https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/xella-cz-dale-vylepsuje-ekologicnost-vyroby-porobetonu-a-snizuje-svou-uhlikovou-stopu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Xella CZ: Xella CZ dále vylepšuje ekologičnost výroby pórobetonu a snižuje svou uhlíkovou stopu

30. července 2021 | Xella CZ
Xella CZ, známá v České republice především jako výrobce Ytongu, se zavázala do roku 2030 snížit svou uhlíkovou stopu minimálně o 30 %. „Zároveň pomáháme snižovat spotřebu energie a dopady na životní prostředí u budov projektovaných z našich materiálů. Pórobetonové zdící prvky patří mezi ekologické materiály, nyní jsme se ještě více zaměřili na inovace a zároveň využití a recyklaci zbytků a kazových produktů,“ vysvětlil generální ředitel Xella pro Českou republiku a Slovensko Peter Markovič.
„Pórobeton je složen z písku, vápna, cementu a vody, proto je jeho výroba citlivá k životnímu prostředí“ uvedl s tím, že důraz klade Xella i na recyklaci a využití zbytkového a kazového materiálu. Ten se zpracovává ve speciálních drtičkách, výsledná směs se pak používá např. jako tzv. kočkolit, tedy stelivo pro domácí zvířata.
„Naše sesterská společnost v Rakousku takto loni zpracovala 5500 m3 námi zaslané suroviny, letos to bude minimálně o 20 % víc,“ dodal Peter Markovič. Větší ekologičnost výroby podle něj podporují i inovace, které např. v letošním roce vedly ke vzniku velkoformátových zdících prvků umožňujících jednodušší a rychlejší výstavbu. Důležitým prvkem sociální odpovědnosti společnosti Xella je i efektivně zvládnutá logistika díky třem výrobním závodům v ČR.
Společnost Xella byla hodnocena v oblasti trvalé udržitelnosti renomovanou ratingovou agenturou ESG Sustainalytics s hodnocením 18,3, což z ní činí číslo 1 ze všech společností v sektoru stavebních materiálů hodnocených touto agenturou.
Velkým tématem se i v konzervativním stavebnictví stává digitalizace. Xella v době koronaviru představila koncept služeb Blue.sprint založený na digitálním plánování. Xella digitalizací propojí všechny subjekty na stavbě a je pak schopna zajistit výrobu na míru a přizpůsobit logistiku potřebám stavby. Výsledkem je optimalizovaný stavební proces, zkrácení doby výstavby, úspora pracovníků a materiálu vedoucí k vyšší ziskovosti projektu. „Díky tomu jsme schopni u některých projektů snížit náklady až o 20 % a uspořit až 30 % času,“ uzavřel Peter Markovič.
Xella CZ je dceřinou společností německé Xella Baustoffe GmbH, na českém trhu působí od roku 1996, pod značkami Ytong, Silka a Multipor. V ČR se nachází 3 výrobní závody, a to v Chlumčanech, Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, ve kterých Xella CZ celkem zaměstnává více než 300 lidí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist