https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/havlicek-uhelna-komise-pripravi-scenare-utlumu-uhli-pri-vyssi-cene-povolenky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíček: Uhelná komise připraví scénáře útlumu uhlí při vyšší ceně povolenky

20.7.2021 17:51 | PRAHA (ČTK)
Scénáře jsou důležitější než datum útlumu, uvedl Havlíček.
Scénáře jsou důležitější než datum útlumu, uvedl Havlíček.
Foto | MAKY.OREL / Wikimedia Commons
Uhelná komise připraví další scénáře útlumu uhlí v Česku při vyšší ceně emisní povolenky. ČTK to po dnešním jednání komise řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Scénáře jsou důležitější než datum útlumu, uvedl. Popřel tvrzení poslankyně a expertky Pirátů na životní prostředí Dany Balcarové, že Uhelná komise bude pracovat na scénářích konce uhlí k roku 2030 a dřív. Podobné stanovisko dnes nebylo přijato, řekl Havlíček.
 

Ministerstvo průmyslu oznámilo, že novými členy komise jsou Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů energie a Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky. Nahradili ekology Jiřího Koželouha s Janem Rovenským, kteří v reakci na prosincové doporučení komise ukončit využívání uhlí v ČR v roce 2038 rezignovali, protože požadovali dřívější termín a v hlasování byli proti.

"Uhelná komise změnila zadání. Bude pracovat na scénářích konce uhlí k roku 2030 a i dříve. Někteří členové napadli přípravu seznamu pro vypínání uhelných bloků, řeč byla i o kompenzaci za odstavené bloky. Říkám, že k odklonu od uhlí musí dojít plánovaně, nesmí ho určovat trh," napsala dnes na twitter Balcarová. Komise dnes zasedla videokonferenčně, sdělilo Sdružení hornických odborů.

"Paní Balcarová není členkou Uhelné komise a ta dnes rozhodně nedala žádné podobné stanovisko. Každý z členů se vyjádřil k návrhům ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí a odsouhlasil se návrh, v rámci kterého se připraví další scénáře, a to při započítání vyšší ceny emisní povolenky. Podstatné přitom vůbec není konečné datum, to z toho akorát dělají aktivisté. Důležité jsou jednotlivé roky a průběžný scénář útlumu a budování nových zdrojů. Současně budeme upřesňovat dopady v sociální oblasti a vliv na regiony," reagoval Havlíček.

Vláda letos v květnu vzala na vědomí prosincové doporučení Uhelné komise ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v komisi dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v české energetice.

Komise před prosincovým doporučením pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Havlíček tehdy uvedl, že celkem bylo vypracováno 42 variant s pěti různými scénáři, které se vyhodnocovaly s ohledem na energetickou soběstačnost a spolehlivost, úsporu oxidu uhličitého i výši investic. Připomněl, že například zástupci průmyslu požadovali původně termín konce uhlí ještě vzdálenější, například v roce 2045. Havlíček v prosinci rozhodnutí Uhelné komise označil za kompromis, z 19 členů komise hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi.

Na začátku února byl však materiál s doporučením Uhelné komise stažen z jednání vlády a poslán do meziresortního připomínkového řízení. Ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace upozornily na to, že sedm ze 14 členů a členek vlády v něm oponovalo návrhu termínu útlumu uhlí v ČR v roce 2038 a podpořilo rychlejší scénář odklonu od uhlí v roce 2033, který Uhelná komise také propočítala. "Kromě ministerstva životního prostředí šlo také o resorty zahraničí, vnitra, kultury, školství, práce a sociálních věcí, ale také financí. Za rok 2038 se výslovně postavilo kromě ministerstva průmyslu a obchodu jen ministerstvo obrany," uvedli ekologové.

Hnědé uhlí má nyní největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná. ČEZ letos v aktualizaci své strategie oznámil, že bude pokračovat v útlumu uhlí a do roku 2030 ho přestane spalovat v teplárnách. Změny chystají i další energetické firmy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

20.7.2021 20:01
nad alternativama a spekulacema se moc dlouho bádat nedá, čas už není....Říkám, že k odklonu od uhlí musí dojít plánovaně, nesmí ho určovat trh," napsala dnes na twitter Balcarová." toto prohlášení v článku je trochu vtipné, pokud žijete v této části Evropy, tak by vám mělo být jasné, že trh je permanentně manipulovaný a zprohýbaný různými fondy, dotacemi z Bruselské provenience. TAKŽE TRŽNÍ PROSTŘEDÍ JE JEN TOTÁLNÍ FRAŠKA, KTERÁ SE PROHÝBÁ TAK JAK SI V CENTRÁLE BRUSELSKÉ POPŘEJÍ. To je i v případě emisních povolenek, tedy poněkud nerozumím, co vlastně bylo myšleno tím vyjádřením.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.7.2021 20:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ono celá ta unie je hospodářsko ekonomicky takový komunismus zabalený do pláště kapitalismu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist