https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dyne-pohozene-v-prirode-vazne-ohrozuji-jezky-uvadi-britska-charita?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dýně pohozené v přírodě vážně ohrožují ježky, uvádí britská charita

1.11.2022 10:43 | LONDÝN (ČTK)
U ježků způsobuje dýně průjem, následnou dehydrataci a další obtíže. Ježci po konzumaci dýní ztratí váhu a nepřežijí zimní spánek.
U ježků způsobuje dýně průjem, následnou dehydrataci a další obtíže. Ježci po konzumaci dýní ztratí váhu a nepřežijí zimní spánek.
Vydlabané dýně pohozené v lese po oslavách Halloweenu mohou být smrtící pro divokou zvěř, konkrétně pro ježky, u kterých dýně způsobuje průjem, následnou dehydrataci a další obtíže. Ježci po konzumaci dýní ztratí váhu a nepřežijí zimní spánek, varovala podle webu stanice BBC charitativní organizaci Woodland Trust.
 

Ježci tráví podzim a začátek zimy shromažďováním tukových zásob na nadcházející zimní spánek, a jsou proto v tomto období schopní sníst cokoliv, co je snadno dostupné, včetně pohozených dýní. "Ačkoli dýně pro ně nejsou přímo jedovaté, způsobí jim mnoho zdravotních potíží. V tomto období roku si ježek nemůže dovolit onemocnět, protože pak nemusí přežít zimu," řekl ochranář Trevor Weeks.

Podle Paula Buntona z organizace Woodland Trust lidé do britských lesů po každém Halloweenu pohodí tisíce tun dýní. "Takové mohou divokému životu prospět v malých mírách třeba na zahradě, kde se na nich živí ptáci, ale ne v lese," uvedl Bunton.

Woodland Trust také dodává, že další možností je dýně darovat místní zoologické zahradě či farmě jako krmení pro zvěř, pro kterou jsou dýně vhodné.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.11.2022 17:33
A proč to ti ježci jedí?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.11.2022 08:16
Ježci žerou dýně??? No tě bůh a taky asi jako v omalovánkách i jablka,
které si nosí do pelechu nabodnuty na ostnech! Já mám na zahradě ježka
"domácího", který se cpe brouky, žížalami a slimáky, ale v Británii je
asi Halloween obdobou našeho Apríla a jejich ježci papají z hladu dýně!
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

2.11.2022 21:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Ježek je prý všežravec a žere i bobule https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BEek_z%C3%A1padn%C3%AD ,tak nevím, ale vím že chodí do misky kočkám na granule.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

6.11.2022 16:37
Nežádoucí zelenina a ovoce způsobuje i divoké zvěři průjmy a následně problémy. Vedle dýní to je například krmná řepa, jablka a podobné.
Lesní zvěři se tak v zimě mohou dávat jen omezeně nebo vůbec. Například jablka vůbec nejsou přírodní potravou pro zvěř v zimě, protože běžné druhy jablek se v přírodě vyskytují jen na podzim, kdy má zvěř možnost vedle jablek konzumovat dostatek trávy a další potravy s vlákninou a malým obsahem vody a cukrů , která nežádoucí vliv jablek v té době kompenzuje. A trávicí systém zvířat v té době je na vodnatou potravu přizpůobený. V té době konzumovaná jablka zvěři pomáhají hromadit zásoby tuku na zimu. Ale přímo v zimě je organismus lesních zvířat nastaven na suchou potravu a větší množství vodnaté potravy tak na ně působí nepřiznivě.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist