https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/bohumin-po-povodnich-znovu-tlaci-na-odstraneni-nelegalniho-odpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bohumín po povodních znovu tlačí na odstranění nelegálního odpadu

15.10.2024 00:43 | BOHUMÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bohumín na Karvinsku po povodních znovu tlačí na odstranění nelegálního odpadu, který do města navezla ze sousedního Polska organizovaná zločinecká skupina. Už pátým rokem je ve městě nelegálně uskladněno několik set tun chemikálií a dalšího odpadu. Radnice doufá, že prodloužený stav nebezpečí by bylo možné využít k odstranění tohoto odpadu, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková. Stav nebezpečí je v části kraje včetně Bohumína prodloužený do 13. listopadu.
 
Dva nelegální sklady nebezpečného odpadu byly v lednu 2019 nalezeny v halách ve Starém Městě u Frýdku-Místku a také v Bohumíně na Karvinsku. Sklad ve Starém Městě, kam bylo navezeno asi 650 tun odpadů, se podařilo vyprázdnit. Sanace tehdy stála zhruba osm milionů korun. V Bohumíně ale odpad i nadále zůstává.

"Odpad se nachází v jednom ze soukromých objektů nedaleko centra města. Prvotní odhady hovořily o 150 tunách, ty zpřesňující naznačily, že by mohlo jít až o 300 tun. Jeho přesnou evidenci znemožňuje špatný přístup do některých částí budovy, kam se kvůli naskladněným paletám prakticky nedá dostat," uvedl mluvčí.

Připomněla, že radnice odmítá nést náklady na likvidaci cizího odpadu. "Radnice se k odstranění látek postavila hned v začátcích nekompromisně s tím, že občané Bohumína jejich likvidaci platit nebudou. Náklady by mohly dosáhnout až deseti milionů korun. Kauza se následně dostala přes moravskoslezské hejtmanství až na úroveň státu, který však s Polskem společnou diplomatickou řeč dosud nenašel," uvedla mluvčí.

Povodně podle ní téma likvidace odpadu znovu oživily. Barely s hořlavými látkami totiž zaplavila voda a o případ se tak podle mluvčí opět začala zajímat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) i Moravskoslezský kraj. "Podle zjištění České inspekce životního prostředí povodeň sice nezhoršila stav natolik, že by akutně hrozilo nebezpečí úniku látek do okolí. Nicméně barely s chemikáliemi jsou uloženy na dřevěných paletách a po dlouhodobém kontaktu s vodou existuje riziko jejich postupného zborcení,“ uvedl starosta Petr Vícha (SOCDEM). Dodal, že o výsledcích šetření ČIŽP informovalo město Moravskoslezský kraj, který přislíbil vyzvat ministerstvo životního prostředí, aby situaci bezodkladně řešilo.

Případem nelegálního uskladnění odpadu na dvou místech regionu se zabýval i speciální policejní tým, který spolupracoval s polskými kolegy. Pachatele se podařilo dopadnout i díky kamerovým záznamům bohumínské městské policie. Moravskoslezští policisté na začátku dubna 2019 zadrželi jednatřicetiletého muže z Opavska, který podle nich v regionu vytipovával vhodná místa k uložení odpadu. Organizátory trestné činnosti byli občané Polska, policisté tam zadrželi 15 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

15.10.2024 09:47
Liknavost soudů a taky ČIŽP je v tomto případě do očí bijící. Existuje přece možnost "předběžného opatření", kdy se na nařízení ČIŽP a taky z rozhodnutím soudu provede likvidace, která se naúčtuje viníkům a nebo
čekají, že se naúčtuje až případná ekologická katastrofa? Viníci jsou známí
a není nic snazšího,než jim obstavit majetky na případnou úhradu likvidace
těch odpadů a nebo se čeká jako v jiných případech, aby se z nich stali
nemajetní viníci a škodu uhradil stát? Dalším problémem je ale i to, že
majitel soukromého objektu si ani neověří, co mu tam někdo za nájem
skladuje. Udělal by to někdo z vás, kdyby mu hrozila spoluvina a nešlo
by se z toho nějak vyvinit? Každopádně hradit sanaci město, tak dá pouze
příklad dalším, jak se na úkor města beztrestně zbavit odpadů. Správné
rozhodnutí vedení města a já ho schvaluji, ale je tu problém, co na to
okolní obyvatelé, když by došlo k požáru skladu a nebo jiné nehodě? To
už pak bude i pro město a stát zcela jiný problém.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist