https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicti-aktiviste-konference-o-klimatu-prilis-nezlepsila-vyhlidky-sveta?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologičtí aktivisté: Konference o klimatu příliš nezlepšila vyhlídky světa Aktualizováno

15.11.2021 12:48 | PRAHA (ČTK)
"Změn, které by nám umožnily srazit do roku 2030 globální emise skleníkových plynů o 45 procent, summit opravdu moc nepřinesl," uvedla Jitka Martínková z Klimatické koalice.
"Změn, které by nám umožnily srazit do roku 2030 globální emise skleníkových plynů o 45 procent, summit opravdu moc nepřinesl," uvedla Jitka Martínková z Klimatické koalice.
Aktivisté považují konferenci OSN o změně klimatu, která skončila o víkendu v Glasgow, za promarněnou šanci. Navzdory dílčím úspěchům podle nich příliš nezlepšila vyhlídky světa, uvedla v tiskové zprávě Klimatická koalice. Státy podle ní nedokázaly předložit dostatečně ambiciózní příspěvky ke zmírnění změny klimatu, závěrečná deklarace jim pak pouze klade za úkol předložit dostatečné cíle pro rok 2030 do konce roku příštího. Zástupci akademické obce ocenili například větší účast zástupců soukromé sféry. I podle nich však závěry měly být razantnější.
 

Podle agentury Reuters dohoda drží při životě naději, že se podaří udržet oteplování planety pod 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím. Klimatická koalice je skeptičtější a zatímco před konferencí směřoval svět k oteplení o 2,7 stupně Celsia, po ní jde podle ní o 2,4 stupně.

Země na konferenci souhlasily s postupným odklonem od používání uhlí k výrobě elektrické energie. Formulace závazku byla pod tlakem Číny a Indie na poslední chvíli oslabena a namísto původně navrhovaného postupného zavržení uhlí hovoří jen o postupném omezení jeho používání.

Část zemí se přihlásila k cílům snížit úniky metanu do atmosféry, některé státy společně s automobilovými firmami ohlásily cíle ohledně bezemisních vozidel. Část státníků se v Glasgow zavázala, že do roku 2030 zvrátí úbytek světových lesů.

"Změn, které by nám umožnily srazit do roku 2030 globální emise skleníkových plynů o 45 procent, summit opravdu moc nepřinesl," uvedla Jitka Martínková z Klimatické koalice.

"Delegace se neshodují na tom, zda by chudší země měly dostat kompenzace za nevratné ztráty a škody způsobené klimatickou změnou a jak by taková finanční pomoc měla vypadat. Bohaté a rozvinuté země přitom mají neoddiskutovatelný klimatický dluh, který je na čase začít splácet," poznamenala Nicole Princlová z Centra pro dopravu a energetiku.

"Před deseti lety bychom s podobným výsledkem byli asi spokojeni. Nikoliv však nyní. Mnoha zemím a politikům nelze upřít snahu, ať už upřímnou, či nikoliv. Ale výsledek je zřejmý. Naděje na zastavení oteplování pod kritickou hranici je po dnešku minimální, ale stále existuje. Koho to patrně netrápí, je český premiér (Andrej) Babiš, jehož ostudný projev naplno odhalil, že závažnost situace naprosto nechápe," kritizoval Jan Freidinger z Greenpeace ČR.

Babišův projev na konferenci byl terčem kritiky ekologů. Premiér mimo jiné kritizoval evropský klimatický balíček známý pod označením Fit for 55. Zelená dohoda (Green Deal) se podle něj bez racionálního přístupu může stát evropskou zelenou sebevraždou. Ekologové označili projev za mezinárodní ostudu a připomněli, že Babiš za něj obdržel anticenu environmentalistů.

Ředitel Centra pro otázky životního prostředí na Univerzitě Karlově Jan Frouz vidí jako pozitivní, že se téma klimatu stává politickou agendou všech významných zemí světa. "A co si myslím, že bude ještě důležitější, je, že se jednání v Glasgow zúčastnila velká část významných světových bankovních domů a investičních společností, které v podstatě už dnes vnímají, že využívání fosilních paliv do budoucna přináší značné riziko. A od toho odvíjejí svou politiku, jak určovat a posuzovat rizika. Byť to třeba není oficiální součástí prohlášení," sdělil Frouz. Ocenil i velkou účast průmyslníků a soukromé sféry. "Což je zase důležité, protože řada lidí, kteří se pohybují v byznysu, začíná vidět v adaptaci na globální změnu ekonomickou příležitost," dodal výzkumník s tím, že tyto momenty ho naplňují mírným optimismem. Zároveň však zdůraznil, že konkrétní přísliby a výsledky ve světle současných klimatických modelů a prognóz nejsou dostatečné.

"Myslím si, že to byla taková mírná dohoda. Tam je jedna složitost, z hlediska Číny a Indie, že z hlediska té ekonomiky, to bylo jediné možné, na čem se mohly dohodnout," míní o výsledku konference Radim Šrám, předseda Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR. "Myslím si, že to opravdu bylo maximum možného. I kvůli tomu, že se hlavní představitel Číny nezúčastnil, tak to signalizovalo, co si o tom myslí," podotkl Šrám. Zároveň však vypíchl dohodu mezi Čínou a Spojenými státy o spolupráci při řešení klimatické výzvy, kterou označil za "gentlemanskou" domluvu.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

15.11.2021 12:58
Pokud někdo propadne environmentálnímu žalu, tak nemá důvod. Kdyby se totiž přijaly závazky se kterými přišla Evropa, lidé by zchudli tak, že by začali v kamnech pálit cokoliv hořlavého aby neumrzli. A chráněné tetřívky by si ulovili k obědu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.11.2021 14:20 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 18:02 Reaguje na Richard Vacek
Lidé zchudnou především v babišistánu. Myslíte, že někde v Evropě energetická společnost někomu poslala 10x zvýšenou zálohu za plyn?
To se jinde, než u nás, stát ani nemůže.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.11.2021 18:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Přijde nová vláda a nastane ráj. Ceny klesnou, platy se zvednou, OZE zaplaví domácností levnou elektřinou a tančit se bude všude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 19:36 Reaguje na Richard Vacek
Kdo vám zase nakukal takovou blbost??
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

15.11.2021 15:06
Účastníci klimatického summitu se dopravují elektroauty Jaguár. Jelikož není dost nabíječek, nabíjejí je u diesel generátorů,
https://twitter.com/UstavN/status/1456556047146098693
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.11.2021 18:00 Reaguje na Kamil Krabice
Divokého kačera čtu taky rád, někdy je to dobrá čurina.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist