https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/tuzemska-produkce-kvetin-loni-vzrostla-o-petinu-na-rekordnich-2-75-mld.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tuzemská produkce květin loni vzrostla o pětinu na rekordních 2,75 miliard korun

23.11.2022 10:10 | OLOMOUC (ČTK)
Tuzemští pěstitelé se specializují hlavně na balkonové a záhonové květiny i okrasné hrnkové květiny.
Tuzemští pěstitelé se specializují hlavně na balkonové a záhonové květiny i okrasné hrnkové květiny.
Foto | Barly... / Flickr.com
Tuzemská produkce květin loni po předchozí stagnaci meziročně vzrostla takřka o pětinu na rekordní hodnotu 2,753 miliardy korun z 2,315 miliardy v roce 2020, kdy pěstování květin a poptávku nepříznivě ovlivnila pandemie koronaviru. Na jednoho obyvatele ČR loni připadly prodané květiny v průměrné hodnotě 1360 korun, která byla meziročně o 12 procent vyšší. ČTK informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, která vychází ze statistik Svazu květinářů a floristů ČR.
 
Tuzemští pěstitelé se specializují hlavně na balkonové a záhonové květiny i okrasné hrnkové květiny. Produkce květin loni podle Svazu květinářů a floristů ČR vzrostla díky zavádění moderních technologií a zvýšení výkonnosti celého oboru. Po předchozím útlumu, který souvisel s pandemií koronaviru a následným poklesem poptávky, lidé v roce 2021 také více investovali do nákupu květin.

Produkce květin v Česku od roku 2001 vykazuje stoupající trend. Výjimkou byly roky 2009, kdy klesla v důsledku světové ekonomické krize. V roce 2013 se produkce květin snížila kvůli poklesu poptávky, který souvisel s nepříznivým počasím v zimních a jarních měsících. V roce 2020 pak poptávku po květinách negativně ovlivnila epidemie a s ní související omezení pohybu, dlouhodobě uzavřené obchody i obavy spotřebitelů. Produkce květin se tehdy snížila na 2,315 miliardy korun z 2,360 miliardy korun v roce 2019. Od loňska se situace stabilizovala a produkce roste.

Bilance zahraničního obchodu s květinářskými produkty v roce 2021 kvůli mnohem vyššímu dovozu květin než jejich vývozu zůstala výrazně pasivní. "V roce 2020 došlo k poklesu záporného salda o 5,4 procenta na hodnotu 3,84 miliardy korun, avšak v roce 2021 opět meziročně vzrostlo o 17,3 procenta na 4,5 miliardy korun," stojí ve zprávě ministerstva zemědělství.

Do Česka byly loni dovezeny řezané květiny v rekordní hodnotě 2,301 miliardy korun, která meziročně vzrostla bezmála o pětinu. Na posílení hodnoty importu řezaných květin se kromě vyššího množství dovezeného sortimentu podílel také růst jejich cen, který souvisel s dopady pandemie koronaviru na tento obor a rostoucími náklady.

Celková hodnota českého trhu s květinami v roce 2021 vzrostla o 18 procent na 14,147 miliardy korun z 12,652 miliardy korun v roce 2020, kdy po nástupu pandemie naopak meziročně klesla o tři procenta. Na řezané květiny loni připadla spotřeba v hodnotě bezmála pět miliard korun, na záhonové květiny 4,016 miliardy korun a na hrnkové květiny 3,780 miliardy korun. Zahradnický sektor v Česku zaměstnává zhruba 23.000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist