https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-znecisteni-vody-u-kamcatky-je-ekologicka-katastrofa?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Znečištění vody u Kamčatky je ekologická katastrofa

4.10.2020 14:36 | MOSKVA (ČTK)
Znečištění moře u města ruského Dálného východu Petropavlovsk-Kamčatskij má patrně na svědomí únik ropy z jednoho z tankerů, které těmito vodami proplouvají.
Znečištění moře u města ruského Dálného východu Petropavlovsk-Kamčatskij má patrně na svědomí únik ropy z jednoho z tankerů, které těmito vodami proplouvají.
Ruské úřady vyzvaly obyvatele Kamčatky, aby se kvůli znečistění vody vyhýbali známé Chalaktyrské pláži. Ve vodě naměřily zvýšenou hladinu ropných produktů a fenolu. Organizace Greenpeace situaci označila za "ekologickou katastrofu". Videa sdílená na sociálních sítích zachycují množství uhynulých mořských živočichů. Znečištění moře u města ruského Dálného východu Petropavlovsk-Kamčatskij má patrně na svědomí únik ropy z jednoho z tankerů, které těmito vodami proplouvají. S odvoláním na zdroj z místních záchranných složek o tom informovala agentura TASS.
reklama

 

"Na základě předběžných dat plul podél pláže po mořské trase tanker, z něhož unikala ropa. (Únik) se podařilo zastavit. O jakou loď šlo, se zatím nepodařilo určit, začali jsme s pátráním," uvedl zdroj, podle kterého jsou námořní cesty v této části Tichého oceánu velmi rušné.

U Chalaktyrské pláže a v Avačském zálivu ruské úřady naměřily zvýšenou hladinu ropných produktů a fenolu. Na pobřeží se objevilo velké množství uhynulých mořských živočichů a někteří surfaři, kteří pláž často využívají, se potýkají s horečkami, nevolností a podrážděním očí.

Podle kamčatského hydrometeorologického ústavu se velký počet mrtvých živočichů na břehy vyplavil, když oblast na konci září zasáhla bouře. Snímky stovek uhynulých měkkýšů ležících na černém písku známé pláže sdíleli lidé na sociálních sítích.

"Mezi 28. a 29 zářím na Kamčatku udeřil cyklón. Nad mořem v Avačském zálivu a okolí byl naměřen východní vítr o rychlosti až 25 metrů za vteřinu (90 kilometrů za hodinu) ... Podle všeho šlo o náhodu: (moře) bylo znečištěné a vítr bouře všechno nahnal směrem k pobřeží. Živočichové vyplavení na pobřeží však nemohli uhynout kvůli bouři," uvedla v prohlášení kamčatská správa.

Šéf Kamčatské oblasti Vladimir Solodov slíbil, že propustí všechny úředníky, kteří o ekologickém nebezpečí věděli a nic neřekli. "Můžu vám rovnou říct, že pokud se prokáže, že někteří úředníci Kamčatské oblasti zatajili fakta, budou okamžitě propuštěni," uvedl Solodov.

Organizace Greenpeace poukázala na to, že ke znečištění mohlo dojít už před týdny. Uvedla, že znečištění zaznamenalo v průběhu několika týdnů více lidí na Chalaktyrské pláži, pověstném místě pokrytém černým sopečným pískem, které lemuje desítky kilometrů pobřeží Tichého oceánu.

"Voda změnila barvu a stala se lidskému zdraví nebezpečnou. Už několik týdnů se lidé, kteří s ní přišli do styku, potýkají s negativními důsledky," uvedla organizace. Poté, co vejdou v kontakt s vodou, začne je bolet v krku, hůře vidí, mají suché oči, je jim nevolno, pociťují slabost, zvrací a mohou mít horečku, vyjmenovala organizace možné zdravotní problémy.

"Skutečnost, že se mrtvá zvířata nacházejí podél celého pobřeží, potvrzuje vážnost situace," konstatovala Greenpeace. Podle místních úřadů ale mořští živočichové na pláži skončili po bouřce. Agentura Reuters původ videí zatím neověřila.

Regionální ministr pro přírodní zdroje a ekologii dříve tento týden uvedl, že hladina ropných produktů a fenolu překračuje normu. Prvně jmenované látky 3,6krát a fenol 2,5krát.

Fenol, nazývaný také kyselina karbolová, leptá pokožku a v případě požití poškozuje játra a ledviny a nervový systém. Je snadno rozpustný ve vodě a patří k těkavým látkám.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

4.10.2020 17:02
Mám to brát jako odvádění pozornosti? Tak jo no, nepovedlo se.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist