https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-jednali-o-obcanske-iniciative-za-zachranu-vcel-a-zemedelcu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci jednali o občanské iniciativě za záchranu včel a zemědělců

18.3.2023 02:02 | ŠTRASBURK (ČTK)
Více než milion lidí ze zemí EU včetně asi 10 000 z Česka vyzývá Evropskou unii k postupnému omezení používání umělých pesticidů a jejich úplnému vyřazení v roce 2035. Podnětem občanské iniciativy nazvané "Zachraňme včely a zemědělce! Vstříc včelám nakloněnému zemědělství a zdravému životnímu prostředí" se tento týden zabývali poslanci Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku.
 

"Naše děti venku protestují za to, abychom řešili změnu klimatu... ze všech problémů je tohle zrovna jeden, pro který už máme řešení, a tím je používat méně (umělých) pesticidů a hnojiv," prohlásila irská europoslankyně z frakce Zelených Grace O'Sullivanová. Její německý kolega Martin Häusling později uvedl, že v průmyslu s hnojivy a pesticidy se točí hodně peněz a zaměstnává hodně lidí, což je důvod, proč jsou stále tak rozšířené.

Debata europoslanců se však rychle stočila ke druhé části výzvy, totiž k tomu, jak "ochránit" zemědělce. "Zemědělci používání chemie nemilují. Je drahá a práce s ní není žádná radost. Řešením jsou méně škodlivé alternativy a ty vy brzdíte. Na povolení nových genomických odrůd čekáme roky," řekl na plénu český europoslanec Martin Hlaváček (ANO) z klubu Renew Europe.

Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování desítek tisíc druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny. V EU je používání některých pesticidních látek, které mají prokazatelné negativní dopady na včelstva, již zakázané. U jiných, stále používaných látek vědci hovoří o "méně než smrtelných" dopadech na včely. Takovým dopadem může být například zkrácení života včelí dělnice, která je pesticidu vystavená.

"Domnívám se, že toto opatření lze dopracovat, ale je potřeba splnit určité podmínky. Komise musí dokončit posouzení dopadů na zemědělskou produkci, zemědělcům musíme poskytnout alternativy v podobě biopesticidů… a nařízení by mělo stanovit různé národní cíle podle vývoje v členských státech," okomentovala iniciativu česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP.

Šojdrová se odkázala na iniciativu Evropské komise (EK) pro snížení spotřeby pesticidů o 50 procent do roku 2030. Analýzu dopadů tohoto plánu má EK předložit do léta. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) řekl v prosinci ČTK, že členské státy při jednání prosadily individuální přístup k jednotlivým zemím, protože ve spotřebě pesticidů jsou velké rozdíly, konkrétně v Česku mezi lety 2011 až 2020 klesla o 38 procent.

Třetí českou europoslankyní, která se na plénu k petici vyjádřila, byla zástupkyně levicové frakce Kateřina Konečná (KSČM). Iniciativa podle ní důležitá je, pesticidy však podle ní nejsou největším problémem včelstev.

"Česko je čtvrtou nejzavčelenější zemí světa. Poslední roky však byly pro opylovače katastrofální. V zimě se častěji střídá mráz s rychlým oteplením... problémem je sucho nebo malá pylová pestrost. Věnujme se tomu, ale komplexně, jedním opatřením nic nevyřešíme," uzavřela Konečná.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.3.2023 06:41
Jak je vidět, největší pravdu měla Kateřina Konečná. Česko je zemí převčelenou. Navzdory pesticidům.
Když nemusím, tak je nepoužívám.
A nevím, co jsou genomické odrůdy, Hlaváčku. Adónis. Vernalis.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.3.2023 06:58 Reaguje na Katka Pazderů
Nepřechválit !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.3.2023 07:24 Reaguje na Katka Pazderů
Ta převčelenost se může brzy změnit v nedovčelenost, protože staří včelaři vymírají a nová generace nepřichází.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.3.2023 09:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.3.2023 11:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mě bude 58 a manželce 56. Do kytek se zatím nechystáme. I když dcera k tomu není.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.3.2023 07:22
Je zajímavé, že podle té iniciativy jsou v důležitosti zemědělci až na druhém místě za včelami.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

18.3.2023 07:35
Pokud nám budou stále vysedávat soudruzi duchem i srdcem dlaždiče v EU parlamentu, tak celá myšlenka k postupnému omezování pesticidů půjde do kytek. Včera už bylo pozdě.
Odpovědět
va

vaber

18.3.2023 09:08
nejsem včelař ,ale nyní v únoru, na lískách když kvetly, sousedovy včely jen hučely ,co jich tam bylo, jiný hmyz nelétal
a když vidím o dva km dál asi 50 úlů pohromadě, říkám si ,že včely naopak asi nemají co žrát a je jich na jednom místě moc
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2023 09:43
Ono psát o umělých pesticidech a přirozených pesticidech je jako říkat, že botulotoxin nebo kurare je přírodní.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2023 09:48
Šojdrová plká a zviditelňuje se, Konečná a Hlaváček mají pravdu. Je třeba začít u zemědělců a ne s klacky pod nohy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.3.2023 10:57
Úroveň příspěvků europoslanců hovoří za vše. Ani jeden zemědělství nerozumí a podle toho ty návrhy vypadají. A tak je to se vším, nejen se včelami a zemědělstvím.
Odpovědět
Pe

Petr

18.3.2023 11:10 Reaguje na pavel peregrin
Tomu se říká pluralita názorů a tak je to správně, proto také slova jako debata, jednání a podobně. Aby to nebylo jen jednostranné. Odborníci a profesionálové velmi často nejsou schopni či ochotni vidět a uznat i jiné názory (možnosti, řešení...).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.3.2023 11:26 Reaguje na Petr
Tomu se říká debata o hov...ě a plané filozofování. Dneska je módou, hlavně u mladých, o všem diskutovat a u všeho hlavně žvanit, jenže tohleto jsou vysoce odborné otázky a věřet tomu, že i já, který se v zemědělství pohybuji celý život, než bych něco řekl, tak bych si to musel setsakra rozmýšlet .
Ale páni poslanci, ti mají jasno.
Odpovědět
Pe

Petr

18.3.2023 12:02 Reaguje na pavel peregrin
Poznal jste se, že?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.3.2023 19:56 Reaguje na Petr
Na rozdíl od vás bych měl na tom fóru co říci a k věci. Vy byste tam tak mohl vařit kafe a moc nevykukovat před oponu.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.3.2023 11:30 Reaguje na pavel peregrin
Bohužel 1*.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

18.3.2023 11:26
Irská poslankyně je úplně mimo. Podle našich ekologistů je zde převedeno. Zcela zjevně nečte ekolist.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.3.2023 12:22
Budeme zase stříkat nikotinovým výtažkem z tabáku? A je nějaký rozdíl, jestli včelu postříkám touto přírodní látkou, nebo její chemickou alternativou?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.3.2023 13:40 Reaguje na Richard Vacek
No jasně, botulotoxim je zcela přírodní, tak nemůže škodit.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.3.2023 12:29
Nejlepší je ten z frakce zelených Martin Häusling: "... později uvedl, že v průmyslu s hnojivy a pesticidy se točí hodně peněz a zaměstnává hodně lidí, což je důvod, proč jsou stále tak rozšířené."
Ten je tak geniální, že pokládá zemědělce za hlupáky, kteří neví, jestli je pro ně lepší hnojit nebo nehnojit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.3.2023 20:00 Reaguje na Richard Vacek
Je to zelený mamlas a s takovými se diskuze nevede, ty je potřeba utnout v začátku, neb jejich blbost je nebetyčná, ale prosazovali by svoje názory vehementně.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

18.3.2023 19:32
Ať je to jak je to jedno ke jisté, používáním chemie ubývá hmyzu přímo před očima a potažmo za tím jdou do kytek ptáci kteří se jím živí atd. je obrovský rozdíl mezi pozemky v Eko kde se desítky let nic nestříkalo a těmi ostatními.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.3.2023 20:07 Reaguje na Miloš Lesák
Desítky let to určitě nebudou. Dále- není vůbec jisté, zda na úbytek hmyzu má rozhodný podíl chemie, ale připusťme, že nějaký určitě.
Problém nastává s eliminací škodlivého hmyzu a ten si nevybírá, eko jako konvence. Je samozřejmě možné použít některé šetrnější metody , hlavně v tom eku, jenže kámen úrazu je v ceně a proto také eko výpěstky se musí zaplatit, pro rozhodující zásobení obyvatelstva bohužel nejsou. Je to určitě problém a není snadné ho vyřešit, neexistují jednoduchá účinná řešení, jak se mnozí snaží namluvit.
Odpovědět
Homo Destruktor

Homo Destruktor

18.3.2023 19:52
Neni třeba chodit daleko. Jen přípravek Varidol, Gabon...,každý si může zjistit co to je za látky. A tím se včely "jakože" léčí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.3.2023 08:55 Reaguje na Homo Destruktor
Nikdo vás nenutí Gabon a Varidol používat. Můžete zkoušet solární
úly, nebo zvyšovat teplotu v úlech elektrickým ohřevem. Můžete
klíckovat matky a používat "přírodní" kyselinu mravenčí, šťavelovou,
thymolovou atd. Otázkou ale je vždy správná aplikace stejně, jako
u Gabonu a Varidolu. Pokud nedodržíte teplotu, množství a procenta
kyselin, tak o včelstva přijdete a nebo se to podepíše na jejich
zdraví a životnosti matek. Kamarád to přeháněl s trvalými odparníky
kyseliny mravenčí a matky trvale vystavené parám měly zkrácenou
"životnost" a o některé přišel v nejméně vhodnou dobu. Já už jsem
u těch "léčiv" typu Gabon a Varidol rezignoval na potenciální vliv
na zdraví lidí i včel. Po 25. letech aplikace podle návodů nemám
při mé vlastní konzumaci 20 kg medu ročně viditelné problémy a ani
to nepozoruji u včel. Naopak někteří "pokusníci" to přehnali, včely
si buď otrávili a nebo poškodili. Rovněž si poškodili senzoricky
med a nezbylo nic jiného, než ho zkrmit. Ono to je jako s léčbou nemocí u lidí. Někdy se nevydaří ani odborná léčba, ale nejhorší jsou ty pokusy se samoléčbou a s různými šarlatány. U včel máme u nás čerstvě odstrašující případ "léčení" 7 včelstev po zjištění roztočů v zimním mělí směsí kyseliny šťavelové a glycerinu. Návod
si včelař stáhl z internetu a bez vyzkoušení na jednom "léčil"
všech 7. Má nyní nulu, protože je vytrávil "šetrným léčivem".
Budiž to varováním hlavně před "návody" z internetu, kde svá moudra píšou i hlupáci. Dnešním problémem č. 1 je nerovnoměrné zavčelení
s místy, kde je doslova hlad a taky ta druhově omezená potravní
nabídka. Direktivně lze asi těžko omezovat velkochovatele, kteří
místně převčelí nějaké místo, protože chovají včely na oddělky a
o přírodu jim ani nejde. Máme v okolí takového "chovatele" se 150
včelstvy na jednom místě v celkem málo úživné krajině. Jsou tak
z nich lupičky, které se dobývají do ostatních včelstev a jsou
problémem pro sousedy v jeho okolí. Není na něho žádný metr a
tak musíme pouze doufat, že ho to přestane bavit. Zatím asi
těžko, protože o oddělky je neustále zájem a dodává je i do
Německa. Není to jediné jeho stanoviště a všude je takto
"oblíben" včelaři i sousedy. Jedním slovem nenažranost,
která je největším problémem podnikání v přírodě !
Odpovědět

vladimír šmídl

19.3.2023 01:08
A to žije na území státu ještě asi 600 druhů včel- samotářek, které mají nemenší opylovací význam. Ovšem med nedávají žádný.Zato majitelé makroobjektivů se mohou vyřádit. Už jsou v akci, první utopené kusy už jsem viděl.Pracují i při chladnějším počasí.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist