https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/behem-evropskeho-tydne-mobility-probiha-akce-pesky-do-skoly.deti-do-ni-jezdi-i-na-bruslich-kole-skateboardu-ci-kolobezce?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Během Evropského týdne mobility probíhá akce Pěšky do školy. Děti do ní jezdí i na bruslích, kole, skateboardu či koloběžce

16.9.2021 13:20 | PRAHA (ČTK)
Foto | Thomas Park / Unsplash
Dnes začíná Evropský týden mobility, který spojuje města napříč Evropou a má podpořit udržitelné formy dopravy. Kampaň pořádá Evropská komise od roku 2002 a od počátku se do ní zapojuje i česká metropole. Součástí programu je řada akcí včetně diskusí, workshopů, festivalů nebo Dne bez aut, při kterém se některé ulice na určitou dobu uzavřou pro auta a otevřou pro sousedské slavnosti. Mateřské, základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií v Česku i rodiče dětí se ode dneška mohou zapojit do akce Pěšky do školy.
 

Organizace Pěšky městem na nadcházejících sedm dnů vyhlásila čtvrtý ročník akce Pěšky do školy, při které mohou žáci a studenti mimo jiné soutěžit o třídu, která nejvíc chodí. Organizátoři chtějí děti rozhýbat po jejich předchozí distanční výuce, kterou ministerstvo zavedlo kvůli epidemii koronaviru, a posílit tak jejich duševní i fyzické zdraví. Podle odborníků se totiž při distanční výuce zvýšila úzkostnost dětí i rodičů a stouplo riziko dětské obezity.

Koordinátorka Pěšky do školy Marie Čiverná k tomu doplnila, že při sérii karantén si lidé zvykli zůstávat doma a vyhýbat se zalidněným místům. "Rodiče se obávají cestovat s dětmi veřejnou dopravou. Také představa zaplněných ulic vyvolává nejistotu. Cesty pěšky do školy nám usnadní návrat k normálnímu životu," uvedla.

Ze sčítání Českého statistického úřadu, do kterého se loni v prosinci zapojilo téměř 300 škol z celé republiky, vyplynulo, že minimálně polovina žáků v běžném školním roce, kdy je neomezují protiepidemická opatření, chodí do školy pěšky. Autem jezdí 17 procent žáků základních škol a nižších ročníků gymnázií. Další využívají hromadnou dopravu či meziměstské autobusy, někteří žáci do škol přijíždějí ale i na kolečkových bruslích, kole, skateboardu či koloběžce.

Každodenní dlouhá dojížďka do školy se týká studentů středních škol a univerzit, kteří za vzděláním zpravidla dojíždějí do velkých měst. Do Prahy například dojíždí do školy přes 56 000 studujících, čili do hlavního města dojíždí téměř třetina studentů. V Jihomoravském kraji do škol dojíždí na 70 000 žáků, z čehož dvě pětiny tvoří studenti žijící za hranicí kraje.

Tématem letošního ročníku týdne mobility je udržitelná a bezpečná doprava a v Praze vyvrcholí ve středu 22. září celodenní akcí s názvem Mobility Day aneb oslava zdravé dopravy. Na programu jsou diskuse a rozhovory s odborníky na téma dopravy, zdravého pohybu a prostředí ve městě a doprovodný program pro děti i dospělé. Lidé budou moci navštívit například workshop bezpečného dopravního chování nebo si vyzkoušet virtuální cyklojízdu po ulicích Prahy a Wroclawi.

V rámci kampaně vyrazí do pražských ulic také pojízdný cykloservis, který bude zdarma provádět základní servis kol, na vybraných pražských nádražích dnes čeká na cestující snídaně, při které se dozví novinky z pražské železniční dopravy, a v sobotu budou moci Pražané v některých městských částech zažít sousedské slavnosti.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

16.9.2021 20:45
nejlépe v běžném provozu, co
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist