https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-z-extinction-rebellion-protestovali-u-rembrandtovy-nocni-hlidky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté z Extinction Rebellion protestovali u Rembrandtovy Noční hlídky

6.3.2023 00:17 | AMSTERDAM (ČTK)
Klimatičtí aktivisté z nizozemské odnože organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v neděli protestovali u Rembrandtova obrazu Noční hlídka v nizozemském Rijksmuseum v Amsterodamu. Dva protestující oblečení v tričkách s klimatickými hesly drželi repliku slavného obrazu, na které byly oproti originálu postavy ponořené do vody. To souviselo s jejich sloganem: "Na zaplavené planetě neexistuje žádné umění", uvedla agentura Reuters.
reklama

 

Muzem Rijksmuseum protest zatím nekomentovalo. Aktivisté na twitteru uvedli, že se akce zúčastnilo celkem deset mladých lidí ve věku 15 až 22 let. "Náš vzkaz je jasný, na zaplavené planetě neexistuje žádné umění, přerušte vztahy s fosilními společnostmi jako je KLM," dodali na adresu letecké společnosti.

Extinction Rebellion je mezinárodní sociálně-politické hnutí známé pro své radikální formy protestu. Organizace se svými kroky nejčastěji snaží upozorňovat na klimatické a sociální problémy.

Loni v říjnu například dvojice aktivistů demonstrovala v haagské obrazárně Mauritshuis u díla nizozemského malíře Jana Vermeera Dívka s perlou. Na videoklipu na sociálních sítích byla vidět dvojice mužů potírajících se červenou tekutinou. Jeden z nich se přilepil hlavou k obrazu, zatímco druhý anglicky říkal: "Jaký je to pocit, vidět něco krásného patrně ničeného před vašima očima?" Muž posléze dodal, že obraz je chráněný sklem, což v prohlášení potvrdila Mauritshuis.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

6.3.2023 18:28
Vida! Už se vrátili z Thajska a Bali.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist