https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bleskove-zaplavy-zpusobily-vodohospodarum-skody-za-50-mil.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bleskové záplavy způsobily vodohospodářům škody za 50 milionů

10.6.2020 13:34 | OLOMOUC (ČTK)
Bleskové záplavy, které v noci z neděle na pondělí zasáhly část Šumperska a Olomoucka, podle prvotních odhadů způsobily na vodohospodářském majetku škody nejméně za 50 milionů korun. Škody na vodních tocích Desná a Oskava se ještě zvýší, sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
 

"Od pondělí provádíme pojížďky, abychom mohli zjistit rozsah škod a zabezpečit problematická místa. Postupně také odstraňujeme překážky a zátarasy z koryt, aby byly řeky průtočné v případě pokračujících srážek. Od úterý naši geodeti zaměřují rozsah a dokumentují rozlivy pro vyhodnocení povodně," uvdl Gargulák.

Škody podle Garguláka vznikly hlavně na zídkách a opevněních vodních koryt. V tocích velké množství splavenin a někde se vyvrátila pobřežní vegetace, kterou bude Povodí Moravy postupně odstraňovat. Způsobné škody se stále zvyšují podle toho, jak pokračuje jejich monitoring.

Přívalové deště zasáhly v neděli hlavně Uničov a okolí a část Šumperska. Mezi nejpostiženější obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda mnohde dosahovala přes metr vysoko. Povodeň má jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z místní části Šumvaldu Břevence. Po čtyřiasedmdesátileté seniorce z Oskavy na Šumpersku, pod kterou se utrhl břeh, policie stále pátrá.

"Od nedělního večera naši pracovníci z provozů Šumperk a Olomouc zajišťovali přímo v terénu monitoring na tocích, komunikovali s povodňovými komisemi, s obcemi a městy a zajišťovali funkčnosti manipulačních objektů. V Rapotíně dokonce na některých místech koordinovali zabezpečovací práce na stavbě protipovodňové ochrany," podotkl Gargulák.

Průtoky ve vodních tocích Desná a Oskava podle Garguláka kvůli přívalovým dešťům prudce vzrostly, už se ale vrátily na obvyklou úroveň. Desnou v Šumperku při povodni protékalo až 60 metrů krychlových vody za sekundu a nyní průtok činí pět metrů krychlových. Oskavou protéká necelých osm metrů krychlových, v pondělí to bylo 58 metrů krychlových.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

11.6.2020 13:14
Ten kdo chce neustále betonovat koryta, tak se nemůže divit, že mu je voda odnese....

Škoda, že se neřeší příčiny sucha a povodní a jen se pořád dokola valí miliony a miliardy do sanace škod... no jo no... je to velký business....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist