https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/koniklecum-na-kamennem-vrchu-v-brne-by-mohl-ulevit-dreveny-chodnik?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Koniklecům v brněnské rezervaci by mohl ulevit dřevěný chodník

10.5.2021 13:40 | BRNO (ČTK)
Koniklec velkokvětý je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové
Koniklec velkokvětý je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vzácným koniklecům v brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch by v budoucnu mohl ulevit dřevěný chodník vedoucí nad terénem. Návštěvníci rezervace by chodili po něm, a koniklece by tak nesešlapávali. Na svém webu to uvedlo ekologické sdružení Rezekvítek, které se o rezervaci dlouhodobě stará. V lokalitě podle odhadu roste na 12 hektarech 50 000 až 60 000 trsů konikleců.
 

Desetitisíce květů lákají každé jaro k návštěvě stovky lidí. Jenže ti leckdy chodí mimo cesty, případně současné cesty rozšiřují, a koniklece tím ničí. Letos museli ochránci kvůli tomu i část lokality obehnat páskou, po letech koniklece hlídali i dobrovolníci, v některé dny také strážníci. Ještě v roce 2018 přitom byla šířka hlavní stezky jeden metr, letos to podle ochránců bylo už 2,5 metru. Řešením je podle nich dřevěný chodník.

"Budou na něm dvě nástupní místa na začátcích. Návštěvníci by se měli pohybovat pouze po chodníku a neslézat z něj. Tomu by mělo zabránit zvýšení nad terén. Vhodným doplňkem bude zábradlí," uvedli ochránci. Šířka chodníku by měla být maximálně jeden metr, přičemž na různých místech budou rozšířená místa směrem do křovin, kde se lidé budou moci vyhnout. Celková délka chodníku by měla být asi 250 metrů.

Financovat by ho mohl brněnský participativní rozpočet. V něm lidé hlasují o návrzích, kdy ty vítězné město uskuteční. Projekt ještě musí projít formální kontrolou, hlasování o jednotlivých návrzích je pak v tomto ročníku rozpočtu v plánu v listopadu. Pokud by projekt chodníku uspěl, chodník by mohl vzniknout v roce 2022.

Přírodní rezervace Kamenný vrch na pomezí brněnských čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice slavila před třemi lety čtyřicet let od vyhlášení. Je jednou z mála typických stepních oblastí, vzácných konikleců v ní každé jaro vykvétají desetitisíce.

Koniklec velkokvětý je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové. Rezervace je volně přístupná. Ekologové ale opakovaně vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali k přírodě šetrně.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist