https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energoaqua-a-jeji-reditel-obvineni-z-otravy-becvy-zadaji-zastaveni-stihani?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Energoaqua a její ředitel obvinění z otravy Bečvy žádají zastavení stíhání

27.10.2021 11:27 | ZLÍN (ČTK)
Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.
Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.
Společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka podali policii a dozorujícímu státnímu zástupci návrh na zastavení svého trestního stíhání kvůli loňské otravě řeky Bečvy. Policie firmu a jejího ředitele obvinila v červnu, Havelka vinu odmítá. Dozorující státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně ČTK dnes dopoledne řekl, že o návrhu nic neví.
 

Energoaqua a Havelka se při své žádosti opírají se o vědeckou expertizu vypracovanou vědci Ivanem Holoubkem, Blahoslavem Maršálkem a Jakubem Hruškou, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn 40 tun ryb.

Energoaqua kritizuje zejména posudek soudního znalce Jiřího Klicpery, s nímž policie pracuje. "Expertiza především zpochybňuje použitelnost znalcem provedeného pokusu s látkou fluorescein ohledně stanovení mísící zóny s tím, že na základě stávající důkazní situace, tj. především z odebraných a analyzovaných vzorků, kterých je s ohledem na problematickou koordinaci úkonů příslušných správních orgánů bezprostředně po zjištění šetřené havárie na řece Bečvě nedostatek, nelze ani jednoznačně určit, jaká znečišťující látka či směs a v jaké koncentraci a množství způsobila kontaminaci vody v řece Bečvě, a dokonce ani na kterém místě k tomu došlo a kdo byl původcem této havárie," uvedla v prohlášení firma.

První ryby podle jejích zástupců začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od vyústění z čistírny odpadních vod společnosti. To podle expertizy, na kterou se odkazují, znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua.

Žalobce Bareš dopoledne ČTK řekl, že o podání neví. "Takový návrh ke mně do dnešního dne nedorazil," uvedl před 10:00 státní zástupce. Před několika dny krajští žalobci rozhodli, že je trestní stíhání obviněných v kauze ekologické havárie v řece Bečvě vedeno důvodně. Státní zástupci z olomouckého krajského státního zastupitelství k tomuto rozhodnutí dospěli po prověření postupu Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně. Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné.

Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zastavila vyšetřování experimentu se solným roztokem, který na řece Bečvě letos provedli kvůli loňské otravě vědci a rybáři. Případ tak uzavřela bez postihu. Původně přitom inspektoři měli za to, že pokusem mohl být porušen vodní zákon. Pochybení nenašel ani Zlínský kraj, případ je tak definitivně uzavřen. Napsal to server iROZHLAS.cz. Pokus ověřoval, jak se v Bečvě mísí vypuštěné anorganické látky, a jeho výsledky zpochybnily znalecký posudek pro policii.

Ekologická havárie, kterou loňského 20. září podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.10.2021 12:35
Energoaqua to nemohla být ani omylem, nikde se ale neuvádí, že jed by musel téct napřed asi 12 km Juřinským kanálem, což prokazatelně netekl. Tak co vymýšlí za špinavosti??
Tak evidentní lži a nesmysly nám netlačili do hlav ani komunisti....
Odpovědět
kk

karel krasensky

27.10.2021 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Zhoršilo se ti to.
Odpovědět
JO

Jarka O.

27.10.2021 13:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste v tom kanále byl? A oni tam žijí ryby?
Odpovědět
kk

karel krasensky

27.10.2021 13:02 Reaguje na Jarka O.
On byl všude a někde dvakrát
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2021 15:03 Reaguje na Jarka O.
Z kanálu muselo být odebrán vagón vzorků, musel by být vypálený domrtě a na půl roku.
Je to klíčový důkaz a pokud ho nemají, mají jít před soud za křivé obvinění.
Ten jedový mrak by vytékal možná týden, což nevytékal.
Odpovědět
kk

karel krasensky

27.10.2021 13:01 Reaguje na Pavel Hanzl
pane Hanzl s tou otravou to je v skutečnosti uplně jinak.Do Bečvy dva ruští agenti Čepiga a Myškin ti sámi co vyhodili Vrbětice nalili novičok a řeku otravili
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist