https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/guru-kritiku-zelenych-teorii-zmenil-nazor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Guru kritiků zelených teorií změnil názor

12.8.2009 | KODAŇ | Právo
Guru odpůrců „zelených“ teorií včetně globálního oteplování, dánský vědec Björn Lomborg, známý svou knihou Skeptický ekolog z roku 2000, minulý týden nepřímo stáhl svou kritiku.
 
Jeho Kodaňské středisko shody (CCC) totiž předložilo plán, jak levně čelit oteplování. „Je to nesmírně důležité. Potřebujeme globální dohodu o klimatu,“ řekl Lomborg listu Financial Times. O podobě této dohody, jež má mimo jiné omezit množství vypouštěných skleníkových plynů, se nyní začíná jednat.
Právě na Lomborga se odvolává český prezident Václav Klaus ve své knize Modrá, nikoliv zelená planeta.
Ještě před dvěma lety Lomborg tvrdil, že klimatická změna je méně důležitá než jiné světové problémy. Podle něj je však chybný nynější přístup, podle nějž se má úsilí zaměřit na omezení emisí v bohatých zemích.
„To je drahá cesta, která nikam nevede,“ tvrdí a propaguje jiný přístup: vyslání flotily automatických lodí na sluneční pohon, které by rozprašovaly do vzduchu mořskou vodu. Ta by totiž dokázala odrazit část slunečního záření zpátky do kosmu, a tak zpomalit proces klimatické změny.
Projekt by podle něj stál jen devět miliard dolarů (náklady na boj s oteplováním se jinak odhadují na 250 miliard dolarů ročně). Ekologické hnutí Greenpeace jej proto obvinilo, že se pokouší narušit nynější jednání o dohodě proti klimatické změně a dát politikům argumenty pro nečinnost.

Jakl vyhlašuje boj proti přírodě

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl k Lomborgovu názorovému posunu v ČRo poznamenal: „Pan Lomborg byl statistik, kterého si kdysi zaplatili Greenpeace, aby jim prokázal jejich nějaké teorie, a on poctivou prací došel k úplně opačnému názoru, takže se ze zeleného aktivisty přeměnil v kritika. Nevím, jestli teď jsme svědky výroku: ‚Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil‘.“
Hlavně to podle Jakla není jediný člověk na světě, který říká – neblbněte, nevyhazujte strašlivé miliardy na boj s větrnými mlýny.
Jakl nedávno na svém blogu napsal: „Každá rána zasažená přírodě je vítězstvím civilizace.“ Na dotaz, zda tedy vyhlásil válku přírodě a jejím ochráncům, odpověděl: „No, klidně. Přece už naši praprapraprapředkové, kdyby nebojovali s přírodou, tak na místě, kde sedíme dneska my dva spolu, by odkudsi z houští vylezl vlk a kousnul by nás do zadku.“ Protože prý naši předkové vlky zastřelili a houští vykáceli, dařilo se jim podstatně lépe.

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist