https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/altan-na-mariine-vyhlidce-v-ceskem-svycarsku-byl-slavnostne-otevren?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Altán na Mariině vyhlídce v Českém Švýcarsku byl slavnostně otevřen

9.4.2021 13:35 | JETŘICHOVICE (ČTK)
Za názvem vyhlídky i altánem stojí romantický příběh. V březnu 1856 si kníže Ferdinand Kinský, majitel panství Česká Kamenice, vzal princeznu Marii Annu Lichtenštejnovou, které chtěl své panství a jeho krásnou scenérii ukázat. Lesní úřad proto připravil velkorysý projekt na zpřístupnění nejrůznějších vrcholů.
Za názvem vyhlídky i altánem stojí romantický příběh. V březnu 1856 si kníže Ferdinand Kinský, majitel panství Česká Kamenice, vzal princeznu Marii Annu Lichtenštejnovou, které chtěl své panství a jeho krásnou scenérii ukázat. Lesní úřad proto připravil velkorysý projekt na zpřístupnění nejrůznějších vrcholů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Už minulý víkend se mohli z nového altánu na Mariině skále nebo také Mariině vyhlídce v Českém Švýcarsku rozhlížet první turisté. Dnes ředitel Národního parku Českosaské Švýcarsko spolu se starostou Jetřichovic na Děčínsku nedávno vyrobenou dřevostavbu, kterou v únoru na vrchol dopravil vrtulník, slavnostně otevřeli.
 

Předešlá stavba byla v havarijním stavu, proto ji park uzavřel pro veřejnost a dal za 2,5 milionu korun zhotovit novou. Cena zahrnuje i přepravu helikoptérou, čekalo se na ni tehdy více než dva týdny kvůli špatnému počasí. Akce se uskutečnila na poslední chvíli, od začátku března by přelet vrtulníku nad parkem nebyl možný kvůli hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků, například sokolů stěhovavých.

První dubnový víkend se na jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů Českého Švýcarska vypravily desítky lidí. Nápor mluvčí parku Tomáš Salov očekává až po ukončení zákazu cestování mezi okresy, tedy od 12. dubna. Předloni v dubnu, tedy v době před pandemií, navštívilo o sobotách vyhlídku okolo 2000 lidí. Velikonoční prodloužený víkend přilákal tehdy rovněž zhruba 2000 lidí.

Přátelé, je to oficiální! Mariinu vyhlídku pro vás dnes, v dobou podmíněné komorní atmosféře, otevřeli (v pořadí zleva)...

Zveřejnil(a) NP České Švýcarsko dne Pátek 9. dubna 2021

"Čekal bych, že až se zlepší počasí, tak se tam budou chtít lidé jít podívat, takže to bude třeba srovnatelné s tím velikonočním víkendem 2019, ale to je spekulace," uvedl Salov. Odezva na novou ozdobu parku je podle něj ze strany místních pozitivní.

Za názvem vyhlídky i altánem stojí romantický příběh. V březnu 1856 si kníže Ferdinand Kinský, majitel panství Česká Kamenice, vzal princeznu Marii Annu Lichtenštejnovou, které chtěl své panství a jeho krásnou scenérii ukázat. Lesní úřad proto připravil velkorysý projekt na zpřístupnění nejrůznějších vrcholů. Vrchnostenský úředník z České Kamenice k tomu připojil dovětek, aby se zpřístupnil i Velký Ostrý, který se nachází nedaleko Vilemíniny stěny. Kněžnu Marii tehdy požádal, zda by skála mohla nést její jméno. Díky tomu byl Velký Ostrý zpřístupněn a navíc tam byl umístěn i altán, jenž měl evokovat řecký templ. Marie ho od Ferninanda dostala jako svatební dar.

Na stavbě zdobného altánu z modřínu, jenž má být kopií toho historického, se podílela desítka lidí. Části ve tvaru křížů, které osazují zábradlí, se dají v případě poškození vyměnit. Jde o ruční práci, každá část je unikátní.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist