https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/haseni-pozaru-u-hrenska-pokracuje-patym-dnem-zapojily-se-italska-letadla?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hašení požárů u Hřenska pokračovalo pátým dnem, zapojila se italská letadla

29.7.2022 01:02 | HŘENSKO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Drozd / NP České Švýcarsko
Do boje s lesním požárem v Národní parku České Švýcarsko se ve čtvrtek poprvé naplno zapojila dvojice hasičských letadel z Itálie. Armáda zároveň nasadila k hašení třetí, silnější vrtulník. Kvůli obavě z nedostatku vody byl zvýšen odtok z přehrad Vltavské kaskády. Přestože požár od neděle zasáhl přibližně 1200 hektarů národního parku, ministerstvo životního prostředí vstup do něj plošně nezakáže, uvedla po včerejším setkání se starosty dotčených obcí ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
 

Požár v Českém Švýcarsku hasí stovky hasičů a do čtvrtka jim s tím pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz. Armáda do oblasti vyslala vrtulník Mi-17, který unese větší vak na vodu. Dosud proti ohni zasahovaly dva armádní W3-A Sokol, jeden z nich armáda stáhla. Vrtulník Blackhawk s 30 vojáky vyšle na pomoc s hašením i Slovensko, o čemž rozhodla na mimořádném zasedání slovenská vláda.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) včera řekl, že hrozí pokles vody v Labi, odkud vrtulníky vodu nabírají. Státní podnik Povodí Vltavy proto zvyšuje množství vody vypouštěné z přehrad Vltavské kaskády. Odtok se zvýšil zhruba ve 14:00 ze 40 na 60 metrů krychlových. "Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, tedy přibližně v pátek po poledni," řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům po 14:00 řekl, že nemá informaci o tom, že by bylo vody nedostatek. Vrtulníky vodu podle něj dál nabírají.

Do hašení se také naplno zapojily dva italské letouny Canadair, schopné pojmout přes 6000 litrů vody. Tu nabírají za letu z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem, kam za neobvyklou podívanou přišly davy lidí. Vodu pak shazují nad Hlubokým dolem. Vrtulníky v Českém Švýcarsku aktuálně hasí oblast nad obcí Kamenická stráň, uvedl odpoledne Marvan.

Se starosty obcí z postižené oblasti se sešla ministryně životního prostředí Hubáčková. Vstup do Národního parku České Švýcarsko podle ní ministerstvo plošně nezakáže. Avizovala ale lokální uzávěry po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností. Starostové se na částečném uzavření parku po dokončení hasebních prací shodli, řekl novinářům starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2018). Zástupci obcí nechtěli, aby se uzavřelo celé území parku kvůli dopadu takového rozhodnutí do cestovního ruchu.

Se zástupci obcí Hubáčková jednala i o pomoci s obnovou jejich majetku. Znovu se s nimi sejde 18. srpna. Uvedla, že jednou z příčin požáru může být dřevo neodklizené po kůrovcové kalamitě, nikoli ale hlavní. Na srpnové schůzce chce se starosty probrat i budoucnost parku včetně plánu péče a monitorování požárů. Hubáčková zopakovala, že její úřad přispívá na náklady spojené s hašením, deset milionů korun má připraveno na likvidaci odpadů a sto milionů korun na další výdaje.

Postup vlády při pomoci postiženým obcím kritizovala předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Kabinet už by měl podle ní jednat i o konkrétních programech, které pomohou lokalitě, kraji a obcím k návratu k obvyklému životu. "Vláda by neměla čekat, neměla by opět vyslat signál, že pak někdy se k tomu vrátí, až se vyčíslí škody. Měla by okamžitě jednat," uvedla. Reagovala tak na středeční vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle kterého bude možno říci, komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc až po dohašení a zjištění rozsahu škod.

Požár v Českém Švýcarsku policie vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Kriminalisté mají určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo příčinu požáru, řekl mluvčí policie v Ústeckém kraji Daniel Vítek. Policisty zajímají svědectví lidí, kteří viděli, odkud se oheň začal nejdříve šířit. Pomoci by jim mohly také informace o tom, kde byla na začátku největší intenzita hoření.

Policie v okolí požáru dohlíží na uzavírky silnic a hlídá místa, odkud byli obyvatelé evakuováni. Podle Vítka zatím policisté nezaznamenali žádnou krádež či rabování. Evidují ale jeden případ, kdy se člověk s dronem pokoušel natáčet během leteckého hašení. Policie zná jeho totožnost.

Kromě okolí Hřenska lesní požár zasáhl také Saské Švýcarsko na německé straně hranice. Rozsah zasaženého území je oproti Česku asi čtvrtinový. Na briefingu v Hřensku to řekl saský ministr vnitra Armin Schuster. Pokud by se situace zhoršila, je podle něj možné, že bude Německo muset požádat o mezinárodní pomoc. Saský ministr dodal, že je možné, že budou německé síly nasazeny i v České republice.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist