https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kone-prevalskeho-by-v-prazske-zoo-mohli-navstevnici-videt-opet-na-jare-2024?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koně Převalského by v pražské zoo mohli návštěvníci vidět opět na jaře 2024

3.7.2022 00:04 | PRAHA (ČTK)
Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu.
Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu.
Koně Převalského by v prostorách pražské zoologické zahrady mohli návštěvníci vidět opět na jaře 2024. Nyní je většina stáda umístěná v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Důvodem pro stěhování koní byla plánovaná přestavba zoo v okolí lanovky. Kopytníci by se tak měli v areálu zahrady dočkat nových stájí a výběhů.
 

"Bude to (nová expozice) evokovat Mongolsko, konkrétně Gobi B, a také tam budou doplňkové expozice," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Oproti původním loni zbouraným stájím, které byly ve špatném technickém stavu a navíc musely ustoupit nádržím vodojemu, budou ty nové umístěné níže po svahu. Nové stáje budou v přízemní stavbě se šesti propojenými boxy a střechou porostlou zelení a křovinami. V budově bude rovněž zázemí pro chovatele zvířat. O stín v letních měsících a o úkryt koní za deště by se měla starat navržená markýza, na níž se v budoucnu budou pnout rostliny. Stáj pro koně nebude vytápěná, koně Převalského jsou totiž vlivem podnebí ve své původní domovině přizpůsobeni na extrémní výkyvy teplot, avizovala již dříve zoo.

Expozice koní Převalského zůstane zachovaná v nejvyšším místě zoo vedle horní stanice lanovky, zvětší se však hlavní výběh koní. Ten bude podle architektonické studie, kterou zpracoval architekt Pavel Ullmann ze studia AND, nově zaujímat 1931 metrů čtverečních, menší odstavný výběh bude měřit 1061 metrů čtverečních. Součástí prostoru pro koně Převalského bude nový výběh manula, což je dlouhosrstá kočkovitá šelma původem ze střední Asie, a přibude také dřevěný domek s terárii.

Celkové náklady na realizaci projektu by neměly podle dřívějších informací přesáhnout 50 milionů korun. Stavební práce by mohly být hotové na konci léta roku 2023.

Většina stáda byla z areálu zahrady do chovného zařízení v Dolním Dobřejově přestěhována v květnu 2021. Čtyři koně od loňska obývají také výběh na Dívčích hradech v Praze 5.

Kůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se zatím narodilo přes 230 hříbat.

Trojská zoo dosud podnikla devět transportů koní do západní části Mongolska, které je původní domovinou těchto zvířat. Nyní má zoo podle ředitele Bobka v plánu koně ve spolupráci s mongolským státem transportovat na východ země. Zoo uzavřela o novém projektu loni memorandum s mongolským ministerstvem životního prostředí. Transporty koní na východ by podle dřívějšího vyjádření Bobka mohly začít v následujících letech.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist