https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cop26-musi-urychlit-klimaticke-usili-mini-muz-ktery-vedl-parizskou-konferenci-2?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

COP26 musí urychlit klimatické úsilí, míní muž, který vedl pařížskou konferenci

25.10.2021 01:40 | PAŘÍŽ (ČTK)
Laurent Fabius coby francouzský ministr zahraničních věcí a prezident pařížské konference.
Laurent Fabius coby francouzský ministr zahraničních věcí a prezident pařížské konference.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Nadcházející klimatická konference ve skotském Glasgow (COP26) by měla být "urychlovačem kroků" v boji proti klimatickým změnám. Nedělníku Le Journal du Dimanche to řekl francouzský politik Laurent Fabius, který v roce 2015 jako tehdejší ministr zahraničí předsedal přelomovým jednáním v Paříži. Účast na COP26 zároveň potvrdil indický premiér Naréndra Módí, informovala agentura AFP.
 

Z pařížské klimatické konference vzešla dohoda o globální snaze udržet oteplování klimatu výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriální érou, ideálně pak pod hranicí 1,5 stupně. O šest let později budou představitelé zemí z celého světa o společném postupu proti změně klimatu jednat v největším městě Skotska od příští neděle do 12. listopadu.

Na konferenci nepřijede ruský prezident Vladimir Putin a britský deník The Times minulý týden přišel s informací, že do Glasgow nedorazí ani čínský prezident Si Ťin-pching. Účast naopak nyní přislíbil lídr další země, která patří mezi největší světové znečišťovatele. Kancelář indického premiéra Módího v prohlášení označila nadcházející setkání za klíčovou příležitost k "vytyčení cesty, která nás čeká".

"Summit v Paříži, kterému jsem v roce 2015 předsedal, se stal referenčním bodem, ten v Glasgow v roce 2021 musí být urychlovačem kroků," myslí si exministr Fabius, který byl během dlouhé politické kariéry i premiérem Francie. "Tím, co všichni očekávají, ať už jde o odborníky či nikoli, jsou konkrétní výsledky, a to poměrně krátkodobé," pokračoval.

Státy by podle Fabiuse měly navýšit své cíle ohledně snižování emisí skleníkových plynů a také pokročit v otázkách financování ekologické transformace, především v chudých zemích, které se na klimatických změnách podílí méně než ty bohaté. Pokračování současných trendů by znamenalo "více vln veder, megapožárů, záplav a hladomorů a také více odlesňování a masivních a vynucených migračních vln", míní francouzský exministr.

S podobným varování nedávno přišel Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí pod hlavičkou OSN. Ve zprávě zveřejněné v srpnu navíc konstatoval, že oteplení globálního klimatu o 1,5 stupně Celsia už je neodvratné. I při dodržení nejambicióznějších plánů prý svět tuto teplotní hranici překoná ve 30. letech tohoto století.

Známá švédská aktivistka Greta Thunbergová si myslí, že klíčem k dosažení kýžených cílů je tlak veřejnosti, spíše než klimatické summity, jako bude ten v Glasgow. "Změna nastane, když ji budou vyžadovat lidé. Takže nemůžeme očekávat, že všechno přinesou tyhle konference," řekla v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC. "Z mého pohledu by byl úspěch, kdyby kdyby si lidé konečně začali uvědomovat naléhavost situace... a to, že budeme potřebovat velké změny, že budeme muset vyvrátit systém i s kořeny," uvedla týden před začátkem COP26.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.10.2021 06:20
Mnoho povyku pro nic.
Odpovědět

Ivan Šimák

1.11.2021 08:54
Změna odspodu nastane, až se např. FVE vyplatí na bytové domy a lidé je začnou stavět, stejně jako se jim např. předtím vyplatily plyn. kotelny oproti dálkovému topení. To že jen přechodem od dálk. k lokálnímu topení ušetřili cca 30 % plynu a cca 60 % elektřiny, při stejné spotřebě tepla ovšem raději nekomentuje ani strana zelených, to není dle jejich gusta.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist