https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/programove-prohlaseni-vlady-pro-oblast-lesnictvi-z-pohledu-pro-silva-bohemica-z.s
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pro Silva Bohemica: Programové prohlášení vlády pro oblast lesnictví z pohledu Pro Silva Bohemica, z. s.

13. ledna 2022 | Pro Silva Bohemica
Každá nově nastupující vláda si stanovuje své cíle. Čtyřleté volební období se pro revoluce v lesích z principu úplně nehodí a pravidelně vede po několika měsících k logickým nápadům vytvořit nějakou úplně novou, pokud možno pokrokovou koncepci a tu pak dále rozpracovávat až k úplnému konci onoho (z pohledu lesů) legračně krátkého období. Třeba se této vládě podaří tuto fázi rychle překonat hlavně tím, že naváže na to dobré, co zdědila a rychle dotáhne do konce věci, o kterých se léta mluví a píše, ale v řadě případů „skutek utek“.

Lesům je v programovém prohlášení vlády věnováno pár odstavců shrnutých pod nadpis „Lesní hospodářství“. S ohledem na stav lesních porostů, ale (naštěstí!) i obsah kapitoly by byl příhodnější titul „Lesy a lesní hospodářství“. Zdá se, že koalice správně pochopila, že pokud nebudeme dostatečně chránit a udržitelně se chovat k lesům, veškerému dalšímu rozvoji odvětví je zbytečné věnovat nadměrnou pozornost.

Co bychom si přáli ve prospěch lesů a našeho oboru například změnit či zlepšit? Pokrokový a vědecky podložený přístup k lesu v době klimatické změny, respektování jeho biologické podstaty, návrat biodiverzity (kde základem je druhová a prostorová pestrost a ponechávání části biomasy přirozenému rozkladu), přiblížení lesu lidem (správcům, pracovníkům i návštěvníkům), výrazné zlepšení činnosti státní správy / snížení byrokracie / větší spolehnutí se na zodpovědnost vlastníků a lesníků / vymáhání a dodržování práva v oblasti lesů a myslivosti / vymezení poslání / zadání pro lesy ve vlastnictví státu, obecnou podporu v oblasti spotřeby dříví a jeho tuzemského a lokálního zpracování, školství, vědy a výzkumu, zohlednění významu lesa pro společnost, které se bude promítat do jeho ochrany / ochranu lesního prostředí (zejména půdy), respektování ekologických limitů lesa.

Proč to uvádíme jen výčtem? Protože to jsou věci obecně známé a několikrát popsané. A co z toho v prohlášení vlády nenajdeme? Kdo chce, výše zmíněné tam vidí. Je to jen úvodní materiál zpracovaný jako poselství skutečným vlastníkům lesů – tedy převážně občanům, a samozřejmě i občanům a zároveň soukromým vlastníkům.

Nemůžeme si zastírat, že se lesy staly (jako všechny statky) významným předmětem ekonomického zájmu a obživy mnoha firem a lidí. Ekonomiku a zejména těžbu dříví nelze od hospodářského lesa oddělit. Nelze se ani navrátit k idylickým časům malých lesnických úseků, povozům a ručnímu nářadí. Je ale potřeba vrátit obhospodařování lesů lidské, lokální měřítko, s podporou menších a středních firem rozumně dimenzovat i velikost zakázek.

Jsme s našimi lesy součástí Evropy a nepochybného problému klimatické změny. Jestli chceme být i součástí řešení, musíme komunikovat, průběžně akceptovat nové poznatky a hájit lesy jako takové.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist