https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-podporili-zelenou-dohodu-odmitli-zminit-jadro?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanci podpořili zelenou dohodu, odmítli zmínit jádro

16.1.2020 00:27 | ŠTRASBURK (ČTK)
Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. / Ilustrační foto
Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Dva pozměňovací návrhy, které uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, ale europoslanci odmítli.
 

Plán Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k docílení klimatické neutrality. Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. V úterý komise představila investiční fond, který by měl průmyslovým a uhelným regionům pomoci při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.

Evropský parlament dnes plány nové komise podpořil poměrem hlasů 482 ku 136. Devadesát pět poslanců se zdrželo. Zároveň parlament v nezávazné rezoluci vyzval, aby byly cíle směřované k roku 2030 ještě ambicióznější. Emise by se měly podle něj snížit oproti roku 1990 ne o "alespoň 50 až 55 procent", jak žádá komise, ale o 55 procent.

Při hlasování o Evropské zelené dohodě zamítli poslanci dva pozměňovací návrhy, které chtěly uznat roli jaderné energetiky. Do konečného dokumentu se tak nedostala formulace z jednoho z návrhů, že Evropský parlament "uznává roli, kterou jaderná energie hraje jako nízkouhlíková technologie v národních energetických mixech", ani formulace z druhého, že Evropský parlament "věří, že jaderná energie může hrát roli v dosažení klimatických cílů".


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jaromír Mrhal
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LM

Ladislav Metelka

16.1.2020 09:26
Ideologie důležitější než realita...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 08:01 Reaguje na Ladislav Metelka
Jistě. A tu realitu se dozvíte z článku na téhle stránce s názvem Posledních deset let bylo dosud nejteplejší naměřenou dekádou.
Odpovědět
J

Jan Křížek

16.1.2020 09:41
Možná se stále opakuji, ale závěry jsou unáhlené...
Spíše zakažte elektroauta dokud je čas...
Jednak za nárůst CO2 je zodpovědná právě elektřina a za suchou půdu je zodpovědná právě elektřina. Budujete katastrofu a ještě se plácáte po ramenou.
Lituji naše děti, jak jim krátkozraká rozhodnutí znepříjemní život.
A teď, proč:
Vezměte průhlednou plastovou kouli od nějaké bonboniéry a vložte do ní několik železných kuliček. Kouli poté několikrát omotejte izolovaným vodičem a konce vodiče připojte na 12V baterii. Pohnuly se kuličky?
Elektromagnetické pole elektrických rozvodných sítí je tak siné, že posunuje osu geomagnetického pole. Každé geomagnetické pole má vrstevnice, které se vlivem elektromagnetického pole elektrických rozvodných sítí velmi mění. Tyto vrstevnice mají svůj význam pro ekosystém koloběhu vody v přírodě. Oblačnost se vytváří právě v takové vrstevnici, protože molekuly vody jsou diamagnetické, jsou magnetickým polem Země odpuzovány právě do těchto vrstevnic a v těchto vrstevnicích je vodní pára udržována nad planetou v rovnovážném stavu, přestože je těžší. On je ten proces trochu složitější, ale nás teď zajímá ta část nad Českem. Ta správná vrstevnice se posune a jsme slušně řečeno v pytli. Protože déšť, voda, která reguluje obsah CO2 v ovzduší přestane kropit...
Každá diamagnetická látka je magnetem odpuzována, taková je elementární fyzika.
Vítejte v realitě a teď už přestaňme podporovat hlouposti, byť se zdají pravdivé...
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.1.2020 10:10
Ukazuje se jednoznačně škodlivost EU. Pokud se nám budou snažit zakázat dostavbu jaderných elektráren, bude to velmi silný argument pro odchod z EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 08:07 Reaguje na Jan Šimůnek
EU nic takového zakazovat nebude, ale my stejně nic postavit nejsme schopni.
V Pačesově státní energetické koncepci je, že se má stavět JE co nejdříve, ta koncepce se dělala někdy kolem roku 2010?? (už si nevzpomínám) a doposud ještě vůbec nebyl vypsán ani tendr.
Mezitím se ale zjistilo, že je to úplný nesmysl.
Odpovědět
sv

16.1.2020 12:26
Jinými slov, bureš to zase posraI.
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.1.2020 12:55
Prestože někdy pochybuji oz duševním draví některých evroposlanců, tentokrát mám stejný názor na JE jako odmítající poslanci EP. V dynamicky se vyvíjejích technologiích 21.století lze předpokládat výrobu elektroenergie z bezpečnějších a ekologičtějších zdrojů než je JE a bez posléze tisíciletých zdravotních, krajinných, ekologických i bezpečnostních zátěží.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.1.2020 13:12 Reaguje na Milan Milan
Tak ty bezpečnější a ekologičtější zdroje jmenujte. Ony totiž žádné nejsou, pokud nepočítáme nefunkční prototypy či nerealizované projekty, jaké existují i k perpetuu mobile.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.1.2020 19:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Mohu potvrdit. Není ověřená a provozně spolehlivá technologie , která by nahradila fosilní paliva nebo jádro.
Všechny pokusy o velké projekty získání energie teplo/elektřina zplyňováním odpadů nebo plazmou zkrachovaly a investoři odepsali miliardy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 08:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi máte informace pouze od ropáků, ale v Německu mají z OZE asi 48% elektřiny už dnes, veké větrné turbíny v Severním moři se staví dost vysokou rychlostí, fve je dnes nejlevnější elektřinou a v Číně jedou výroby panelů v miliónových sériích za velmi příznivý peníz.
Výroba elektřiny v obrovských parních rumplovácích a následné tahání po drátech po celé zemi je hudbou minulosti, vývoj jde k diverzifikaci.
A to se ještě rýsuje hotový evropský i čínský tokamak.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

16.1.2020 21:20
Je to blbý, že to není zelená pro jádro, ale není to červená. Když dosáhneme potřebného snížení emisí CO2 pomocí jádra, nikdo nám to asi vyčítat nebude moci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2020 08:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Jistě, Francie jede většinou na jádro a ostatní země EU do určité míry taky. Ta německá panika je zvláště v dnešní době přímo škodlivá. Novou klasickou JE asi už nikdo stavět nebude (rozestavěné v Maďarsku a Finsku jsou dost odstrašující příklady), ale stávající velmi poslouží až do doby, kdy bude OZE vyřešena úplně.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist