Africký klimatický summit by měl řešit i nedostatek radarů pro předpověď počasí
reklama
Klíčovým tématem summitu bude financování a investice, které mají pomoci Africe adaptovat se na klimatické změny. Tento kontinent důsledky klimatických změn, jako jsou dlouhodobá sucha, či naopak záplavy, trpí nejvíce, přitom na světových emisích skleníkových plynů se podílí nejméně, jen asi čtyřmi procenty. Africké země navíc musí velkou část rozpočtů dávat na splácení dluhů, takže jim moc nezbývá na boj proti klimatickým změnám.
Generální tajemník OSN António Guterres se chce na africkém summitu zabývat "dvěma palčivými nespravedlnostmi klimatické krize". Tou první je, že africké země ke globálnímu oteplování téměř nepřispívají, a přesto jsou v první linii bouří, sucha a záplav. Druhým problémem, který chce Guterres řešit, je velké zadlužení afrických zemí a vysoké úrokové sazby.
Afrika má také druhé největší "plíce planety", konžské deštné pralesy, a největší přírodní zdroje obnovitelných zdrojů energie. Keňa, která summit hostí, z nich vyrábí asi 90 procentech elektřiny. Přístup k elektřině má ale jen asi polovina obyvatel subsaharské Afriky.
Na závěr afrického klimatického summitu by měla být přijata nairobská deklarace, která má obsahovat závazky ohledně obnovitelných energií, udržitelného zemědělství či ochrany pralesů. Poslouží pak jako základ pro jednání na konferenci OSN o změně klimatu COP28, jež se uskuteční koncem roku v Dubaji.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jaroslav Vozáb
4.9.2023 07:57Jako výrobce máte problémy a financemi (dostat zaplaceno), při stavbě je horší infrastruktura ( radar se dává na kopec a potřebuje elektřinu a někam poslat data...). A k tomu ohromné řídce obydlené oblasti, které je třeba pokrýt
Servis v Africe je horor pro každého výrobce - prolétáte majlant. Servisáci se také bojí o sebe a neradi tam létají. Místní jen dokáží techniku obsluhovat, ale servis je dost problém.