https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chcete-zdrave-zemedelstvi-dejte-to-europoslancum-vedet-vyzyvaji-ornitologove?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete zdravé zemědělství? Dejte to europoslancům vědět, vyzývají ornitologové

23.9.2020 17:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chcete pestrou krajinu? Ví to váš europoslanec?
Chcete pestrou krajinu? Ví to váš europoslanec?
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Ristina121 / Good Free Photos
Ve druhé polovině října 2020 se bude rozhodovat v Evropském parlamentu o konkrétních podmínkách budoucí Společné zemědělské politiky. Právě teď má veřejnost možnost ovlivnit, zda se bude i nadále hospodařit na velkých lánech bez života, nebo zda bude zemědělská krajina pestrým a přívětivým místem, kde budou spokojení jak zemědělci, tak i ptáci, hmyz, zajíci a další živočichové. Informuje o tom Česká společnost ornitologická.
 

Ochránci přírody v prosinci 2019 ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi předali petici Vraťme život do krajiny s 56 602 podpisy. Petice upozorňovala na problémy zemědělské krajiny. Jeden z požadavků, snížit výměru jedné plodiny na maximálně 20 ha, zohlednilo Ministerstvo zemědělství ve svém rozhodnutí omezit výměru jedné plodiny na 30 ha.

Podle ornitologů je právě teď čas na další krok. "Ozvěte se za koroptve, sýčky, čmeláky a další, kteří sami promluvit nemohou," vyzývají. Udělat to můžete prostřednictvím webové stránky, kam napíšete své požadavky. Ideálně do konce září.

Ornitologové společně s dalšími ochranářskými organizacemi stanovili tři základní požadavky na řešení problémů biodiverzity a klimatu:

Prostor pro přírodu

Alespoň 10 % rozlohy každé farmy v Evropě vymezit na podporu biologické rozmanitosti (plochy mimo produkci a krajinné prvky v rámci „podmíněnosti“).

Peníze pro přírodu

Zajistit dostatečný příjem zemědělcům cílenými opatřeními na podporu biologické rozmanitosti (15 miliard eur ročně v rámci Společné zemědělské politiky).

Změna pro přírodu

Do roku 2027 postupně přesunout přímé platby do nástroje na financování přechodného období, aby zemědělci mohli bezpečně investovat do budoucnosti.

Zde můžete napsat svůj vzkaz europoslancům.


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří S

23.9.2020 21:32
15 miliard EUR. To vychází na 21 tis.Kč/ha z těch 10%. To by šlo, my to osejeme nějakou kvetoucí směskou.

Asi nechápu bod toho převodu peněz. Takže momentální přímé platby převést na další přechodné období? To je jak zastavit úplně investice a pak ze sebe udělat geroje a vrátit je. Nebo to špatně chápu a mohl by mi to někdo objasnit?
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist