https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/globalni-kapacita-obnovitelnych-zdroju-energie-loni-vzrostla-o-9-6-procenta?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Globální kapacita obnovitelných zdrojů energie loni vzrostla o 9,6 procenta

26.3.2023 01:10 | LONDÝN (ČTK)
Nejvíce se z obnovitelných zdrojů rozšiřovala kapacita solárních a větrných elektráren.
Nejvíce se z obnovitelných zdrojů rozšiřovala kapacita solárních a větrných elektráren.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vzrostla o rekordních 295 gigawattů (GW), tedy 9,6 procenta, na 3372 GW. Uvedla to Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA). Upozornila ale, že pro omezení globálního oteplování by bylo potřeba zvýšit kapacitu třikrát rychleji.
reklama

 

Ze všech nových energetických kapacit vzniklých loni pocházelo z obnovitelných zdrojů 83 procent.

Nejvíce se z obnovitelných zdrojů rozšiřovala kapacita solárních a větrných elektráren. Ty se na všech čistých přírůstcích obnovitelných zdrojů loni podílely 90 procenty. Největší podíl na celosvětové kapacitě produkce energie z obnovitelných zdrojů ale mají vodní elektrárny, jejichž kapacita na konci loňského roku činila 1250 GW.

Téměř polovina nových kapacit byla přidána v Asii. Největší podíl na tom měla Čína, která zvýšila kapacitu o 141 GW. V Evropě kapacita obnovitelných zdrojů stoupla o 57,3 GW a v Severní Americe o 29,1 GW. Vysoký růst zaznamenal Blízký východ, a to o 12,8 procenta. Celkem zde byly uvedeny nové zdroje o kapacitě 3,2 GW.

IRENA byla založena v lednu 2009, aby podpořila země po celém světě při přechodu na udržitelnou energie. Má 168 členů, z rozvojového i rozvinutého světa.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.3.2023 09:18
Čína jede. Tam, kde jsou vhodné podmínky, staví jaderné elektrárny. Tam, kde je dost slunce a málo chladící vody pro jádro, má fotovoltaiku. V horách hydroelektrárny. A samozřejmě hlavně uhelné elektrárny. Vše z vlastních zdrojů.
https://www.iea.org/countries/china
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 20:48 Reaguje na Richard Vacek
Čína je pohlcena mamonem a fanatickým růstem za každou cenu. To může fakt Zeměkouli zničit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 20:54 Reaguje na Richard Vacek
Čína si dnes udělala z hupeho rusáčka votroka, takže začne drancovat jeho suroviny a především fosilní paliva nadoraz, bo na to má, na rozdíl od něho, technologie.
A že za pár let nebude půl Číny obavatelná kvůli vedru? Chuj stym, zabereme si Sibiř a tam to ještě klidně století vydrží.
Odpovědět

26.3.2023 10:13
A kolik k tomu musí být záložních zdrojů ?
A to jsou které, no !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.3.2023 20:04 Reaguje na
Čína to zachránila!

Těch prvních 10-20 % EE z OZE se nějak vstřebá. Exponencálně ale problémy se zálohováním porostou. Po 20-30 letech se též OZE budou muset obnovovat. Usuzovat něco ze současných "úspěchů", kdy se tam rvou peníze horem spodem, je velmi předčasné.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist