https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bosnanka-dostala-ekologickou-nobelovu-cenu-za-boj-proti-vodni-elektrarne?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bosňanka dostala "ekologickou Nobelovu cenu" za boj proti vodní elektrárně

17.6.2021 01:03 | KRUŠČICA (ČTK)
V létě 2017 zabránila s vesničany těžké technice v přejezdu dřevěného mostu na cestě na staveniště s odůvodněním, že přehrada zničí místní životní prostředí. "Bránili jsme řeku 503 dní, fyzicky 24 hodin denně," řekla Bilalová agentuře Reuters. Ilustrační foto
V létě 2017 zabránila s vesničany těžké technice v přejezdu dřevěného mostu na cestě na staveniště s odůvodněním, že přehrada zničí místní životní prostředí. "Bránili jsme řeku 503 dní, fyzicky 24 hodin denně," řekla Bilalová agentuře Reuters. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Maida Bilalová vydržela bití i nátlak, když spolu s dalšími ženami ze své vesnice po více než 500 dnů fyzicky střežily bosenskou řeku Kruščica před stavbou malé vodní elektrárny. Nyní za svůj neúnavný boj získala "ekologickou Nobelovu cenu". Informovala o tom agentura Reuters.
 

Čtyřicetiletá Bilalová se stala letošní evropskou laureátkou Goldmanovy ceny udílené jednotlivcům za ochranu životního prostředí. Její snažení skončilo před půldruhým rokem, kdy bylo zrušeno povolení pro stavbu sporné přehrady. Nyní Bilalová agituje proti dalším chystaným vodním elektrárnám v balkánské zemi.

V létě 2017 zabránila s vesničany těžké technice v přejezdu dřevěného mostu na cestě na staveniště s odůvodněním, že přehrada zničí místní životní prostředí. "Bránili jsme řeku 503 dní, fyzicky 24 hodin denně," řekla Bilalová agentuře Reuters. "Když to bude zapotřebí, budeme ji střežit dalších 5300 dní," dodala.

Bilalová uvedla, že přestála útok policie, která ji podle ní násilím odvlekla za rušení veřejného pořádku. Nevzdali se a poté, co bylo stavební povolení v prosinci 2018 zrušeno, byl podle ní onen dřevěný most pojmenován.

"Přišla jsem o práci, přišla jsem o přátele, mou dceru ve škole šikanovali," řekla Bilalová, povoláním ekonomka. "Lhala bych, kdybych řekla, že to bylo snadné, ale nakonec jsem to dokázala navzdory tomu všemu. Mám dceru a nechci, aby, až vyroste, čelila stejným problémům jako její matka."

Bosna, která je známá svými nespoutanými horskými řekami a neporušenou přírodou, v posledních letech zažila boom malých vodních elektráren, kterých je ve fázi dokončení, stavby nebo projektování celkem 454. Podle úřadů jde o součást snahy vyrábět více elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Vedení jedné ze dvou částí země - bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny, v níž se nachází řeka Kruščica - v dubnu navrhlo zákaz stavby malých vodních elektráren. Zákon musí schválit tamní parlament, což podle Reuters může ovšem trvat celé roky.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

17.6.2021 08:58
to je ta pomatená představa ochránců, voda v přírodě prý škodí a přehrady jsou největší zlo, takže nebude ekologický zdroj el. energie, postaví se jiný špinavý a za to bojovnice dostane pochvalu od ekologů,
bojovnice by měla taky prohlásit ,že bude prát na valše aby ušetřila el. energii a domek si odpojí od el. sítě,
svět je divnej
Odpovědět

Jirka Černý

17.6.2021 14:20
Dostat od ekologů cenu za to že bránila 500 dní výstavbě zdroje čisté energie :-) ale zase je fakt že v jejich pojetí logiky to dává smysl.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist