https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/biden-za-stagnace-planu-v-kongresu-zvazuje-vyhlaseni-klimaticke-nouze?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biden za stagnace plánů v Kongresu zvažuje vyhlášení klimatické nouze Aktualizováno

20.7.2022 01:56 | WASHINGTON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americký prezident Joe Biden zvažuje vyhlásit pro celé Spojené státy stav klimatické nouze, uvádí dnes s odvoláním na trojici informovaných zdrojů deník The Washington Post (WP). Oznámení by podle něj mohlo přijít už tento týden. Krok by mohl zlepšit pozici Bidenovy administrativy v dosud nepříliš úspěšné snaze omezovat uhlíkové emise USA a podporovat čistější zdroje energie.


reklama

 

Šéf Bílého domu se ke svým plánům v boji proti klimatickým změnám hodlá vyjádřit ve středu během návštěvy státu Massachusetts. Podle nejmenovaného zdroje agentury AP se však nouzový stav vyhlásit nechystá. Místo toho představí nová federální nařízení s cílem zmírnit "klimatickou krizi", napsala s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.

Informace o úvahách v Bílém domě přichází poté, co Bidenovy environmentální plány dostaly v posledních týdnech další dvě značné rány. Nejvyšší soud USA verdiktem z konce června zasáhl proti schopnosti federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) regulovat emise oxidu uhličitého z amerických elektráren. Senátor Demokratické strany Joe Manchin, jehož hlas se při rozdělení Senátu v poměru 50 na 50 stal naprosto klíčovým, pak minulý týden potopil i výrazně okleštěnou verzi Bidenova plánu na podporu nízkoemisní energetiky.

V médiích se za této situace objevují komentáře, že snížení uhlíkových emisí o polovinu do konce dekády, které Biden slíbil krátce po nástupu do Bílého domu, začíná být nereálné. "Naše cíle nesplníme, tečka," řekla listu The New York Times odbornice na environmentální politiku z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře Leah Stokesová.

Prezident Biden ve světle nových překážek avizoval, že se bude snažit své plány naplňovat skrze exekutivní pravomoci. "Zvažujeme všechny možnosti a žádné rozhodnutí učiněno nebylo," řekl v tomto směru médiím nejmenovaný představitel Bílého domu.

K vyhlášení klimatické nouze Bidena už na počátku jeho mandátu vybízel lídr demokratických senátorů Chuck Schumer a ve světle vývoje z posledních týdnů přichází další podobné výzvy. Zahraniční agentury uvádí, že nouzový stav by prezidentovi umožnil vystupňovat výrobu v sektoru obnovitelných zdrojů skrze takzvaný zákon o obranné produkci. Dále by zpřístupnil dodatečné finanční prostředky pro urychlení přechodu na zelenou energetiku a mohl by posloužit jako právní základ pro omezování těžby fosilních paliv.

"Případné uplatnění stavu nouze by mohlo posílit Bidenovu administrativu ve snaze omezit uhlíkové emise a rozvíjet čistší energii," míní list WP.

Klimatickou nouzi v posledních letech deklarovaly vlády nebo parlamenty v řadě evropských zemí nebo třeba v Kanadě a na Novém Zélandu. Usnesení v tomto smyslu v roce 2019 přijal také Evropský parlament.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

20.7.2022 10:41
Na hle.Ozvala se tisková mluvčí z bílého domu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.7.2022 11:43
Nic ve zlém, ale dávat odkazy na NYT a WP, které jsou placené, je takové dost naprd.

Pokud by někdo chtěl vědět jak se věci (nejen) ohledně toho Manchinova "potápění" opravdu mají, tak například zde ... https://www.politico.com/news/2022/07/15/manchin-disputes-claims-he-rejected-dems-climate-and-energy-spending-00046065 ... POLITICO sice nemá ten ten správně progresivistický švunk jako MYT a WP, ale zase se fakt snaží o objektivní novinařinu a jsou zadarmo.

A stav nouze ať si klidně vyhlásí, už teď je národem milován jako skoro nikdo a každá podobná taškařice je před volbami vítaná:-))).
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist