https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drabova-elektrarnu-zaporozi-by-nemel-ohrozit-ani-dalsi-pokles-hladiny-prehrady?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drábová: Elektrárnu Záporoží by neměl ohrozit ani další pokles hladiny přehrady

9.6.2023 12:28 (ČTK)
Pokles hladiny zničené ukrajinské Kachovské přehrady na úroveň, která už neumožňuje čerpat vodu pro Záporožskou jadernou elektrárnu, by zřejmě v příštích týdnech nebo měsících elektrárnu neměl ohrozit. Vyplývá to z večerního vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové pro ČTK. Připomněla, že reaktory jsou odstavené a chlazení je zajištěné ze speciální nádrže. Zátěžové testy elektrárny navíc v minulosti ukázaly, že by bylo možné ji chladit i bez vody v Kachovské přehradě, dodala.
reklama

 

Hladina vody v přehradě klesla na 12,5 metru, přičemž minimum potřebné pro odběr vody do zásobovacích kanálů je 12,7 metru, řekl podle agentury Unian šéf hydroelektrárenské společnosti Ukrhidroenerho Ihor Syrota. Týká se to podle něj mimo jiné dodávek pro Záporožskou jadernou elektrárnu. Z úterního protržení hráze přehrady se vzájemně viní Rusko a Ukrajina, která čelí ruské vojenské agresi.

O speciální nádrži, kterou elektrárna využívá, mluvila Drábová už v úterý. Voda v nádrži by měla stačit na týdny nebo měsíce, protože její spotřeba je vzhledem k odstavení jaderných bloků minimální, řekla. Podle Drábové ale záleží na tom, zda nádrž není propojená nějakým odtokem s Kachovskou přehradou. U Záporožské elektrárny má jen zprostředkované informace o jejích dispozicích a manipulačních řádech, uvedla předsedkyně SÚJB.

Zátěžové testy na evropských jaderných elektrárnách se prováděly po havárii elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011 a u Záporožské elektrárny prověřovaly mimo jiné situaci v případě protržení hráze Kachovské přehrady záplavovou vlnou, řekla Drábová. "Elektrárna dokázala, že má (v takovém případě) dostatek vody a dostatek způsobů, jak vodu zajistit pro chlazení reaktorů," dodala. "Je prokázáno a dohledat se dá, že protržení přehradní nádrže elektrárnu neohrozí," shrnula Drábová.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v úterý podle agentury Reuters uvedla, že atomové zařízení má dostatečnou zásobu vody pro chlazení reaktorů na "několik měsíců". Ukrajinská společnost Enerhoatom v úterý oznámila, že zničení přehrady jadernou elektrárnu ohrožuje, situace je tam však pod kontrolou. Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský koncern Rosatom ve stejný den psala, že jaderná elektrárna ohrožena není.

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti přinutila k evakuaci stovek obyvatel. Při záplavách zemřelo nejméně 14 lidí, napsala agentura AP s odvoláním na ukrajinské a okupační činitele.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

9.6.2023 14:51
Erudovaný výklad člověka, který dané problematice rozumí. Určitě je to mnohem lepší než poplašné zprávy nejrůznějších pisálků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.6.2023 07:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Paní Drábová tomu fakt rozumí a proto říká, že má jen zprostředkované informace, čímž naznačuje, že ta situace může být jiná.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

10.6.2023 17:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Paní Drábová je určitě více v obraze než nejrůznější pisálkové, kteří se na místních fórech "erudovaně" vyjadřují k tomuto tématu.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist