Kateřina Procházková "> Marian Jurečka: Kabinet už nedodržuje ani vlastní programové prohlášení! Obnovitelné zdroje jsou přitom obrovským potenciálem do budoucna - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/marian-jurecka-kabinet-uz-nedodrzuje-ani-vlastni-programove-prohlaseni-obnovitelne-zdroje-jsou-pritom-obrovskym-potencialem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Marian Jurečka: Kabinet už nedodržuje ani vlastní programové prohlášení! Obnovitelné zdroje jsou přitom obrovským potenciálem do budoucna

16. července 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Vládní programové prohlášení kabinetu Andreje Babiše říká, že chce vláda podpořit akumulaci a lokální výrobce energie a přesně takové návrhy lidovci předložili. Podpora od poslanců hnutí ANO a ČSSD ale nepřišla.

Poslanci sice dnes schválili novelu energetického zákona, která má pomoci v boji proti energošmejdům, pro další nezbytné pozměňovací návrhy už ale nehlasovali. „U nových obnovitelných zdrojů budeme podporovat především lokální výrobu elektrické energie nebo tepla s co největší spotřebou nebo akumulací v místě výroby, tedy bez dalších provozních dotací,“ stojí v programovém prohlášení vlády. Návrhy z lidovecké dílny s programovým prohlášením vlády korespondovaly, přesto u vládních poslanců neprošly. Lidovci se tak tyto změny pokusí navrhnout znovu, a to prostřednictvím Senátu.

„Náš návrh ohledně akumulací byl prodiskutováván a připravovali jsme ho také v úzké spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Pan ministr k němu nakonec zaujal neutrální stanovisko a vládní koalice to nepodpořila,“ uvedl nevěřícně lidovecký předseda Marian Jurečka s tím, že Sněmovna měla jedinečnou šanci ukázat, že Česká republika je zemí budoucnosti. Bohužel, se tak nestalo. „Tato vláda v čele s panem premiérem Babišem a panem vicepremiérem Havlíčkem jezdí po republice i v zahraničí a ohání se heslem The Country for the Future. Teď se ukázalo, že je to pouhé PR,“ doplnil lidovecký předseda, který v této oblasti předložil celou řadu návrhů, které se zabývají obnovitelnými zdroji a moderní energetikou. Cílem návrhů bylo využít příležitosti a udělat z České republiky soběstačnou zemi v oblasti energetiky, ulevit domácnostem a připravit naši legislativu tak, aby se neopakovaly některé neduhy z minulosti.

Po volbách to změníme. „Naši budoucnost vidíme v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích. Vlastníkům zjednodušíme instalace zařízení na domech, získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat,“ stojí v programu koalice SPOLU.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist