Kateřina Procházková "> Jitka Seitlová: Na dostavbu Dukovat nesmí doplatit spotřebitelé. Výkupní cenu elektřiny je třeba zastropovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jitka-seitlova-na-dostavbu-dukovat-nesmi-doplatit-spotrebitele.vykupni-cenu-elektriny-je-treba-zastropovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Jitka Seitlová: Na dostavbu Dukovat nesmí doplatit spotřebitelé. Výkupní cenu elektřiny je třeba zastropovat

21. července 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Senát na své dnešní schůzi schvaluje pravidla týkající se stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany - tzv. Lex Dukovany. Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí chtějí doplnit znění zákona o zastropování cen energie, kterou mají vyrobit nové jaderné reaktory v Dukovanech. Podíleli se také na přípravě pozměňovacích návrhů z hlediska bezpečnosti.

Podle místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové (KDU-ČSL) je třeba návrh, jak jej přeložila Sněmovna, ještě upravit. Problematické je podle ní riziko, že pokud se při rozšíření Dukovat překročí cena, doplatí na to samotní spotřebitelé elektřiny. Předpokládaná výkupní cena pro spotřebitele totiž není zákonem garantována. Stejně tak i dluh, který vznikne státnímu rozpočtu. To má změnit právě společný pozměňující návrh, jehož je místopředsedkyně Seitlová spolupředkladatelkou.

„Pokud nezastropujeme garantované výkupní ceny elektřiny, kterou mají dodat nové reaktory, budou na drahou jadernou elektřinu skutečně doplácet spotřebitelé, což pro nás není přípustné. Návrhem chceme ochránit spotřebitele i rozpočet českého státu,“ vysvětluje pozici klubu jeho členka a místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. Podle ní je zastropování cen za nutné také proto, aby zvýšené ceny neměly negativní dopad na sociálně slabé skupiny.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist