Dita Michaličková, Pavla Kozová, Jaromíra Horáková "> Pár vět k reakci veřejnosti na ptačí chřipku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/par-vet-k-reakci-verejnosti-na-ptaci-chripku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společnost pro zvířata ZO ČSOP: Pár vět k reakci veřejnosti na ptačí chřipku

Každoročně milióny kusů drůbeže končí na jatkách jen v ČR. Do svého konce jsou uvězněny v ubikacích průmyslových koncentrovaných chovů v otřesných podmínkách. Aby posloužily jako potrava lidem a masožravým zvířatům. Kde je veřejnost, aby protestovala?

V těchto dnech se někteří lidé cítí pobouřeni státem prováděnou likvidací nakažených nebo z nákazy podezřelých ptáků domácí drůbeže. Dalo by se polemizovat o opodstatněnosti zákroků a způsobu provedení. Je zde však zásadní zádrhel:

V roce 2014 bylo na jatkách v ČR poraženo (používejme reálné výrazy – zabito) přes 110 miliónů ptáků hrabavé drůbeže a přes 2 milióny kachen a hus. Protestují pobouření lidé před jatkami, na ministerstvu zemědělství, u obchodů se zabitými těly zvířat? Trápí veřejnost, jak je s těmito ptáky zacházeno v chovech, při chytání, při transportech, na jatkách?
Zajímá veřejnost, že vylíhlí kohoutci nosných plemen jsou ihned po vylíhnutí zlikvidováni zaživa rozemletím nebo udušením?... odpovězte si sami.

Velká část veřejnosti je vlastně pokrytecká, pojídá denně maso a živočišné potraviny, ale nechce vidět smutnou a krutou skutečnost o údělu hospodářských zvířat, která ji leží v žaludcích. Mohla by přijít k psychické újmě nebo, nedej Bože, změnit své stravovací návyky.

To, co se každodenně děje za obcemi v železobetonových halách, většinou bez oken jen s ventilačními otvory, v koncentrovaných táborech pro hospodářská zvířata nikdo vidět nechce.

Pokud si přeci jen uvědomíte 24hodinové utrpení stovek tisíc až miliónů hospodářských zvířat v ČR a miliard v celosvětovém rozměru, pak je musíte hlavně přestat pojídat! Jen kvůli poptávce jsou tato zvířata průmyslovým zemědělstvím nepřirozeně rychle množena a šlechtěna na rychlý růst a tvorbu svalové hmoty (víte, že kuřata - tj. kuřecí maso v obchodech - žijí od vylíhnutí pouhých 40 dní?). A v každém případně, i odchovaná na eko/bio farmě, jedou na jatka, kde jsou zabita. Desítky tisíc velkých hospodářských zvířat z ČR mají navíc tu smůlu, že jsou transportována - na jatka nebo další dokrm a pak na porážku - do dalekých zemí... a zažívají další velká muka.

Slouží domácí chovy hospodářských zvířat, včetně drůbeže, k tomu, aby lidé chovali tato zvířata jako členy domácnosti, tak jako mají své pejsky? … Zvířata skončí tak či tak zabita, kdo ví jakým způsobem, na pekáči, v polévce nebo v miskách pro psy.

Až si KONEČNĚ "milovníci roztomilých zvířátek" uvědomí své pokrytectví a přestanou konzumovat maso, vejce a mléko, tak se rapidně sníží také množství infekčních zvířecích nemocí. Zkuste se zamyslet nad svým každodenním přístupem a způsobem života a stravováním! Pozor, může být bolestivé…

Pokud se vám nelíbí likvidace drůbeže v malochovech - protestujte jako občané na obecních úřadech - odborech životního prostředí nebo na krajských veterinárních správách a okresních pobočkách.

Společnost pro zvířata – ZO ČSOP, leden 2017
http://spolecnostprozvirata.cz/kampane/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

23.1.2017 14:44
Vážené autorky článku "Společnost pro zvířata ZO ČSOP: Pár vět k reakci veřejnosti na ptačí chřipku"!

Nevím, na jaké reakce veřejnosti odpovídáte, ale zdá se, že "hrajete hlavně na city" kolem utrácení většího počtu chovné drůbeže.
Dokonce se zdá, že jste až na straně veganů. Ale on každý, kdo žije (a stravuje se tedy), žije na úkor něčeho....

Já mám dojem, že v této záležitosti jde spíše o to, jestli je opravdu racionální/nezbytné a ekonomické vybíjet celé chovy drůbeže, když se najde exemplář s virózou. Jestliže má jít o typ viru na člověka nepřenosného, tak by se asi měl nechat fungovat přirozený výběr a ne v okruhu ?? km vybíjet chovy. Ještě relativně nedávno se nic takového nedělo a přesto lidstvo přežilo. Když je epidemie virózy mezi lidmi, tak se lidé nedávají ani do karantény, natož abyste příslušnou vesnici vyhubili (takže ani tady "neměříte lidem a zvířatům stejně"....). No a nepřežijí jen ti se špatnou imunitou nebo ti nejstarší na selhání srdce kvůli horečce, kterou to způsobí.
Takže otázkou spíše je, jestli jsou veterinární opatření (nejspíš nařízená EU nebo WHO) oprávněná. Už tolikrát se tyto instituce zatraceně sekly!!! A Vaším úkolem (zřejmě profesním) je iniciovat alespoň kolem toho diskusi a ne držet "hubu a krok" jako "správný" úředník.


Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist