https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/film-planeta-praha-o-zviratech-v-metropoli-prijde-v-lete-do-kin?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Film Planeta Praha o zvířatech v metropoli přijde v létě do kin

28.3.2022 17:02 | PRAHA (ČTK)
Kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově se například narodila myšice křovinná. Ilustrační foto
Kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově se například narodila myšice křovinná. Ilustrační foto
Dva roky sledovali filmaři v Praze život zvířecích obyvatel metropole a její divočiny a pracovali na celovečerním dokumentu Planeta Praha. Petřín, břehy Vltavy, Karlův most či park Stromovka, ale i odlehlé periferie jsou ve filmu zachyceny jako domovy mnoha rozmanitých živočichů. Snímek od tvůrců úspěšného filmu Planeta Česko do kin vstoupí 28. července, sdělila dnes ČTK za autory filmu Klára Bobková.
 

Stejně jako předchozí dokument Planeta Česko se statisícovou návštěvností v kinech a řadou filmových ocenění včetně nominace na Cenu pro nejlepší evropský dokumentární film pro děti a mládež je Planeta Praha určena pro diváky v každém věku a celým rodinám. Za podívanou na pražský mikrokosmos stojí filmový štáb režiséra Jana Hoška, producenta Radima Procházky a kameramana Jiřího Petra.

"Náš hlavní odborný poradce, biolog Ondřej Sedláček, s nadsázkou říká, že by měl být vyhlášen Národní park Praha. Městská krajina je pestřejší než krajina za městem. Praha je místo s největším počtem rostlinných druhů v České republice," uvedl producent Radim Procházka.

Planeta Praha nabídne skrze zvířecí hrdiny nový pohled na pražská místa, kde by člověk divočinu nečekal. Slípka zelenonohá se odvážně uhnízdila v odkalovací nádrži bubenečské čistírny odpadních vod, sokol stěhovavý hnízdí na komíně v Holešovicích, souboj mufloních samců lze sledovat v areálu Thomayerovy nemocnice v Krči a myšice křovinná se narodila kousek od hrobu Franze Kafky na Novém židovském hřbitově.

Málokdo by také tušil, že Petřín, ostrov zeleně v srdci hlavního města, je pražským domovem plcha velkého, který tu možná žil dřív než lidé, a nádrž Slatina v Dubči slouží jako nocoviště pro statisíce středočeských špačků. A díky tomu, že v Praze skoro nikdy nezamrzá Vltava, přestali někteří ptáci migrovat na jih.

Filmaři natáčeli postupně ve všech ročních obdobích, a podařilo se jim tak zachytit celý životní cyklus zvířat. Pro natáčení se používalo deset různých typů záznamových zařízení včetně termokamer či infrakamer. "Cílem filmu Planeta Praha je inspirovat diváky k objevení příběhů našich blízkých zvířecích sousedů, kterým většinou nevěnujeme pozornost. Zároveň bychom je chtěli motivovat k větší zodpovědnosti k přírodě nejen v Praze, ale ve všech městech a k zachování její rozmanitosti," říká režisér Jan Hošek.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist