https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hudebni-festival-rebarbora-zamereny-na-udrzitelnost-vyprodukoval-minimum-odpadu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hudební festival reBarbora zaměřený na udržitelnost vyprodukoval minimum odpadu

12.6.2022 01:00 | KARVINÁ (ČTK)
Odpad z festivalu zaplnil čtyři kontejnery s celkovou kapacitou 4000 litrů. Pokud by akce do detailu nedbala na celkovou udržitelnost, bylo by odpadu pětkrát více. Ilustrační foto
Odpad z festivalu zaplnil čtyři kontejnery s celkovou kapacitou 4000 litrů. Pokud by akce do detailu nedbala na celkovou udržitelnost, bylo by odpadu pětkrát více. Ilustrační foto
Foto | BRUNO EMMANUELLE / Unsplash
Odpad vzniklý během dvoudenního hudebního festivalu reBarbora v Karviné, který si dal za cíl minimalizovat dopad na životní prostředí, zaplnil čtyři kontejnery s celkovou kapacitou 4000 litrů. Pokud by akce do detailu nedbala na celkovou udržitelnost, bylo by odpadu pětkrát více. Směsného a plastového odpadu navíc bylo jen minimum. Osvědčilo se například třídění biologického odpadu. ČTK to sdělili pořadatelé festivalu. Na akci, která se na konci května konala v areálu bývalého Dolu Barbora, vystoupili například David Koller, Richard Müller nebo Horkýže slíže.
 

Podle pořadatelů se ukázalo, že snaha o minimalizování odpadu má smysl. "Výsledek nás nadchl. Minimum odpadu bylo zřetelné už během samotné akce. Areál festivalu byl stále uklizený a nikde se nehromadily pytle s odpadky. Po skončení dvoudenního festivalu se nám vše vešlo do čtyř kontejnerů s celkovou kapacitou 4000 litrů. Většinu z toho navíc tvořil papír a sklo," uvedl za organizátory Matěj Ostárek.

Některé testované věci se podle něj osvědčily natolik, že je organizační tým aplikuje už v červenci na festivalu Štěrkovna Open Music v Ostravě. "Jde například o separování biologického odpadu a zbytků jídel. Využívat budeme i vratné kelímky na teplé nápoje," uvedl Ostárek.

Naopak jako nepoužitelné pro větší akce vnímá vratné kelímky na tvrdý alkohol, které zkoušeli jako první v Česku. "U akce rozsahu reBarbory Open Music to ještě šlo. Ale problém je, že jich dodavatel nemá dostatečnou zásobu. Navíc tento systém hodně zatěžuje návštěvníka, když kupuje více panáků pro své kamarády a za každý musí platit zálohu," uvedl Ostárek.

Jen částečně se pak podle něj osvědčily vratné a omyvatelné misky na jídlo. "Misky byly vhodné na pokrmy jako nudle či klobása. Když si někdo dal langoš, už tak úplně vhodné nebyly. Tady by bylo potřeba nabídku produktů rozšířit i o vratný a omyvatelný talíř," uvedl Ostárek.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist