https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenska-univerzita-zacala-prodavat-zverinu-z-vlastnich-lesu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brněnská univerzita začala prodávat zvěřinu z vlastních lesů

17.9.2020 17:12 | BRNO (ČTK)
K mání je několik druhů masa, například i mufloní.
K mání je několik druhů masa, například i mufloní.
Foto | Petra Karstedt / Wikimedia Commons
Mendelova univerzita v Brně začala prodávat zvěřinu z univerzitních lesů. Škola má nově i vlastní bourárnu, kde jsou zvířata na maso zpracovávána. K mání je několik druhů masa, například i mufloní. Stavy zvěře je nutno regulovat mimo jiné i z důvodu ochrany nových výsadeb po kůrovcových kalamitách, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
 

Maso ze školních lesů je k dostání v sídle školního podniku ve Křtinách, univerzitní menze i přes síť specializovaných obchodníků. "Zvěřina je jedno z nejkvalitnějších mas, protože obsahuje velmi malé množství tuku a vysoký podíl bílkovin. Obecně má zvěřina vysokou dietetickou hodnotu," uvedl hlavní lovčí a zpracovatel zvěřiny Školního lesního podniku Křtiny Petr Veselý.

Lovecká sezona nyní vrcholí. K dispozici je tak srnčí maso, kančí, dančí i jelení nebo mufloní. Největší zastoupení má v tuto chvíli srnčí maso. Veselý však upozorňuje, že nabídka zvěřiny se mění velmi často. "Vzhledem k sezónnosti a přírodním zákonům je velmi těžké odhadnout, jaké maso bude v následujícím období k dispozici. V jednom týdnu se tak může objevit v nabídce jen srnčí maso, zatímco další týden může být nabídka zvěřiny výrazně pestřejší," uvedl lovčí.

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny je organizační součástí Mendelovy univerzity v Brně. Lesní pozemky univerzity mají rozlohu 10.205 hektarů, vytvářejí souvislý komplex bezprostředně navazující na severní okraj Brna až k Blansku. Letos na ploše 104 hektarů kvůli kůrovcové kalamitě vysadí 800 000 sazenic.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist