https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-chce-postavit-dvacetimetrovou-rozhlednu-na-cervenem-kopci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno chce postavit dvacetimetrovou rozhlednu na Červeném kopci

16.10.2021 01:20 | BRNO (ČTK)
Červený kopec je národní přírodní památkou na území centrální městské části Brno-střed.
Červený kopec je národní přírodní památkou na území centrální městské části Brno-střed.
Foto | Michal Klajban / Wikimedia Commons
Brno plánuje, že postaví rozhlednu na Červeném kopci. Měla by být vysoká přibližně 20 metrů a předběžné náklady jsou pět až sedm milionů korun, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Měla by stát v místech nad Kamennou kolonií v blízkosti ulice Jaroslava Foglara.
 

Radní schválili vypracování investičního záměru. "Červený kopec je jedním z mála míst v Brně, odkud je nádherný výhled na celé město se všemi jeho dominantami. Rádi bychom tuto významnou lokalitu nadále rozvíjeli a zvýšili její atraktivitu," uvedla Vaňková.

Rozhledna by měla stát v zahrádkářské kolonii na pozemku města. Pozemek nyní nikdo nevyužívá, je zarostlý náletovými rostlinami. Přístup na rozhlednu bude možný pouze pro pěší, auta budou mít podle města vjezd zakázán.

Součástí plánu je i vybudování přístupové cesty a sanace blízkého svahu. "Rozhledna by měla být vysoká přibližně 20 metrů. Její nosná konstrukce by měla být celodřevěná s tím, že v každém patře budou naučné tabule a fotografie. Ve spodní části bude prostor, kam se mohou návštěvníci schovat v případě nepřízně počasí," řekla Vaňková.

Okolí Kamenné kolonie a Červený kopec je podle ní vyhledávaným místem odpoledních procházek mnoha Brňanů. "Rozhledna jistě bude oblíbeným zastavením těchto výprav. Předběžné odhady nám říkají, že by stavba mohla vyjít na pět až sedm milionů korun. Více budeme znát po vypracování projektové dokumentace,“ dodala primátorka.

Červený kopec je národní přírodní památkou na území centrální městské části Brno-střed. Na kopci roste pestrá skladba stromů, jako jsou akáty, buky, smrky, borovice, lísky, lípy, jasany i javory, navíc jasmín, šípkové keře i černý bez. I proto je lokalita cílem odborných exkurzí a vědeckého zájmu. Brno loni otevřelo rozhlednu Holedná v městské části Jundrov.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.10.2021 08:28
A ještě lanovku z Pisárek a podobný cypoviny. Co kdyby dodělali radši cyklostezky? Místy je to na zabití....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.10.2021 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Koho jste si zvolili, tak vám v Brně vládne a tak si nestěžujte.
Bylo, je a bude to pouze v rukou občanů a ti mají přemýšlet i o
těch prioritách vládců. Ono není jak se rozhlížet do dálky a už
se nedívat pod ruce těm, kteří tu rozhledu prosadili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2021 16:13 Reaguje na Břetislav Machaček
"Brno plánuje, že postaví rozhlednu ...."
Nikdo nic neprosadil, já viděl daleko úžasnější projekty a bylo z nich vždycky kulový.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.10.2021 13:51
Primátorka Brna Markéta Vaňková s nápadem na rozhlednu na Červeném kopci je doslova na prsa.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

17.10.2021 22:04
Takové dřevěné projekty miluji.
Za několik se zapomene na potřebné ochranné nátěry (prakticky většina u nás dostupných dřev shnije, je jen otázkou kdy a údržby), protože budou nákladné a za několik desítek let bude otázka zda rozhlednu postavit novou a nebo zbourat a nezatěžovat dál rozpočet obce.
Nicméně bez rozhledny obec není obcí, tak jen houšť. I když osobně bych raději místo rozhledny udělal kousek oddělené splaškové kanalizace od kanalizace dešťové.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist