https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-aktivistky-v-londyne-vylily-na-van-goghuv-obraz-polevku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické aktivistky v Londýně vylily na van Goghův obraz polévku Aktualizováno

14.10.2022 16:52 | LONDÝN (ČTK)
Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) dnes v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Obě ženy později zatkla policie. Podle galerie byl obraz chráněn sklem, takže nebyl poškozen. Mírně poškozen byl však rám.
 

Ve večerních hodinách, zhruba šest hodin po incidentu, galerie oznámila, že obraz vyčistila a opět už visí na svém místě.

Dvě ženy přišly do místnosti, kde byl obraz vystaven, v 11:00 místního času (12:00 SELČ) a vychrstly na něj dvě plechovky rajčatové polévky. Záběry incidentu byly zachyceny na videu. V okamžiku, kdy ženy polily obraz polévkou, je slyšet křik šokovaných návštěvníků a muže, který volá ostrahu.

Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: "Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?". Aktivistka zmínila také krizi životních nákladů a miliony rodin, kterým je zima a mají hlad, ale "nemohou si dovolit ohřát ani plechovku polévky". Cena obrazu z roku 1888 je podle britské stanice odhadována na 72,5 milionu liber (přes dvě miliardy Kč).

Policie na twitteru oznámila, že obě aktivistky zatkla.

Slunečnice v londýnské Národní galerii jsou jednou z pěti v erzí obrazu, které visí ve světových galeriích a muzeích. Van Gogh slunečnicových maleb vytvořil mezi lety 1888 a 1889 celkem sedm. Umělec je namaloval jako dekorace do svého francouzského domu v Arles před návštěvou svého přítele a malíře Paula Gaugina.

Aktivisté skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali silnice v okolí parlamentu. Policie minulou neděli uvedla, že po víkendových protestech ekologických skupin bylo zatčeno více než 100 lidí, píše agentura Reuters.

Před třemi měsíci aktivisté ze stejné skupiny v londýnské Národní galerii přilepili na obraz Vůz na seno (The Hay Wain) z roku 1821 od anglického malíře Johna Constablea listy papíru, na nichž byla vyobrazena "apokalyptická vize budoucnosti". Poté se každý z nich přilepil k rámu vystaveného díla.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

os

orb slavík

14.10.2022 17:48
Tomuto protestu nerozumím, z mého pohledu je to kontraproduktivní.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.10.2022 18:07
Co lze říct na adresu těch dvou pipin a zároveň zůstat slušný? Nic.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.10.2022 18:18
Osel zůstane oslem i když se nazývá ekologický aktivista. Co tak udělat
pro ekologii něco hmatatelného, což u takových oslů může být nezatěžování
planety vlastním bytím! Doporučuji jim zachránit planetu odchodem z tohoto
světa a už dál nezatěžovat planetu svojí přítomností. Bez takových oslů tu
bude lépe!
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.10.2022 18:20
Kdyby ekoaktivisté nikdy neudělali víc škod, než za pár miliard.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.10.2022 18:41
"Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?" ... v obecné rovině těžko říci, na to si fakt netroufám. Nicméně pokud jde o tento případ, tak v tom mám úplně jasno ... Slunečnice vs aktivistky ... 2:0 jen by to fiklo.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.10.2022 17:04 Reaguje na Svatá Prostoto
"Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?" Hodně složitá otázka na kterou asi neexistuje žádná uspokojivá odpověď. Řekl bych, že pro záchranu uměleckých děl minulosti nasazovali mnozí lidé v minulosti i svůj život. Nevím jestli by stejní lidé nasazovali život za dnešní umění. V každém případe se ekologický aktivismus takovými činy staví po bok jiných historických i současných ničitelů umění.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.10.2022 15:33 Reaguje na Jarek Schindler
Tak odpověď je snadná ... Jak pro koho ... ale uznávám, že moc uspokojivá není:-). Umění je vždy subjektivní kategorie a to současné není výjimkou ... a je téměř jisté, že i ono má velkou řadu svých obdivovatelů a ctitelů.

A to co ty dvě provedly není žádný ekologický aktivismus ... to je prostě normální prasárna a vymaštěnost a slečny jsou prostě jen blbky. V tom nemá smysl hledat nic složitého.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

14.10.2022 18:49
Tento napis docela vystizne na konkretnim priklade ukazuje, co jsou "ekologicke aktivistky" zac
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist