https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilsky-prezident-bolsonaro-celi-dalsi-stiznosti-u-icc-kvuli-niceni-pralesa?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilský prezident Bolsonaro čelí další stížnosti u ICC kvůli ničení pralesa

12.10.2021 11:25 | HAAG (ČTK)
Podle organizace Bolsonarova vláda umožnila svou politikou rychlejší mýcení pralesa, čímž se zvýšily emise oxidu uhličitého.
Podle organizace Bolsonarova vláda umožnila svou politikou rychlejší mýcení pralesa, čímž se zvýšily emise oxidu uhličitého.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro čelí další stížnosti u Mezinárodního trestního soudu (ICC). Podnět k soudu v Haagu na něj podala rakouská nevládní organizace AllRise, podle které se brazilský prezident dopustil zločinů proti lidskosti tím, že umožnil nadměrné ničení amazonského pralesa. Větší mýcení pralesa podle organizace povede ve světě k růstu úmrtí souvisejících se znečištěním ovzduší, informovala agentura AFP. Bolsonaro na stížnost zatím nereagoval.
 

"Amazonie je plícemi naší planety a její ničení se týká nás všech," tvrdí rakouská organizace. Dodala, že se jí ve stížnosti, kterou vypracovala ve spolupráci s vědci a právníky, podařilo prokázat, že politika vedená brazilským prezidentem má přímý negativní vliv na změny klimatu.

Podle organizace Bolsonarova vláda umožnila svou politikou rychlejší mýcení pralesa, čímž se zvýšily emise oxidu uhličitého. Ve stížnosti tvrdí, že se rozloha vymýceného pralesa od nástupu k moci Bolsonara zvýšila o 88 procent a v souvislosti s politikou Bolsonarovy vlády každoročně zaniká na 4000 kilometrů čtverečních amazonského deštného pralesa. Podle odhadů odborníků emise způsobené ničením pralesa během Bolsonarova mandátu přispějí ve světě do konce století k úmrtí až 180 000 lidí.

Podle šéfa německé ekologické organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) Saschi Müllera-Kraennera podáním stížnosti chtějí nevládní organizace dosáhnout před soudem precedensu, díky kterému by bylo možné stíhat politické představitele, kteří vedou výrazně nešetrnou politiku vůči životnímu prostředí. "Zločiny proti životnímu prostředí jsou zločiny proti lidskosti," uvedl.

Bolsonaro před ICC čelí vícero stížnostem. Poslední podala v srpnu asociace organizací hájících práva brazilských indiánů (APIB), podle které se Bolsonaro dopouští genocidy nedostatečnou ochranou indiánských rezervací. Asociace poukázala na to, že kvůli tomu se v rezervacích vyskytuje větší množství těžařů, kteří podle ní zavlekli mezi indiány choroby, například covid-19. Další stížnost podali v červenci loňského roku lékaři a zdravotníci kvůli přístupu Bolsonarovy vlády k pandemii covidu-19. Vládní politika podle nich přispěla k výraznému růstu úmrtí v souvislosti s touto infekční nemocí.

Mezinárodní trestní soud se zabývá jen omezeným okruhem trestních činů, například zločiny proti lidskosti či genocidou. Po podání stížnosti soudci rozhodují, zda se jí bude ICC vůbec zabývat.

Rakouskou organizaci AllRise nedávno založili bývalý šéf společnosti Uber v Rakousku Johannes Wesemann a vídeňský právník Wolfram Proksch, který mimo jiné stál v roce 2015 za neúspěšnou hromadnou žalobou na společnost Facebook kvůli porušování ochrany osobních údajů.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist