https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrany-na-plzensku-letos-vysazely-svuj-prvni-obecni-ovocny-sad?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobřany na Plzeňsku letos vysázely svůj první obecní ovocný sad

30.12.2021 00:54 | DOBŘANY (ČTK)
Svůj první obecní ovocný sad vysázely letos šestitisícové Dobřany na jižním Plzeňsku. Desítky místních dobrovolníků vysázely na ploše 1,5 hektaru 90 dvouletých stromků třešní. Město se bude o sad v režimu ekologického zemědělství starat, bude pečovat o koruny stromů a také například bude v sadu dvakrát ročně sekat trávu. Za několik let budou moci obyvatelé ochutnat první třešně, řekla ČTK místostarostka Lenka Tomanová (Aktivní Dobřany).
 

"Nevím o obci nebo městě v našem okolí, že by zakládalo sad. My jsme s tím přišli před dvěma lety. Rozplánovali jsme to tak, že nejprve jsme vypověděli nájemní smlouvu se zemědělcem. Ten nám nakonec ještě pomohl pole zorat," řekla. Území pro sad sousedící s městským lesoparkem a odpočinkovou zónou města Martinská stěna je ve svahu a má kamenitou půdu. Pro pěstování zemědělských plodin není nejlepší, navíc je tam silná eroze půdy. Zasetá travní směs vytvořila drny, které zem před sázením stromků zpevnily.

Dobrovolníků na sázení se sešlo přes 30. Starostu Martina Sobotku (Aktivní Dobřany) těší, že projekt tak má komunitní charakter, že na založení třešňového sadu se aktivně podíleli sami obyvatelé města. "Je tam šest kultivarů třešní, které budou nakvétat a plodit postupně," řekla Tomanová. V budoucnu by tak měl sad dávat plody nepřetržitě po několik letních týdnů. Území je volně přístupné veřejnosti, není oplocené. Pletivo zatím chrání pouze kmeny jednotlivých stromků proti okusu a také jejich kořenový systém před škůdci. "Lidé se tam budou procházet a budou ochutnávat. Zvolili jsme malé stromy, abychom to případně zvládli zalévat," uvedla místostarostka.

Pokud se městská třešňovka osvědčí, mají Dobřany v plánu obecní sad ještě rozšířit. "Když to zvládneme, do druhé etapy je tam ještě kus pole, ještě větší plocha. Tam bychom zřejmě vysázeli už jiné stromy - ořešáky, jabloně, hrušně," dodala Tomanová.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

30.12.2021 07:25
Určitě lepší jak další vyasfaltovaná plocha, ale výsledek snažení bude asi rozpačitý. Lidé dnes všeobecně jsou líní a představa česáčů třešní je iluzorní.Možná tak skutečně ochutnávat, ale to ještě jen z větví, na které se pohodlně dosáhne. Další otázkou je, jak se tam bude třešním dařit, zrovna kamenitou půdu nemilují, ale pokud má dostatečnou mocnost, tak snad ano. Při takovéto výsadbě předpokládám, že se o vhodnosti stanoviště poradili se zkušeným sadařem.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

30.12.2021 09:53
Sdílený sad, sdílená kola, sdílená auta, sdílené byty, sdílené páry, sdílené děti má to ještě pokračování?
Odpovědět
va

vaber

30.12.2021 10:45
nevím jak kde ,ale třešně jsou stromy které u nás z přírody rychle mizí, odumírají
jsem zvědav jak bude vypadat sad za nějaký čas
Odpovědět
Pe

Petr

30.12.2021 11:03 Reaguje na vaber
Třešně jsou krátkověké dřeviny, obzvlášť šlechtěné kultivary, trpící mnoha chorobami. Mizejí přestárlé stromy na konci života, které tam kdysi zasadili naši předkové. Nové do krajiny nikdo nesází (z mnoha dnešních důvodů, které v minulosti nebyly). Tak mizejí.
Odpovědět
va

vaber

30.12.2021 11:14 Reaguje na Petr
mizejí přestárlé stromy na konci života?
to je termín který vše vysvětluje, ale jen těm co se nikdy o stromy a přírodu nezajímali
Odpovědět
Pe

Petr

30.12.2021 11:35 Reaguje na vaber
A jaký důvod toho odumírání vidíte vy?
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist