https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-odhalila-globalni-sit-sadistu-ktera-se-bavila-tyranim-mladat-opic?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC odhalila globální síť sadistů, která se bavila týráním mláďat opic

23.6.2023 11:13 | LONDÝN (ČTK)
Zpravodajská stanice BBC odhalila globální síť sadistů, kteří týrali opice nebo za to platili. Novináři síť tyranů sahající od Indonésie po Spojené státy rozkrývali rok. Objevili přitom stovky zákazníků z USA, Británie a dalších zemí, kteří platili Indonésanům za to, aby týrali a zabíjeli mláďata makaka jávského. V komunikaci se přitom předháněli, kdo bude mít brutálnější video.
reklama

 

Skupina začala na youtube, ale později se přesunula do soukromých skupin a na šifrovanou komunikační síť telegram. Policie nyní členy sítě stíhá a několik jich zatkla.

Novináři BBC se v utajení dostali do jedné z hlavních skupin tyranů na telegramu, kde se scházely stovky lidí, kteří vymýšleli extrémní způsoby mučení a pověřovali lidi v Indonésii a dalších asijských zemích jejich prováděním. Cílem sadistů bylo vytvořit na zakázku filmy, v nichž jsou mláďata makaků mučena a často i usmrcena.

BBC vypátrala mučitele v Indonésii i distributory a kupce v USA a získala přístup k vyšetřování, jehož cílem je tyto osoby dostat před soud. Na celém světě je nyní vyšetřováno nejméně 20 lidí, včetně tří žen žijících ve Británii, které policie loni zatkla a později v rámci vyšetřování propustila, a jednoho muže v americkém státě Oregon, který byl minulý týden obviněn.

Mike McCartney, klíčový distributor videí ve Spojených státech, známý pod přezdívkou "Král mučení", poskytl BBC rozhovor, v němž popsal, jak se poprvé připojil ke skupině na telegramu, která byla zaměřena na mučení opic.

"Měli připravenou anketu," řekl McCartney. "Chcete, abychom použili kladivo? Chcete kleště? Chcete šroubovák?" uvedl. Dodal, že výsledné video bylo nejobludnější věcí, jakou kdy viděl.

Osmačtyřicetiletý McCartney je bývalý trestanec, který byl kdysi členem motorkářského gangu, má podle BBC vytetovaný hákový kříž, doma má "zašívárnu" s konfederační vlajkou a nacistickými symboly, a v důsledku letitého užívání heroinu mu vypadaly zuby. Nakonec začal na telegramu provozovat kanály, kde sadisté šířili videa mučení opic. "Nijak se to neliší od peněz za drogy," tvrdí. "Peníze z drog pocházejí ze špinavých rukou, tyto peníze pocházejí z rukou krvavých," poznamenal.

BBC také identifikovala další dva klíčové podezřelé, které nyní vyšetřuje americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) - Stacey Storeyovou, čtyřicátnici a babičku z Alabamy, která byla v komunitě známá jako "Sadistka", a vůdce přezdívaného Mr. Ape, neboli pan Op. Ten se v rozhovoru s BBC svěřil, že má na svědomí smrt nejméně čtyř opic a mučení mnoho dalších. Uvedl, že si extrémně brutální videa objednal.

DHS v zabaveném mobilu Storeyové našla skoro 100 videí mučení a důkazy o tom, že za některá z nejextrémnějších videí zaplatila. Podle policejních zdrojů byla Storeyová aktivním členem mučící skupiny ještě začátkem tohoto měsíce. Když se s ní v lednu spojili novináři BBC, tvrdila, že se stala obětí hackerského útoku, a nechtěla věc komentovat.

Kromě zmíněných tří se vyšetřování DHS nyní zaměřuje na další dvě klíčové osoby. Zatím nebyly obviněny, ale v případě odsouzení jim hrozí až sedm let vězení.

Indonéská policie zatkla dva podezřelé z mučení. Asep Yadi Nurul Hikmah byl obviněn z týrání zvířat a prodeje chráněného druhu a odsouzen ke třem letům vězení. M Ajis Rasjana byl odsouzen k osmi měsícům za mřížemi, tedy maximálnímu možnému za týrání zvířete v Indonésii.

Zatímco Facebook i YouTube BBC sdělily, že závadný obsah aktivně odstraňují, Telegram uvedl, že se "zavázal chránit soukromí uživatelů a lidská práva, jako je svoboda projevu", a dodal, že jeho moderátoři "nemohou aktivně hlídat soukromé skupiny".


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist