https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/davaji-prednost-zajmum-firem-pred-ochranou-prirody-kritizuji-organizace-reckou-vladu-kvuli-pozarum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řecká vláda po požárech čelí kritice. Dávají přednost zájmům firem před ochranou přírody, tvrdí organizace

8.8.2022 12:31 | ATÉNY (ČTK)
Na Řecko byla opakovaně podána žaloba k Evropskému soudnímu dvoru za to, že dostatečně nechrání přírodně významné lokality.
Na Řecko byla opakovaně podána žaloba k Evropskému soudnímu dvoru za to, že dostatečně nechrání přírodně významné lokality.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po masivních požárech v Řecku kritizují ekologické organizace přístup vlády k ochraně lesů a zvířat. Viní vládu ze selhání a upřednostňování zájmů firem před zájmy řecké přírody. Vadí jim také, že vláda se snaží schválit zákon, který by podle nich situaci ještě zhoršil, píše agentura AFP.
reklama

 
Národní park Dadia na severovýchodě země v červenci zásadně poničil rozsáhlý požár, pohltil 2200 hektarů lesa. V parku žijí supi a další vzácní dravci, kteří se zde rozmnožují. Většinu hnízdišť oheň podle prvních informací nepoškodil.

"Respektování a ochrana životního prostředí byly a zůstávají důležitým závazkem naší vlády," řekl ministr životního prostředí Costas Skrekas. Mnohé řecké ekologické organizace s tím však nesouhlasí.

Spyros Psaroudas, ředitel skupiny na ochranu divoké přírody Callisto, odsoudil "chronické selhání" v ochraně přírody v Řecku. Vláda se podle něj snaží vytvořit prostředí příznivé pro podnikání na úkor divokých zvířat.

"Chybí koordinace mezi ministerstvy a jasné rozdělení odpovědnosti, což vede k nezákonným aktivitám, které nejsou nikdy potrestány," uvedla Nadia Andreanidouová ze Středomořské asociace pro ochranu mořských želv (Medasset).

Na park Dadia o rozloze 800 kilometrů čtverečních dohlíží jen čtyři strážci. Lesní správa Soufli, která má park v gesci, má roční příspěvek od státu necelých 50.000 eur (1,2 milionu korun). Podle lesního inženýra Dimitrise Vasilakise, který se podílel na budování parku, je to zhruba pětina částky, se kterou se při jeho vzniku počítalo.

V době, kdy park Dadia stravoval požár, se řecká vláda pokusila prosadit zákon, který by podle desítky nevládních organizací ještě více snížil ochranu národních parků. V sedmý den požáru vláda návrh zákona nečekaně stáhla kvůli "dalšímu projednání". Pokud by byl zákon přijat, povolil by další činnost v chráněných oblastech, včetně výstavby silnic, turistických středisek, telekomunikačních zařízení nebo zařízení pro ukládání elektřiny.

Na Řecko byla opakovaně podána žaloba k Evropskému soudnímu dvoru za to, že dostatečně nechrání přírodně významné lokality. V prosinci 2020 soud Aténám připomněl, že země podle vlastního přiznání zavedla ochranná opatření pro méně než 20 procent z 240 chráněných oblastí. Podle ekologických organizací je jedním z hlavních opomenutí nedostatek právních záruk a předpisů upravujících ochranu evropské sítě Natura 2000 v Řecku.

V roce 2020 Řecko vytvořilo nový národní orgán pro správu svých parků, Agenturu pro přírodní prostředí a změnu klimatu (Necca). Nevládní organizace si však stěžují, že jsou z jejího fungování vyloučeny, stejně jako místní orgány, a volají po "demokratickém zastoupení".


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

9.8.2022 18:16
Může mi někdo vysvětlit proč by se nevládní organizace měli podílet na fungování vládní agentůry? Myslím si že propojenost naši AOPK s různými nevládními organizacemi je již dávno nejen za hranicí zdravého rozumu ale i zákona.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist