https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hn-cr-zada-eu-o-lepsi-podminky-zarazeni-jadra-a-plynu-mezi-ekologicke-investice?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

HN: ČR žádá EU o lepší podmínky zařazení jádra a plynu mezi ekologické investice

21.1.2022 11:54 | PRAHA (ČTK)
Česko chce třeba vypustit limity pro zvýhodnění jádra.
Česko chce třeba vypustit limity pro zvýhodnění jádra.
Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a plynové elektrárny by měly mít povoleny vyšší emisní limity. To jsou podle serveru HN.cz jedny z připomínek Česka k návrhu tzv. taxonomie, tedy návrhu nových pravidel pro ekologické investice. Garantem pro dokument s připomínkami české strany, který bude poslán do Bruselu, je podle serveru ministerstvo průmyslu a obchodu. K návrhům na dočasné zařazení energie vyráběné z jádra a zemního plynu mezi zelené investice se mohou státy EU či nevládní organizace vyjádřit do pátku.
 

Evropská komise na přelomu roku představila návrh, který za určitých podmínek zařazuje jádro a plyn mezi přechodové zdroje energie, což má k jejich podpoře přilákat soukromé investory. Brusel vyslyšel volání řady zemí včetně Česka, které chtějí jádro či plyn využívat jako náhradní zdroj při odstavování neekologických uhelných elektráren či tepláren. Server HN.cz dnes uvedl, že české úřady posílají do Bruselu k návrhu taxonomie 11 komentářů, které by měly zvýhodnění investic do jádra a plynu více rozvolnit.

Česko chce třeba vypustit limity pro zvýhodnění jádra. "Česká republika žádá o vypuštění ustanovení, která naznačují přechodný charakter jaderné energetiky, zejména lhůty pro povolení provozu stanovené do roku 2045 pro nové elektrárny a do roku 2040 pro stávající elektrárny," stojí podle serveru v dokumentu pro Brusel.

České straně vadí také lhůta pro výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva do roku 2050. Podle Česka nebude z nových jaderných elektráren dokončených po roce 2040 ještě dost radioaktivního odpadu, který by zamířil rovnou do úložiště, píše HN.cz. Stačilo by tak podle ČR mít do roku 2050 pouze stavební povolení k výstavbě úložiště.

Volnější termíny chce Česko také pro zařazení plynových elektráren mezi zvýhodněné ekologické investice. Podle EU to mohou být jen zařízení, která budou od 1. ledna 2026 využívat alespoň 30 procent obnovitelných nebo nízkouhlíkových plynů, od 1. ledna 2030 alespoň 55 procent a zcela na ně přejdou do 31. prosince 2035. Česko chce do návrhu doplnit větu, že tento harmonogram platí, pouze pokud "existují účinné plány nebo závazky schválené řídícím orgánem, které odrážejí možnosti místního trhu a dostupnost technologií," píše HN.cz. "Obáváme se také, že v následujících pěti letech můžeme mít nedostatek vodíku nebo biometanu," uvádí české úřady v připomínkách.

Česko rovněž píše komisi, že jeden z požadovaných limitů na vypouštění emisí neumožňuje v ČR stavět plynové elektrárny pro vykrývání stability sítě. Jde o limit 550 kilogramů oxidu uhličitého na výrobu jedné kilowatthodiny za dobu dvacetiletého provozu. Česko navrhuje zvýšení limitu na 750 až 1350 kilogramů.

Evropská komise chce návrh taxonomie formálně schválit během několika týdnů od přijetí připomínek. Poté budou mít členské země a Evropský parlament čtyři až šest měsíců na to, aby jej případně odmítly. Návrh by neprošel v případě, že by se proti němu vyslovilo nejméně 20 zemí s nejméně 65 procenty obyvatel EU nebo alespoň 353 europoslanců. To je podle dosavadních vyjádření politiků nepravděpodobné.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ms

22.1.2022 01:04
Po 20letém energetickém spánku máme asi tak dvouleté "okno", abychom rozhodli a začali budovat velkou flotilu nových jaderných reaktorů a jako Francie bychom měli mít v mixu 70 % jádra. Pak zbyde i na hrátky v podobě nesmyslných OZE a super drahého emisního ruského plynu, o němž nikdo neví, zda vlastně bude k dispozici. Když ne a půjdeme cestou sebevraždy Německa, tak bych doporučil se učit cizí i exkluzívní jazyky,protože Česko se bez průmyslu stane tak leda zemí lázeňství a golfových hřišť.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2022 08:40 Reaguje na
Vy jste skutečný komik, taková cha cha cha "flotila nových jaderných reaktorů jako Francie" stojí tolik, co tahle země není schopna NIKDY zaplatit.....nám by stačilo chovat se stejně, jako ostatní prosperující země Evropy....
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.1.2022 22:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Které země hunzlingu???? Já tedy vidím akorát chudáci komín, a panely žádný. Stojím na Jahnplatzu v Bielefeldu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2022 08:44
Čecháčkistán se mohutně vlamuje do otevřených dveří a zase si naivně myslí, že nějaká taxonomie nám tu postaví cha cha "flotilu jaderných bloků". Velmi hluboký omyl, ty bloky si musíme postavit a hlavně je zaplatit. A když vidím tu totálně rozhádanou, z babuišistánu totálně zkorumpovanou a neschopnou bandu, tak to vidím dost černě.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist