaných fotografií míst. Pro opravdové sportovní nadšence, kteří chtějí mapovat své aktivity podrobně, existuje i mnoho dalších specializovaných aplikací zaznamenávající sportovní výkony.

Co je tohle za houbičku? "Hele, houba" třeba pomůže
Co je tohle za houbičku? "Hele, houba" třeba pomůže

Svoji aplikaci mají i milovníci vodních hrátek. Prográmek Kde se koupat je dostupný jak pro iPhone i iPad, tak Android. Databáze s tipy na místa k letnímu koupání obsahuje kromě informací o placených koupalištích i seznam příhodných lomů, pískoven a rybníků.

Vývojáři pro iPhone i iPad přišli i se specializovanými cestovními průvodci Tater nebo šumavskou Modravou. Aplikace Horská služba by měla být pomocníkem v případě nouze. Návštěvníkům českých hor usnadní přivolání pomoci v krizové situaci. Kromě toho nabízí aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě, návod na poskytnutí první pomoci a další užitečné instrukce.

Ty jsi chytrý jako... telefon

Nemálo aplikací do mobilních telefonů má vzdělávací charakter. Do Androidu si můžete nainstalovat Kvíz o životním prostředí, do iPhonu i do iPadu například EcoChallenge nebo Virtual Water. Oblíbené jsou i atlasy do kapsy jako iHoubař pro iPhone, příručka o hadech pro Windows Phone nebo hravý atlas hub Hele, houba a Atlas motýlů pro Android.

Mnoho environmentálně zaměřených aplikací v angličtině připravila pro své telefony společnost Nokia. K dispozici je hra se slovy Eco Forca, oceněný kvíz Green Plaza, rébus Climate Mission nebo stejnojmenná hra o snižování ekologické stopy. Rady pro šetrnější život nabízí WWF EcoGuru nebo 101 Green Tips.

Existuje i množství aplikací pomáhající efektivně a úsporně řídit automobil a ušetřit tak na palivu (pro Android, iPhone, Windows Phone a telefony Nokia) V neposlední řadě je dobré myslet i na samotnou spotřebu energie chytrého telefonu. Kromě jednoduchých aplikací, které vás zvukově upozorní na moment, kdy je mobilní telefon dobitý, existují i složitější aplikace, díky kterým můžete jednoduše změnit nastavení telefonu tak, aby se šetřila baterie (pro Android, iPhone, Windows Phone, telefony Nokia).


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist