https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brazilsti-poslanci-chteji-omezit-pravomoci-ministryn-ekologie-a-domorodych-etnik?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brazilští poslanci chtějí omezit pravomoci ministryň ekologie a domorodých etnik

26.5.2023 10:33 | BRASÍLIA (ČTK)
Ministryně pro domorodé národy Sonia Guajajaraová označila omezení pravomocí za velký krok zpět, který znesnadní plnění vládních klimatických cílů.
Ministryně pro domorodé národy Sonia Guajajaraová označila omezení pravomocí za velký krok zpět, který znesnadní plnění vládních klimatických cílů.
Brazilský parlament projednává omezení pravomocí ministerstva životního prostředí a ministerstva pro domorodé národy, dvou rezortů, na nichž postavil levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva důležitou část své loňské volební kampaně. Ministryně pro domorodé národy Sonia Guajajaraová označila omezení pravomocí za velký krok zpět, který znesnadní plnění vládních klimatických cílů. Změny, které by znamenaly převod částí kompetencí na jiná ministerstva, schválila ve středu parlamentní komise. Podle agentury AFP o nich budou příští týden jednat obě komory parlamentu.
reklama

 

O část kompetencí má přijít ministryně životního prostředí Marina Silvaová, která měla s Lulou v poslední době několik sporů. Jeden z nich se podle agentury Europa Press týkal žádosti o povolení průzkumných vrtů na těžbu ropy u severního pobřeží Brazílie, kterou podala státní firma Petrobras. Podle zdrojů španělské agentury Silvaová neposlechla Lulu a žádost zamítla dřív, než se prezident vrátil ze summitu G7 v Japonsku. Lula podle deníku El País projektu ještě dveře nezavřel, další ložisko ropy by totiž pomohlo ekonomice. Pravomoce, o něž by Silvaová přišla, by měly přejít na ministerstvo pro regionální rozvoj.

"Je to velký krok zpět a jde zcela proti tomu, co prezident Lula hájí, tedy zaručit účast domorodých národů na rozhodování," řekla AFP Guajajaraová, která vede ministerstvo vytvořené v lednu Lulovou vládou. Podle této dlouholeté ekologické aktivistky, která sama pochází z domorodého kmene Guajajarů, mají změny schvalované parlamentem vyjít vstříc agrární lobby, zastupující firmy, které vydělávají na podnikání v oblastech obývaných domorodými kmeny.

Ministryně Guajajaraová má přijít právě o kompetenci vytyčování hranic domorodých rezervací, které podle jejich obyvatel pomáhají chránit Amazonii. Ta v posledních letech čelila výraznému odlesňování, jež se ještě zrychlilo za vlády Lulova předchůdce, krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Lula slíbil, že odlesňování zmírní, a minulý měsíc také uznal šest nových rezervací. Kompetence, o něž ministryně přijde, mají přejít na ministerstvo spravedlnosti vedené Fláviem Dinem, který je považován za pravou ruku prezidenta Luly.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

26.5.2023 13:18
Když on je Lula, a jeho administrativa, po pouhém půl roce celkem úspěšný.

- V dubnu kleslo odlesňování Amazonie oproti loňskému roku o 64%. Za první 4 měsíce pak o 38%.
- Byla vyhlášena další domorodá území, která jsou v ochraně přírody srovnatelně efektivní jako NP.
- Zakročil proti nelegálním těžařům zlata v jedné z největších domorodých rezervací v zemi (rezervace Yanomami - před 96 000 km2)
- Pro Amazon Fund byli přislíbeny stovky milionů dolarů.


Tohle si dezoláti a agroprůmyslníci přeci nemohou nechat jen tak líbit. Od začátku bylo jasné, že v současném kongresu to Lula nebude mít úplně lehké. Přes Senát by to však projít nemuselo, většinu tam mají strany Lulovu vládu podporující. Jeden z těch 3 navrhovaných destruktivních zákonů již Senát mimochodem odmítl. Další možností by pak byl samozřejmě soud.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

26.5.2023 13:22 Reaguje na Slovan
jejich les, jejich věc
EU ať řeší své věci, problémů tady máme dost
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist